1. HABERLER

  2. TRABZONSPOR

  3. Trabzonspor'un yatırımcısı isyan etti? 68 milyon TL çöpe mi gitti?
Trabzonspor'un yatırımcısı isyan etti? 68 milyon TL çöpe mi gitti?

Trabzonspor'un yatırımcısı isyan etti? 68 milyon TL çöpe mi gitti?

Trabzonspor A.Ş'nin, ekonomik darboğazdan çıkabilmek için gittiği sermaye artırımında 68 milyon TL çöpe mi gitti?

A+A-

Herhaber.com- Spor Servisi (Doğan Köstereli)- Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş'nin borsada aldığı kararların yatırımcıya etkisi nasıl oldu?

Trabzonspor A.Ş'nin 18 Şubat 2019 tarihinde sermaye yükseltilmesine ilişkin olarak başlayan 15 günlük yeni pay alma haklarının kullandırılması süreci 4 Mart 2019 tarihinde olumlu şekilde tamamlanmıştı.

Bu girişimlerden önce Trabzonspor A.Ş, transfer yasağı yemediği halde transfer yasağı yenildiğine dair bir açıklama yayınlamış ve son dönemlerde en üst seviyelerde olan hisse senedi fiyatları, bu haberin ardından düşmeye başamıştı. Borsadan gelir sağlamak için umutlu ama başarısız girişimlerde bulunan Trabzonspor A.Ş son olarak sermaye artırımına gidip kasaya 68 milyon TL'lik bir miktarın girmesini planlamıştı.

Bordo-Mavili ekibin sermaye artırımları Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasada 1,00 TL nominal değerli pay fiyatı nominalin altında olmamak kaydıyla Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktı.  

"Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş'nin kasasına 68 milyon lira tutarında nakit girmesi için yapılan bu işlemlerin;

Sermaye artırımının başarısız olmasıyla 68 milyon lira değerindeki rüçhan bedelinin deyim yerindeyse çöp olduğu,

100 milyon TL'den 300 milyon TL'ye yükseltilen bedelli sermayede %51 lik hisseye tekabül eden parayı Trabzonspor karşılayacağı ancak hisseler aşırı derecede değersizlendiği için yatırımcı 68 milyon TL bedelindeki rüçhan hakkını kullanmadığı,

Bu doğrultuda Bordo-Mavili kulübün yaklaşık 30 milyon nakit sağladığı fakat sermaye artırımın başarısız olması nedeniyle 300 milyon TL'ye çıkarılan sermaye artışının 230 milyon TL civarına düşeceği, iddia edildi.

Yatırımcı isyan etti!

Trabzonspor'un borsadaki yatırımcıları sermaye artırımına isyan etti. Yatırımcının elinde bulundurduğu hisselerin değeri bedelli sermaye artırımından sonra neredeyse dibe vurdu.

d1oapoew0aak9kw.png

Bu doğrultuda, Trabzonspor A.Ş'nin borsada bulunan yüzde 51'lik payının yakın zaman içerisinde 10 puan yükselebileceği iddia edildi. 

Bordo-Mavili Kulübün borsadaki radikal girişimleri sonucunda, TSPOR A.Ş'ye olan yatırımcı güveni azalırken bu durumun, sadece şu anki Trabzonspor Yönetim Kurulu'nun suçu olmadığı,  Sadri Şener yönetiminden beri borsadaki hatalar silsilesinin devam ettiği savlandı.

TSPOR'un 2008-2009- 2009-2010 yıllarından, yatırımcısına temettü borcu olduğu iddia edilirken, Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu döneminde bu paranın ödenmemesine dair bir karar alındığı ve devreye SPK girdikten sonra temettü borcunun ödenmesine karar verilmesine rağmen Trabzonspor Kulübü'nün yatırımcısına olan borcu ödemediği de gelen iddialar arasında yerini aldı. 

Bordo-Mavili kulüp bu işlemler doğrultusunda hisse senetlerinin değerini düşürüp, borsadaki payını 10 puan artırırsa, Süper Lig'deki veya Avrupa Kupalarındaki başarı durumunda hisse senetlerinin tekrar değerlendirilip satışa sunulacağı iddia edildi. Trabzonspor'un bu durumda İstanbul Borsa A.Ş'de yatırımcısına güven vermeyen şirketler arasında yerini alacağı öne sürüldü. 

Trabzonspor'da Borsa ve Finans konusunda yukarıda belirtilen işlemlerin Sinan Zengin tarafından yapıldığı iddia edildi.