1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. “Trabzonspor’a 100 milyon dolar gelir!”
“Trabzonspor’a 100 milyon dolar gelir!”

“Trabzonspor’a 100 milyon dolar gelir!”

İşte detaylar…

A+A-

 Trabzonspor Başkan Adayı Muharrem Usta, İstanbul Kartal'da oluşturulacak yaşam merkeziyle Trabzonspor'a 100 milyon dolar gelir getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Trabzonspor Başkan Adayı Muharrem Usta, A Spor ve Habertürk'te yayımlanan SporTürk programlarına katılarak başkanlık adaylığına dair açıklamalarda bulundu ve projelerini anlattı.

Usta, İstanbul'daki Kartal Tesisleri'nin Trabzonspor için gelir getirici projelerinden biri olarak değerlendirilebileceğini belirterek, "Göreve gelmemiz halinde Kartal Projesi'ne büyük bir önem vereceğiz. Bu projenin hayata geçmesi için çalışmalarımıza başladık. İçerisinde 5 yıldızlı otel, rezidans, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri ve sosyal alanları ile tam bir yaşam merkezi olacak. Böylelikle Trabzonspor'a önemli bir girdi sağlamayı planlıyoruz. Bu projenin hayata geçmesiyle Trabzonspor'a yaklaşık 100 milyon dolar gelir getirmeyi hedefliyoruz" dedi.

Usta, Trabzonspor Başkan adaylığı sürecinde kullandığı, '50. Yılda Şampiyonluk'la ilgili olarak ise şunları söyledi:

"Trabzonspor'un gençlik yıllarında yakaladığı şampiyonluklarla, hem futbol hem de Trabzonpor aşkı içimize işledi. Böyle olunca da bir daha Trabzonspor'dan uzak kalamadık."

"TRABZONSPOR’UN HER HÜCRESİNDE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Trabzonspor Medical Park Basketbol Takımı'nın devreye girmesi ve Süper Lig'e çıkması sonrasında Trabzon'da basketbola destek verdiklerini hatırlatan Başkan Adayı Muharrem Usta, "Trabzonsporumuz'un içinde bulunduğu sıkıntılar bizi üzdüğü gibi bunu uzaktan konuşmadan, bu işin yönetimine soyunmamız gerektiğini konuştuk. Bu sürecin startını verdik. Trabzonspor’un her hücresinde olmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"SEÇİMLERE TRABZONSPOR İÇİN GİRDİK"

Trabzonspor'un 2013 yılında gerçekleştirilen seçimlerinde aday olduklarını ve az bir oy farkıyla kaybettiklerine değinen Usta, "Biz seçimlere Trabzonspor için girdik. Bunun için darılmadan kulüp için neler yapabileceğimizi mevcut başkan ile konuştuk ve basketbol kulübüne destek olduk. 'Önemli olan Trabzonspor’dur' dedik ve Trabzonspor’a zarar vermeden camiada birleştirici bütünleştirici olmak için her şeyi yaptık. Euro Challenge finalinde şunu gördüm; camiamızda parçalı bir yapı var. Final maçında 10 bin kişi salonda vardı. Son salisede kupayı kaçırdığımızda yıkıldık. Etrafıma baktığımda o anda herkes ağlıyordu. Trabzonspor’da başarı olduğu takdirde parçalanma asla olmaz. Bunu orada gördüm. Her çevreden herkes oradaydı. Futbola aşık olan bir şehirden bahsediyoruz. Başarı varsa parçalanma olmaz. Çocukluk yıllarımdaki taraftar profili aklıma geldi. Ben Hayri Gür’deki 10 bin kişiyi 40 bin kişiye ulaştırmak adına bir misyon olarak bu yöne odakladım. Taraftar ve camiadan aldığım ışıkla o yolculuğun kesilmemesi gerektiğine inandım ve bu yoldan geri dönüş olmadığını bir daha anladım ve Trabzonspor’u muhteşem günlerine geri döndürmek için arkadaşlarımızla yolculuğu hızlandırdık" ifadelerini kullandı.

"HİÇBİR TRABZONSPORLU BAŞARISIZLIĞI İÇİNE SİNDİREMEZ"

Trabzonspor’un içinde bulunduğu durumun üzüntü verici olduğuna belirten Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her şeye rağmen o kulüp bizim. Trabzonspor’un ne kadar güçlü olduğuna inanan birisiyim. Trabzonspor'un bugün 3 temel sorunu var. Öncelikle kulübümüzün devasa ekonomik sorunu var. İkincisi sportif sorun, üçüncüsü de itibar sorunu. Bu sorunlara mutlak manada çözüm üretilmeli. Bana göre bunlardan en önemlisi itibar sorunu. Çünkü 50 yıllık mazimizde olağanüstü emeklerle, milyonların ince ince taşlarla oluşturdukları o büyük markanın içinde bulunduğu durumu ben içime sindiremiyorum. Hiçbir Trabzonsporlu da bunu içine sindiremiyor. Önce itibarın da olması için bu sorunların hepsinin düzelmesi gerekir. Bazılarına göre ekonomi daha önemli, bazıları da sportif önemli diyor. İyi bir yönetimle üçünü birden yukarıya taşımalıyız. Trabzonspor bir dünya kulübü. Böyle bir dünya kulübünü elimizin içinde bir sünger gibi sıktık ve küçülttük. Bunların hepsi düzelir. Taraftarımız ve camiamız buna inansın. Kongre üyelerimiz ve taraftarımızdan camiamızdan bir şey istirham ediyorum. Gözüne kaşına değer verdik, söz verdik şeklinde birilerine destek olmaktan vazgeçsinler. Önce Trabzonspor’u düşünsünler. Bir daha seçim hatası yaparsak neler olabileceğini gördük."

"TRABZON FUTBOLUN BAŞKENTİDİR"

Trabzon'un bir futbol şehri hatta futbolun başkenti olduğunu belirten Usta, "Elimizde 4 tane önemli proje var. Birincisi Akyazı projesi. Trabzonspor’un isim hakkı ve locaları. Akyazı Trabzon’un en önemli yeri. Orasını 24 saat yaşayan bir yere çevireceğiz. Trabzonspor’a yılda 15 milyon gelir getiren bir yer haline sokacağız. Orada 40 bin kişi ile aile ortamı ile görülmemiş bir açılış yapacağız. Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’ni iyi değerlendirip kasaya iyi bir gelir getirmeliyiz. Üçüncüsü Kartal. Orası bizim için çok önemli. Kartal için olağanüstü bir proje yaptık. Milli Emlaktan öncelikle buranın satın alınması gerekiyor. Ondan sonra projeyi hayata geçireceğiz. Trabzonspor’a yaklaşık 100 milyon Dolar gelir getirecek bir yerden bahsediyoruz. Bunun için milli emlak süreci var, Maliye Bakanlığı, Çevre Bakanlığı süreci var. Bu işlerin çok iyi kurgulanması ve bunun bir an önce devreye sokulması gerekir. Büyük bir projemiz var bununla ilgili. Bir diğeri de HES projesi. Bu dört projenin 4 ay içinde noktalanması lazım. Bunları yaptığımızda Trabzonspor’un mali tablosu tamamen düzelmiş olacak. Bir de Akyazı’da 50. Yılda şampiyonlukla başladığımızda kesinlikle inanılmaz bir durum ortaya çıkacak. Bunlar gerçekleştiğinde itibar sorunu da çözülecek. O zaman Trabzonspor camiasının büyüklüğünü herkes görecek" dedi.

"BÜYÜK KULÜPLER TAVİZ VERMEZLER"

Trabzonspor'un büyük bir kulüp olmasına karşın bu büyüklüğün bazı gerekleri olduğunun altını çizen Usta, "Büyük kulüpler kaliteden taviz vermezler. Biz kaliteye yolculuk diye yeni bir fikir hareketi başlatacağız. Kaliteli olmayan hiçbir şeyle işimiz olmayacak. Eğer bir ürün satıyorsak rakiplerimizden daha iyi olmalı. Yarıştığımız rakiplerden daha kalitesiz ürünler yapmayı kabul etmem. Artık öncü olmalıyız. Hayatta başarının kuralı rekabettir. Kiminle yarıştığına bakacaksınız kendinizi bir yere koyacaksınız. Trabzonspor en kaliteli yerlerde olmak istiyorsa itibarını zirveye çıkarmak zorunda. Kimse Trabzonspor’un itibarı ile ilgili en iyisini düşünmeli. Bunun yolu da başkan ve yönetimin çizdiği vizyondan geçer. Trabzonspor başkanlık koltuğu çok önemli bir koltuk. Eylemimizde de söylemimizde de yaptıklarımızda da her zaman en iyisi olmak üzere yeni bir yolculuğa çıkıyoruz. Artık başka bir şeyi kabul edemeyiz" şeklinde konuştu.

"TRABZONSPOR DÜNYAYA YAYILAN DEV BİR ÇINARDIR"

Trabzonspor'un bir şehir değil dünyaya yayılan dev bir çınar olduğunu vurgulayan Muharrem Usta, "Bugün Trabzonspor için bir dünya kulübüdür diyoruz ve bir dünya kulübü dünyadan yönetilir. Trabzonspor Trabzon’dan yönetilir söylemi bir tuzak. Trabzonsporlular aman buna dikkat etsin. Biz İstanbul’da yaşıyoruz milyonlarca Trabzonsporlu gurbette yaşıyor. Onlar nereli. Herkesin ciğeri yanıyor. Bizim yönetimimizde her yerden insanlar olacak. Böyle olduğunda lobi anlamında güçlü olacağız. Her yerde güçlü olmalıyız. Biz böyle bir yönetim dizayn etmeye çalışıyoruz. İstanbul’u Trabzon olarak görmediğimiz sürece baştan kaybederiz. İstanbul dünyanın kalbi. Trabzonlu önce büyük düşünecek. Trabzon’da varız, biz önce İstanbul’da sonra Bursa’da ve her yerde olacağız".

"ŞİKE SÜRECİ TÜRKİYE'NİN BİR GERÇEĞİ"

2010-11 yılındaki şike sürecine de değinen Trabzonspor Başkan Adayı Muharrem Usta, şikenin artık bir Türkiye gerçeği olduğunu ifade etti. Usta, "Biz 2010-2011’de 9 puanla önde giderken, Fenerbahçe’nin 17’de 16 yapması ile averajla elimizden uçtu gitti. Milyonlarca Trabzonsporlu'nun, benim gözümde ve ciğerimde o sezonun şampiyonu Trabzonspor’dur. Avrupa nezdinde o senenin şampiyonu kimdir; Trabzonspor. Hak ihlalini düşünen her insan hakkını savunuyorsa medeniyetin işaretidir. Trabzonspor hakkını sonuna kadar savunur. Bunun taraftarlarla ilişkisi yoktur. TFF bizim aleyhimize karar aldı, mahkemeler yeniden yargılama ile aleyhimize döndü. Ama Avrupa’da mücadele devam ediyor. Trabzonspor Avrupa’da hakkını en iyi şekilde arayacak. Avrupa’dan çıkan sonuç bizim lehimize olursa ki ben buna inanıyorum. İşte o zaman Türkiye’de şampiyonun kim olduğunu o zaman herkes kabul edecek" diye konuştu.

"LUCESCU'YU İSTİKRAR ABİDESİ OLARAK SÖYLEDİM"

Geçtiğimiz günlerde kendisine ait sosyal medya hesabından Shaktar Donetsk'in Teknik Direktörü Lucescu ile ilgili yaptığı paylaşıma ilişkin de Usta, şu açıklamalarda bulundu:

"Ben Lucescu’yu istikrar sembolü olarak söyledim. Bizim de en az 5 yıl bu takımı başarıdan başarıya koşturacak bir teknik heyete ihtiyacımız var. Trabzonlu teknik direktörlerle konuştum. Onlarla da o ekibi oluşturmalıyız. Eğiterek onları da istikrar abidesi haline getirmeliyiz. Biz bu takımı Avrupa’ya taşımalıyız. Trabzonspor istikrar abidesi bir kadroya ve teknik heyete kavuşmak zorundadır."