1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trabzonspor'dan PFDK'ya!
Trabzonspor'dan PFDK'ya!

Trabzonspor'dan PFDK'ya!

"Dağ fare değil, fare kuyruğu doğurdu" ...

A+A-

Trabzonspor Divan Kurulu, Başkan Ali Özbak imzasıyla yaptığı yazılı açıklamada PFDK'nin (Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu) kararlarının, "Dağ fare değil, fare kuyruğu doğurdu" diye yorumlanması gerektiğini söyledi.

 


Kulüp Başkanı Başkan Sadri Şener'e yumurta atan taraftarlarına da seslenen Divan Kurulu, "Elin oğlu, başkanını Metris kafesinde kuş sütü–kuru üzümle bakıyor ve her alanda koruyor. Üzerindeki kirli elbiseyi çıkartmadan, şimdilik temiz bir elbise ile örttürmeyi de başardılar. O camiayı, bu nedenle topyekün kutluyoruz. Trabzonspor camiasının bir kısmı ise, önderinin üzerindeki temiz elbiseyi kirletmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

 


"ÇADIR KOMEDİSİ SERGİLENİYOR"

PFDK kararlarını sert şekilde eleştiren Divan Kurulu'nun açıklamasında ülke futbolunda saha dışı kirli ellerin müdahalesinin öteden beri yapılagelen ve bilinen bir hadise olduğu vurgulanırken şöyle denildi:

 

"Fakat bu hep söylemde kalıyordu. Yani futbol üzerinden, futbol camialarını sadece münakaşaya taşıyordu. Ancak, 6222 sayılı yasaya dayalı 3 Temmuz süreci, bugün vardığı nokta itibarıyla söylemi aştı, münakaşaya taşındı. Bunun sonunun da nereye varacağı meçhul! Çadır komedisi nasıl sergileniyor? Önce süreç sulandırılıyor ve bir çirkin havuz oluşturuluyor. Öyle ki; her tarafa çirkin suyu akıtabilme donanımına kavuşturuluyor. Sonra anahtar, adalet dağıtması gereken bir kurulun (PFDK) eline veriliyor. O da, almış olduğu buyruk doğrultusunda, güya bu çirkin suyu, temiz borudan akıttığını sanıyor. O su, temiz boruyu da kesinlikle kirletmiş ve hatta kokuşturmuştur. Bunun nereye yansıyacağını, hep birlikte gelecekte maalesef gözleyeceğiz. Hem de bu kurul, sonucu bir gece yarısı duyuruyor. Adamın maşallah demesi geliyor."

 

"BU, HANGİ HUKUK KURALLARI ÇERÇEVESİNDE ADALET DAĞITIMIDIR"

"Ey adalet dağıtan kurul!" ifadesiyle PFDK'ya de seslenilen Divan Kurulu açıklaması şöyle devam etti:

 

"Kulüp suçsuz, yöneticisine hak mahrumiyeti, kulüp suçsuz, futbolcuya hak mahrumiyeti cezası veriyorsunuz. Bu; hangi hukuk kuralları çerçevesinde bir adalet dağıtımıdır? Bir söyleyin de, bizde öğrenelim. Bu yönetici ve sporcular, şike ya da şikeye teşebbüs etti diyorsunuz. O halde adama sormazlar mı, bu yöneticiler sahaya kum, çakıl, çimento mu taşıdı da bu futbolcular da duvar mı ördü? Siz sadece kendi kendinize güldüğünüzü sanıyorsunuz! Öyle bir düşünceye sakın kapılmayınız. Sizlere sadece mağduriyete uğrattığınız camialar değil, aklamaya çalıştığınız camialar da gülüyor. ve dağ fare değil, fare kuyruğu doğurdu tekerlemesini de söyleyerek."

 

"BUGÜN DÜNÜ ARATIR OLDU"

Divan Kurulu açıklamasında futbolu yönetenlere de uyarılarda bulunulurken bu konuda şöyle denildi:

 

"Artık, bugün dünü kesinlikle aratır oldu, olmaya da devam edecek. Ne günahı vardı bu camiaların da, bunları kavga ettirdiniz ve ettiriyorsunuz. Asıl bu kavganın kronikleşmesinden endişeli olduğumuzu da ifade etmek isterim. Siz, bütün bunlardan keyif mi alıyorsunuz, yoksa kaygı mı duyuyorsunuz; inanın ki onun merakını taşıyoruz. Şunu gönül rahatlığı içersinde ifade etmeden geçemeyeceğiz. Bu süreç sonunda, öteden beri hep mağduriyete uğratılmış Trabzonspor camiası, yine en önde mağduriyete uğratılan oldu. Sanki o, bir takım filmler çevirerek ve zorla kendi becerisi ile 2010-2011 şampiyonluğunu çalıp, bir başkasına verdi! Beyler; yazıktır yazıktır. Bu camianın müzesinde alın teri ile kazanılmış altı kupası var. Gelin ihtiyacınız olduğu kadarını size verelim de, siz de haksızlığa alışmışlara verirsiniz! Ama ne olur, bu camiayı 2010–2011 süreci ile haksızlık yaparak, incitmekten vazgeçin! Bu camia başka bir ülkenin fertlerinden müteşekkil olmamıştır. Özü, sözü ve eylemi ile bu ulusun oluşumdaki çimentosunun özünden oluşmuştur. Bunu merak edenler tarih sayfalarını, lütfen bir karıştırıversinler."

 

BAŞKAN'A YUMURTA ATANLAR

Fenerbahçe maçından sonra Başkan Sadri Şener'e yumurta atanlara da değinen açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

 

"Süreçte gelinen son nokta itibarıyla mağdur edilen camianın temsil görevini üstlenmiş Sayın Başkanına yumurta eyleminde bulunanlara sesleniyoruz: Elin oğlu, camiasını aynı görevle temsil eden ve 3 Temmuz sürecinin temel argümanı olduğunu bilmesine rağmen O'nu Metris kafesinde, kuş sütü–kuru üzümle bakıyor ve her alanda koruyor. Bunu yaptıkları için üzerindeki kirli elbiseyi çıkartmadan, şimdilik temiz bir elbise ile örttürmeyi de başardılar. O camiayı bu nedenle topyekün kutluyoruz. Trabzonspor camiasının bir kısmı ise, önderinin üzerindeki temiz elbiseyi kirletmeye çalışıyor. Herhalde onlar da, kutlamamızı beklemezler!"

 

Başkan Sadri Şener'in kulüpte istenmemesinin de doğal bir hak olduğu belirtilen açıklama şöyle tamamlandı:

 

"Trabzonspor camiasında herkes her yerde emanetçidir. Bunun kuralı vardır ve kural uygulandığın da gidicidir. Tek kalıcı kurumdur. Bu bilinendir, bilinmesi gerekendir. Sayın Şener'i istemeyebilirsiniz, yetersiz bulabilirsiniz, değişmesi gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu sizlerin demokratik hakkınızdır da. Ama bu süreçte hem de kural dışı uygulamayla ve başkalarının değirmenine de su akıtarak, böyle bir şey yapma hakkınız olmamalıdır, olamaz da. Çünkü bu doğrudan doğruya tümünüzün ortak paydası olan Yüce Trabzonspor'a yapılmış olur. Yazıktır, günahtır. Zaten ona 'vur abalının sırtına' anlayışı ile öteden beri vuruluyor." - Trabzon