1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Trabzonspor'da Toplantı Gerçekleşti...
Trabzonspor'da Toplantı Gerçekleşti...

Trabzonspor'da Toplantı Gerçekleşti...

İşte Ayrıntılar...

A+A-

Trabzonspor Yönetim kurulu, eski yöneticileri ve Sivil Toplum Örgütü temsilcileriyle toplantı gerçekleştirdi.


Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri bahçesinde düzenlenen ve yaklaşık 200 kişinin katıldığı organizasyonun açılışında konuşan Başkan  Sadri Şener, “Türkiye’de 3 Temmuz’da başlayan bir şike ve teşvik süreci yaşandı. Bir bölümünde benim şahsım da olmak üzere bu sürecin içinde oldu. İfademiz alındı, 30 saat nezarette kaldık. Savcı tarafından serbest bırakıldık. Sonra mahkemelerde ifademizi verdik. İki tane maçtan suçlanıyoruz. İki maçta da savcının yazdığı yazıda ‘gerekli bilgi ve belgeye rastlanmamış’ ifadesi de var. Dolayısıyla bu süreci, hem Etik Kurulu’nun verdiği raporda, hem de cezai bölümde atlatıp temiz olarak çıkacağımıza inancımız tamdır. Bundan da kimsenin şüphesi olmasın” dedi.

 

Şike soruşturması sürecinde Fenerbahçe gibi son derece güçlü bir takımla karşı karşıya geldiklerini de hatırlatan Şener şunları söyledi: “Basınıyla, televizyonuyla, yayın organlarıyla, siyasetçisiyle, her taraftan bize daha ağır basan bir kulüple, tabiri caizse dövüşmeye başladık. Nisan ayının 25’ine geldik. Halen Federasyonumuzdan bir karar çıkmadı. Uzadıkça da sulanmaya başladı. İstanbul’da yaşadığım için Federasyonla olan ilişkilerimden dolayı bazı haberleri daha rahat alma imkanım oluyor. Bunların bir kısmını sizinle paylaşacağım. Şu anda Etik Kurulu raporunun ikincisi yazılıyor. Birincisi 25 klasördü, ikincisi 70 klasör diyorlar. Eski federasyon hukukçuların anlattığı, bunun anası ilk 25 klasör. 70’e varan klasörler sadece dedikodulardan ve küfürlerden ibaret.”

 

Federasyonun içinde bulundukları duruma da bir çözüm üretmeye çalıştığını da vurgulayan Şener şöyle devam etti: “Şike sahaya yansıdı mı?’ sorusunun cevabını arıyorlar. 5 tane Etik Kurulu üyesi var. Biri maçlara gidermiş, diğerleri hiç gitmezmiş. Bu insanların sahaya yansıyıp yansımadığına karar vermelerine ne kadar itimat edebilirsiniz. Bu yolla olayı aşmaya çalışıyorlar. Yine eski federasyonda görev yapmış olan Ankaralı bir avukat arkadaşı, Kemal Kapulluoğlu’nu Federasyon Başkanı danışman olarak almış. Görevi, Etik Kurulu’nun Fenerbahçe aleyhine olan iddialarını ve yazılarını minimuma indirmek. 3 maça kadar da indirildiği söyleniyor. Bunlar tabi hep duyum. Bu hafta içinde de Etik Kurulu raporunu verecek. ‘Sahaya yansımadı’ derse, tabi Fenerbahçe kulübü Disiplin Kurulu’na havale olmayacak. Dolayısıyla ceza almamış olacak. Şahıslar zaten Disiplin Kurulu’nda. Onlara da bir ceza verilecek ama Tahkim erteleyecek, diyorlar. Geldiğimiz nokta, duyduğum nokta, işittiğim bu. Bu anlattıklarımı eski federasyon üyesi bir arkadaşımız aynen teyid ediyor. ‘Bu minval üzerine çalışmalar yapıyorlar’ diyor”.

 

Başkanımız Sadri Şener, şike soruşturması sürecinde, sivil toplum örgütleri ve belli platformlardaki kişilerin Trabzonspor lehine bazı çalışmalarda bulunduğunu da hatırlatarak, “Hukukçularımız UEFA ve FIFA’ya gittiler. Kulüp olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bundan bir şüpheniz olmasın. Trabzon’da çok kullanılan bir tabir var. Masaya yumruk vurma tabiri ucuz bir tabir oldu. Bunu biraz değiştirirseniz bundan mutlu olurum. İkide bir masaya yumruk vurulmaz. Bazı işler görüşmelerle hallolur. Bazı işler politik güçle hallolabilir. Bazı işler basın yoluyla hallolur” ifadesini kullandı.

 

Trabzonspor olarak özellikle siyasetteki güç bakımından oldukça geri kaldıklarını da vurgulayan Sadri Şener, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mesela bir CHP milletvekili Umut Oran, bütün Fenerbahçe davalarını izliyor. MHP Kocaeli milletvekili yine aynı davaları izliyor. Ben nezaretteyken Faruk Özak hariç beni arayan hiçbir milletvekili ve siyasetçi olmadı. Bunu da bilin. Kulüpler Birliği ziyaretinde Devlet Bahçeli’yi ziyaret etmiştik. Yıldırım Demirören Beşiktaş başkanıydı. Sayın Bahçeli kalktı, dedi ki, ‘Ben Genel başkanım ama, siz kulüp başkanısınız. 52 tane mebusumuzla emrindeyim’. Ben hiçbir Trabzon milletvekilinin emrimde olmasını istemiyorum ama yanımda olsun hiç olmazsa. Akif Hamzaçebi kardeşimiz Fenerbahçe Divan Kurulu’na seçiliyor. Bunlar hoş, şık şeyler değil bir Trabzonlu olarak. Zaten zor duruyoruz ayakta. Bari siyasetçilerimiz biraz yanımızda olsa. Seçim olalı bir yıl olmadı, daha ismini bilmediğimiz milletvekili var Trabzon’da. Bunların hepsi iyi günde yanımıza geliyorlar, maçları önden seyrediyorlar, böyle günlerde ne parlamentoda ne şurada ne burada en ufak bir yardım bile edemiyorlar. Niye siyasete atladım; öbür tarafta böyle bir şeyle karşımıza geliyorlar, buna benim gücüm yetmiyor. Bu konuda sizden yardım talep ediyorum” dedi.

 

Şener, Trabzonspor’un aktif olarak öne atlaması için bir takım eylemler ortaya konulması gerektiğini de ifade ederek, “Bu toplantının aynısını İstanbul’da yaptık. Basında çıkan boyutunu görüyorsunuz. Şimdi yapıyoruz, bakalım yarın basında ne kadar çıkacak. Ama diyelim ki, burada 5 – 6 tane siyasi parti var, il başkanları istifa etsinler bu konuyla ilgili, bütün genel merkez buraya akın eder, gazetelerde manşet olur. Bunu yapabilecek bir il başkanı var mı aranızda? Yok. Bana deseler ben yaparım. Hemen yaparım. ‘Sen Trabzon başkanlığından ayrıl, biz bu davayı kazanırız’ deseler bir dakika durmam. Ama yapmazlar. Şehri de yakamayacağımıza göre bu konu diplomatik olarak böyle gidecek” diye konuştu.

 

Başkanımız Sadri Şener’in ardından konuşan kulübümüz Avukatı Nusret Yılmaz, şike sürecinde yapılan hukuksal girişimlerle ilgili bilgi verdi. Yılmaz, “Delilerin takdir ve değerlendirmesi sayın mahkemeye ait olmakla birlikte, iddianame ve ekli delileri içeren klasörlere bakıldığında kulübümüz ve yöneticilerine herhangi bir suç isnat edilemeyeceği kanaatindeyim” dedi.

 

 

Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ise, “Sadri Şener ve arkadaşları, 3 Temmuz’dan sonraki süreçte etik kurallara uyarak, beyefendice, medenice, tüm Trabzonspor taraftarları ile hukuk ilkeleri içinde kalarak bir ve beraber olarak, adalete uygun olarak şampiyonluğun verilmesi çalışmalarını yürütmüştür. Tüm Trabzon, hukukun üstünlüğü, adaletin tesisi, futbolun temizlenmesi hususunda tam bir birlik sergilemiştir. Bu nedenle gururluyuz. Hiçbir takıma düşmanlık gütmeden futbolun temizlenmesini, hukukun üstünlüğünün sağlanmasını, adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Tüm kamuoyunun da bunu istediğine eminiz. Trabzon insan sevgisinin uygarlığın, sporun ve futbolun bir başkenti. Böyle bir ahlakla büyüyen Trabzon ve Trabzonspor, hukukun üstünlüğünü ve adalete istiyor. Futbolun temizlenmesini istiyor. Hiçbir kulüple en ufak düşmanlık istemiyor” dedi.

 

Toplantı açılış konuşmalarının ardından basına kapalı bölümle devam etti