1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Trabzonspor ve ‘mezar taşı!’
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Trabzonspor ve ‘mezar taşı!’

A+A-
Kentimizin en önemli değerlerinden birisi olan Trabzonspor’un, ne kadar büyük fedakarlıklar, sonucunda  Anadolu Devrimine imza attığı ortadadır. Elbette ki böylesine büyük bir devrime imza atılırken,  Trabzon ruhuyla  yetişmiş azimli ve kararlı yiğit Trabzon evlatları ile ‘Trabzonspor’un parasını kendi parasından üstün gören’  vicdan sahibi kulüp yöneticisi büyüklerimizin  katkıları asla yadsınamaz. 
 
Kurulduğu günden bugüne kadar hem önemli şampiyonluklara imza atan, hem de kendi yağı ile kavrularak, kendine has özelliği ile takdir kazanan Trabzonspor’umuz, ne yazık ki şimdilerde çok zor günler yaşamaktadır.   Çünkü son dönemlerde‘Trabzonspor kendi ilkelerinden taviz veremez. Ekonomisini aşamaz’prensibi ne yazık ki yerle bir edilmiştir. Bu anlayışı önümüze koyanlar da Trabzonspor’a en büyük kötülüğü yapmıştır.  Düzgün cümleler kuran, ‘elit insan’ profili çizen alkoliklerin; siyasi hedefleri uğruna Trabzonspor’u  peşkeş çekme zalimliğini gösterenlerle yaptıkları beş yıllık ittifak,  maalesef  bu güzide değerimizin ekonomik olarak belini kırmıştır. Ne tesadüftür ki, iflas etmiş insanların yönettiği o Trabzonspor,  ekonomik olarak dip yapmış, bugün ki gibi küçülmek zorunda kalmışken; iflasın eşiğindekiler büyüyüp, ‘parlak’ iş adamı olmayı becermişlerdir!  ‘Borçlanarak büyüyeceğiz’ palavrası ile cukkayı doldurup, kasayı boşaltan anlayış,  bugünkü çöküşün temel direği olmayı başarmıştır! Güzide kulübümüzün 37 milyon liralık makul ve mantıklı borcunu,  ibra ettirmeyen ve tarihe yeni bir tartışma yazdıran, devraldığı borcu da gerçekte 250-280 milyon liralık aralığa oturtan,  binanaleyhbuda yetmezmiş gibi  kulübümüzün hisselerini yok pahasına satıp, menajerlere peşkeş çeken  sorumsuz ve fütursuz anlayışın, ‘Yavuz hırsız’ misali bugünlerde  başka suçlular arama gayreti  tamamı ile bir pişkinlik örneğidir! Çünkü ar perdeleri çoktan çatlamıştır! Haya dersen hiç kalmamıştır. Sizin anlayacağınız; ünlü bir ata sözünde de olduğu gibi “Tutulamayan (yakalanmayan) hırsız;    beyden büyüktür”  anlayışı ile hareket eden bu arsızlar, bir şekil yine gündemde kalmayı becerebilmiştir. Şike davasında, mahkemelik olduğumuz kulübün başkanına ‘Aziz bey ne yaptı? Adam mı öldürdü?’ diyecek kadar riyakar davranan ve söz konusu davada ilk yedi ay boyunca suskunluğa gömülerek kulüp haklarını savunamayan zavallıların, Trabzonspor kamuoyuna rağmen sayın Mehmet Ali Aydınlar ve Yıldırım Demirören’i kayıtsız desteklediğigünlerdehenüz hafızalardaki tazeliğini korumaktadır!  Aldığı ve tamamından  zarar ettiğimiz 27 yabancı ile bu kulübe zulmeden insafsızlar, bir dönem G. Saray’ın alt yapısı haline dönüştürüldüğümüz günleri de çabuk unutmuşa benziyor. Trabzonspor’un ekonomik olarak tükenişine imza atan, geleceğini de bankalara ipotek ettiren bu sarhoş takımı,  37 milyonluk borç için Nuri Albayrak yönetimini ibra ettirmezken,  Trabzonspor kongresindekendilerinin  ibra edilmesine şükretmesi gerekirken, şimdilerde başka bir başkanın ibra edilmiş olmasını garipsemesi, bu da yetmiyormuş gibi  sayın A. Metin Genç bey efendiyi sırf ‘bütünlük’anlayışına hizmet etme gayreti gösterdiği için suçlu gösterme gayreti ; alzheimerhastalığının emaresi olsa gerek!  Kendileri de biliyor ki; Trabzonspor’un ibra edilmemesi  ve her yönü ile mahkemelerce didik didik edilmesi gereken   tek dönem, kendilerinin iş başında olduğu zaman dilimidir!
 
Trabzonspor tarihinin en karanlık ilişkilerinin yaşandığı yılların,  sorumsuz yetkilisinin sözünü ettiği ‘mezar taşı’ ile ilgili olarak hatırlatmak isterim ki; evet birilerinin mezar taşına;  ‘Göründüğü gibi dik ve açık sözlü bir hizmet adamıydı’  diye yazacakken,   birilerinin mezar başlığına da ‘ Paranın adam  gibi gösterdiği,  kılıktan kılığa giren, karanlık bir şahsiyetti’ yazılacaktır!Ve son olarak şunu ifade etmek isterim ki, Trabzonspor camiası ne zaman bu tür haya yoksunu kara vicdanlıları ayıklarsa o zaman ayağa kalkacaktır. Aksi halde her yeni gün karanlığa doğru sürüklenişin habercisi olacaktır.
 
Önceki ve Sonraki Yazılar