1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. TRABZONSPOR’DAN ÇEŞİTLEMELER !
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

TRABZONSPOR’DAN ÇEŞİTLEMELER !

A+A-

Yaklaşık  bir   aydır  yazmıyorum. Bu bir  aylık süre  zarfında, Trabzonspor  oynadığı  resmi müsabakalardan  galibiyetle  ayrılamadı. Yani  sürekli kayıp içinde!  İstedim ki  güzel  şeyler  olsun da onlardan söz edeyim ! Ama olmadı ve olmuyor da  dostlarım ! Gazeteci ,  taraftarla  farklı  düşünebilmeli ! Gazeteci  olayları  iyi  süzüp,  duygusal  bakmadan  gerçeklere vurgu yapabilmeli ! Gazeteci,  toplumun önünde ışık olmalı ! Ama nerede ? Bizimkiler   tribündeki taraftardan  bile daha  duygusal  daha   fanatik ! Hal böyle olunca   taraftarı da yanlış yönlendirip  sıkça  çuvallıyorlar ! 


ŞAMPİYONLAR  LİGİ !

Bu çocukları ben  de alkışlıyorum. Bunu gerek televizyon ekranlarından   gerek se  özel  sohbetlerimde herkese,  her kesime  söyledim.  Bu oyuncular   başarılıdır ! Çünkü  kendi kapasitelerinin üzerinde puan toplamışlardır! Yani bu takımdan beklenmeyecek   puanları almışlardır! Peki bu guruptan çok rahatça çıkılır mıydı ? Evet ! Çünkü  gurupların en  zayıfını oluşturan    takımlarla  yarıştık!  Daha  mantıklı ve  güçlü bir  kadro  oluşturulsaydı   belki de lider bile bitirilebilirdik   bu  maçları ! Bu kadar  yetersiz  bir kadronun  bu puanları toplamış olması ise futbolcular adına  alkışlanacak bir  hadisedir ama asla  zafer falan değildir!    Lakin  zafer ; Kıbrıs Rum Kesimi takımı Apoel’in,   Avrupa’daki son  şampiyon  Porto ile   Ukrayna’nın en  güçlü ekibi Shakhtar Donektsi  geride bırakarak 9 puanla  bir üst  tura yükselmesidir ! Ya da  bizim ligimizden  daha alt seviyede bir lig olan İsviçre de Basel  gibi bir takımın  Mencıstır Unıted’i  geride bırakarak Şampiyonlar liginde yoluna devam etmesidir !

SIK MAÇ  TRAFİĞİ !

Avrupa’yı geçtim ! Adamlar yıllardır Çarşamba- Pazar oynuyor ! Hadi onlar alışıkmış da biz değilmişiz vs… Peki bilim adamları  diyor ki ; ‘Bir  futbol takımı  bir maç oynadıktan sonra  48  saat geçtiğinde  diğer  maça  fiziki açıdan hazır olurlar ‘! Gel de sen bunu  bizimkilere  anlat! Sonuçlar kötü gitti mi ! Ya hakemler  kabahatli ,  ya sık oynanan maçlar sorun ! ‘İyi  öyle olsun’ diyeceğim de  bilim adamlarının tezine saygısızlık yapmış olurum!  Hem bizim başkanımız  sezon başında birkaç defa  ‘ 31 kişilik kaliteli, geniş , en az üç takım çıkaracak kadromuz var!’  dememiş miydi ? Başkanımız  sayısal olarak doğruyu  söyledi ama  maalesef  ‘kalite’ olarak  doğruları konuşmadı  ! Bakın  en  somut örnek  bizim ligimizde  önümüzde duruyor ! Beşiktaş da bizim kadar  maç oynadı !   Toplamda 24 maç Trabzonspor, 23 karşılaşma da Beşiktaş!  Son 16  günde  Beşiktaş , resmi müsabakalarından 4 galibiyet 1 beraberlikle çıkarken , Ya Trabzonspor ! Trabzonspor ise  2 yenilgi  4 beraberlik ! Demek ki sayısal  çokluk  değil,  kaliteli oyuncu sayısındaki farklılık önemli ! Temelleri yanlış ve eksik atılan bir takımın  sığındığı  ve sığınmaya da  devam edeceği  kılıflardır bunlar! Yani sizlerin kandırılmasından başka bir şey değil !

EGEMEN – SELÇUK İNAN VE YUHALAMALAR

Trabzonspor taraftarı  Beşiktaş müsabakasında  Egemen Korkmaz  ve Galatasaray  maçında  da Selçuk İnan’ı  her top  alışlarında yuhaladı! Ne yazık ki her iki maçın, en iyi oynayan adamları da onlar oldu ! Ben hiçbir şekilde yakıştıramadım Trabzonspor taraftarına bu  durumu ! Ne yapmış Egemen ve Selçuk da yuhalanmışlar !  Birilerinin kandırmacaları ile  toplumda hedef olmuşlarsa  kabahat onların mı ? Burada  görev  yaptıkları üç yıl  boyunca takımın en iyileri olmadılar mı ? Onlar  gibi kaliteli oyuncuların halen  Trabzonspor’da bulunmayışı  onların kabahati mi ? Hem; ‘ Türkiye de çok kaliteli yerli oyuncu yok’ diyeceksin,  hem de; elindeki  en kaliteli yerlileri salıvereceksin! Sonra  ikisini   hedef haline getirip  taraftara  yuhalatacaksınız! Ayıp ayıp ! Sorumlu ve etik bir yönetimin , bilinçli bir taraftarın  yapacağı  işler  değil bunlar !

BU TAKIM BİLE FAZLA !

Defalarca yazdık ve söyledik ! Egemen ve Selçuk, karakterleri son derece  düzgün ve  adam gibi  insanlardır! Yakinen tanıdığımız için  söylüyoruz  bunları ! Yine  söyledik  defalarca  ki ; bu çocuklar takımda tutulmak istenmedi!  Bu  adamlar   el altından servis edildi !  ‘Selçuk İnan’a  yıllık 2  milyon Euro  net teklif ettik’  diyen beri gelsin ! Egemen’e  ‘sana yıllık 1.5 milyon net vereceğiz’ diyen de   gelsin alnından öpeyim ! Yazılıp çizilen bu rakamlar tamamen afakidir ve   söz konusu oyuncuları  suçlu  gösterme çabasından başka bir şey değildir ! Yani yönetim  aczini örtme  uğraşıdır!  Eğer  Egemen ve Selçuk yuhalanıyor da onları  el altından  İstanbul kulüplerine servis edenler  için  o tribünlerden ‘çıt’ çıkmıyorsa, böylesi bir taraftar için inanın  şu an var olan takımda  fazladır ! Sadri Şener’in  sürekli muhalifi olan  birisi olarak da  diyorum ki ; ‘ sayın Şener sakın istifa falan etme! Bu taraftara  sen az bile yapıyorsun . Görev süren  dolana kadar  devam ‘!

TRANSFERLERİN KATKILARI !

Yabancı transferlerin ne büyük rezillik içerdiğini  ,  dört  yıldır  devam eden bu   hüsranın bu yıla da nasıl  yansıdığını   daha çok anlatmama gerek yok. İsterseniz  geçmişte  yazdığım yazılara   tekrar bakınız ! O gün söylediklerimiz ile  bugünü karşılaştırdığınızda , üst üste  konulacak  iki tane   çelişki bulabilirseniz,  kalemimi kırıp  bir daha  yazmayacağım ! Sizleri  25 Haziran  tarihinde yazdığım ‘Geçir Mithat Abi Geçir’  ve  2 Eylül tarihinde kaleme aldığım; ‘ Son Transferlere Dair’ başlıklı  yazılarımı  tekrar okumaya  davet ediyorum. Hemen alt bölümde  yazarın  diğer yazılarını görmek için seçiniz  yazılı bölüme  tıklayın ve bu başlıktaki yazılarıma  lütfen on dakikanızı ayırıp  göz gezdirin ! Bizler mi  ön yargılı davranıp  Trabzonspor’a  düşmanlık yapmışız! Yoksa birileri sizleri  ‘pembe  beyanlarla’  kandırırken ,  bizler sizlere  yol gösteren mi olmuşuz  bir hatırlayın !


Önceki ve Sonraki Yazılar