1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. "Trabzonspor, Türkiye'de yıkılamayan kaleleri, tabuları yıktı"
"Trabzonspor, Türkiye'de yıkılamayan kaleleri, tabuları yıktı"

"Trabzonspor, Türkiye'de yıkılamayan kaleleri, tabuları yıktı"

Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Yakup Arslan...

A+A-

 Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Yakup Arslan, yeni futbol sezonunda futbolda şiddetin önlenmesi için ortak tavır alınması gerektiğini söyledi.

"Futbolda şiddete karşı ortak tavır almalıyız"

Bordo-mavili kulübün basın sözcüsü de olan Yakup Arslan, yeni sezonda sahalarda rakip taraftarlarla kavga etme, sahaya  yabancı madde atma, küfür etme gibi şiddet olaylarının yaşanmamasını diledi.

Gerçek Trabzonspor taraftarının futbol tutkunu ve şiddete karşı  olduğunu vurgulayan Arslan, Trabzon'da zaman zaman azınlık grupların  provokasyonlarının olabildiğini ancak bunun gerçek Trabzonspor taraftarını  yansıtmadığını belirterek, şöyle konuştu.

"Trabzon halkı gerçekte misafirperverdir ancak bizim insanımızın bir  özelliği var, çok tez canlıyız. Kolay parlarız ama aslında çok merhametli  insanlarız. Dolayısıyla insanların kalbini kırmak, onlara zarar vermek istemeyiz.  Bazen birisi insanımızın damarına bastığı zaman tepkimiz farklı olabilir ama  ardından hemen yumuşarız. Taraftarlarımızın yüzde 93-94'ü sahalarda şiddet  olaylarına karşı."

Yeni sezonda futbolda şiddet olaylarının olmasını istemediklerini, bu  tür olayların futbola yakışmadığını belirten Yakup Arslan,  "Biz sahamızda diğer  kulüp taraftarlarını da görmek isteriz.

Emin olsunlar ki provokasyon, ufak tefek  ayak oyunları ile birtakım numaralar yapmazlarsa başımızın üzerinde yerleri  vardır. Misafirperver insanlarız, sahamıza gelsinler maç izlesinler, biz de onların sahasına gitmek isteriz" ifadelerini kullandı.

Arslan, insanların sokakta kavga etmezken, futbol oyunu esnasında  değişik faktörlerin ortaya çıkabildiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

"Maçlar oynanırken hakemlerin kararlarından bazı yöneticilerin,  futbolcuların provokasyonları olabiliyor, her sahada olabiliyor bunlar. Bunları  azaltmamız lazım. Futbolda şiddeti önlemek için yöneticiler olarak üzerimize  düşen görevi yapmamız, yapıcı olmamız, diğer kulüp taraftarları ve camialarını  tahrik etmemek lazım. Yönetim olarak elimizden geldiğince buna özen gösteriyoruz. 

Futbolcularımıza da hocalarımıza da bunu telkin ediyoruz, 'işinize bakın,  rakiplerle uğraşmayın' diyoruz. Bütün taraftarlar ve camialar bunu yaparlarsa  ülke futboluna katkı sağlamış oluruz. Öncelikle yöneticiler, futbolu idare  edenler ve futbol oynayanlar çok dikkatli olmamız lazım."

"Trabzon, Türkiye'de yıkılamayan kaleleri, tabuları yıktı"

Trabzon'da bordo-mavi aşkının babadan oğula geçtiğini, kendisinin dahi  evde çocuklarından Trabzonspor'u desteklemelerini istediğini ve bu konuda evinde  özerklik değil, yarı özerklik olduğunu söyleyen Yakup Arslan, şunları kaydetti:

"Trabzon küçük şehir olmasına rağmen Türkiye'de daha önce futbolda  yıllarca yıkılamayan kaleleri, tabuları yıkmış, İstanbul'dan şampiyonlukları bu  kente taşımıştır. Dolayısıyla kentin insanları Trabzonspor'dan başka takımı tutma  ihtiyacı hissetmiyor. Futbolla ilgilenmiyor olabilirsiniz ama bizim evimizde  Trabzonspor ve milli takımdan başka takım tutmak ayıp kabul edilir.

Trabzon bu şehre sadece ekonomik anlamda değil kimlik anlamında da çok önemli şeyler  katıyor. Trabzonsporumuz dünyada tanınan kulüp, göğsümüzü gere gere dünyanın her  yerinde 'Trabzonsporluyuz' diyebiliyoruz. O nedenle Trabzonlu başka takımı  destekleme ihtiyacı duymuyor."

Arslan,  Anadolu'nun diğer şehirlerindeki taraftarların da öncelikle  kendi illerinin futbol takımını desteklemesini isteyerek, "Bence 1. Lig'de, Süper  Lig'de kulübü olan diğer illerin taraftarları önce kendi il takımını  desteklemeli.

Bu konuda biraz milliyetçilik yapmak lazım, çünkü o kulüpler zor şartlarda ayakta durmaya çalışıp, şehrini temsil ediyor. Anadolu kulüplerinin  taraftarlarının ilk takımları kendi şehir takımları olmalı, ikinci takımları biz  veya diğer takımlar olabilir" diye görüşlerini aktardı.