1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon’un gururu..
Trabzon’un gururu..

Trabzon’un gururu..

TTSO, 10, 20, 30 ve 51 yıl süreyle görev yapan TOBB Genel Kurul delegelerine, hizmet şeref belgesi ve plaketleri Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından 15 Mayıs 2011 Pazar günü,

A+A-

TOBB Genel Kurul Delegeliğinde 30 yılı dolduran Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy’a da hizmet şeref belgesi ve plaketi verildi. Ulusoy, “Gururluyum” dedi.


Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Töreni’nde açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Son 30 yılda ülke olarak müthiş bir başarı hikâyesi yazdık. Avrupa’nın en büyük 7. ekonomisi haline geldik. İnanın biz bu azim ve birikimle önümüzdeki süreçte çok daha hızlı büyüyeceğiz. Bakın, sadece son 10 yılda Türkiye’yi 1,5 kattan fazla büyüttük” ifadesini kullandı.

-Türkiye sanayi devi oldu

Türkiye ve Türk özel sektörünün son 30 yılda müthiş bir değişim geçirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu “ Bundan sadece 30 yıl önce Türkiye tam anlamıyla bir tarım ülkesiydi. Yurt dışına satabildiğimiz 3 milyar dolarlık ürünün tamamına yakını tarım ürünüydü. Bugün geldiğimiz noktada Türkiye, bölgesinin sanayi devi haline gelmiştir. İtalya ile Çin arasındaki coğrafyada,  sanayisi en güçlü ülke Türkiye’dir. Bugün Türk özel sektörü 200’den fazla ülkeye 20 binden fazla mal ihraç eder hale geldi. İhracatını 130 milyar dolara çıkardı. Bunların % 94’ü sanayi malı ve %60’ı dünyanın en gelişmiş ülkelerine ihraç ediliyor” dedi.

Müteahhitlerimizin son 30 yılda dünyanın her bölgesinde çok büyük işlere imza attığını belirten Hisarcıklıoğlu, toplam 81 ülkede 200 milyar dolar değerinde iş yaptıklarından söz etti.

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: Uluslararası alanda Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci müteahhitlik sektörüne sahibiz. Hizmetler sektöründe de Avrupa’daki en kaliteli hizmeti bizim müteşebbisimiz sunuyor. Yurt dışındaki otellere gittiğinizde görürsünüz. Bizdeki hizmet kalitesi hiçbirinde yok. İşte bu sayede bugün dünyanın turizmde en çok tercih edilen ilk 7 destinasyonundan biri olduk. 30 yıl önce bu ülkeye yılda 300 bin turist gelirdi. Şimdi yılda 30 milyon turist geliyor. Lojistik alanında ABD’den sonra en büyük karayolu nakliye filosuna da biz sahibiz. Şimdi gemicilik alanında da çok büyük adımlar atıyor, hızla bu alanda da yükseliyoruz.”

-Başarı hikayesinin gerçek mimarları

Ödül alan herkese şükranlarını ileten Hisarcıklıoğlu, şunları dile getirdi: “Anlattığım başarı hikâyesinin gerçek mimarları onlardır. Çünkü bu ülkede daha üretimin, ticaretin adı yokken onlar üretiyordu, ticaret yapıyordu. Bu ülkede tüccarın itibarı yokken, memur olmayana kız bile verilmediği dönemlerde onlar bu işe baş koydular.

 

Bu işin cefasını çektiler. Krizler gördüler, sorunlar yaşadılar ama vazgeçmediler. Dürüst tüccarın ne olduğunu gösterdiler. Kazanırken kazandırmanın, insanlara iş ve aş sağlamanın mutluluğunu öğrettiler. Bizlere örnek oldular. İşte bu örnekler çoğaldıkça, Türkiye’de girişimci sayısı arttıkça, iş adamlarımızın, iş kadınlarımızın sayısı arttıkça biz zenginleştik, ülkemiz zenginleşti. İşte bu başarı hikâyesi böyle yazıldı.”

-“En büyük sermaye beraberlik”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiasının çok büyük bir aile olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türk özel sektörünün bu çatı altında bir araya geldiğini bildirdi. TOBB Başkanı, “Bu birliktelik sayesinde sesimizi daha rahat duyuruyoruz. Önümüzdeki dönemde de en büyük sermayemiz, birlikteliğimiz ve ortak aklımız olacak” dedi

Türk özel sektöründeki bu başarılı birlikteliğin yurt dışında da örnek gösterildiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “OECD Bizim Oda-Borsa sistemimizi diğer ülkelere tavsiye ediyor. Özellikle özel sektörün gelişmesi anlamında bir rol model haline geldik. Biz hepimiz bu binanın birer tuğlası gibiyiz. Bu tuğlalar bir arada olduğu sürece bu bina yükselecek” diye konuştu.

-“Türkiye parlayan yıldız”

Türkiye ve Türk özel sektörünün önümüzdeki dönemin parlayan yıldızı olacağına inandığını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bir taraftan zenginleşirken, diğer taraftan bölgesinin zenginleşmesine de katkı sağlayacağından bahsetti. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istediklerini hatırlatan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “500 milyar dolar ihracatı, 2 trilyon dolar milli geliri aşacağız. Ve bunu Türk özel sektörünün yatırımları sayesinde, bu salondaki müteşebbislerin ve onların izinden gidecek olan girişimcilerin sayesinde yapacağız. Bu yolda her zaman bizlerin yanında olan, bizlere destek veren Sayın Cumhurbaşkanımıza huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Özel sektörümüzün sorunlarının çözümü noktasında büyük hizmetleri olan Sayın Sanayi ve Ticaret Bakanımıza teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise TOBB'un yarın yapılacak 66. Genel Kurulu öncesinde düzenlenen ve delegelikte 10, 20, 30 ve 50. yılını dolduran iş adamlarına hizmet şeref belgesi ve plaket töreninde, verilecek ödüllerin sembolik olduğunu, ancak büyük anlam taşıdığını belirtti.  

Türkiye'nin artık özel sektör eliyle kalkındığını dile getiren Gül, ''Türkiye'yi büyüten, geliştiren, modern ülke yapan iş dünyasıdır'' dedi. Gül, Türkiye'nin bu durumu anladığını, daha önce devlet eliyle, sonra karma şekilde yürütülen ekonominin nihayet özel sektörün liderliğinde kalkınacağının kabul edildiğini söyledi.

 

Ekonomi ve hükümet politikalarının artık bu yönde çizilmeye başlandığını anlatan Gül, ''Çünkü şu fark edilmiştir ki kaynaklar özel sektör eliyle daha verimli ve iyi harcanmaktadır. Devlet eliyle yapılan işlerde, üretimlerde kaynaklar çok israf edilmekte. Ama bir işin sahibi olunca elini taşın altına koymakta ve sonuna kadar verim almak için büyük gayret sarf etmektedir'' diye konuştu.

 

Cumhurbaşkanı Gül, iş adamlarının üretim yaptığını, vergi ödediğini, ihracat gerçekleştirdiğini ve halkın ihtiyaçlarını karşıladığını vurgulayarak, devletin bu nedenle özel sektörün farkında olduğunu ve gereken desteği gösterdiğini kaydetti.

Türkiye'de yapısal ve köklü reformların hayata geçirildiğini belirten Gül, Türkiye'nin yeniden yapılandırılmasında iş adamlarına önemli roller verildiğini söyledi.

İş adamlarının geçmişte olduğu gibi bundan sonra da önemli hizmetler vereceğine dair inancını dile getiren Gül, ''Hem kendiniz kazanacaksınız hem Türkiye kazanacak'' dedi.

İl ziyaretlerinde ticaret odalarında ve borsalarda iş adamlarıyla biraraya geldiğini ifade eden Gül, illerde neler yapıldığını ve illerin ufkunun ne kadar geniş olduğunu iş adamlarından öğrendiğini bildirdi.

-''Artık alaylı usulden mektepli usule dönüyorsunuz''

İş dünyası ile daima övündüklerini ve özel sektörün sorunlarıyla yakından ilgileneceklerini vurgulayan Gül, iş adamlarına şöyle seslendi:

 

''Büyüyen Türkiye'nin esas mimarlarının sizler olacağına inanıyorum. Siz daha büyük iş yapın diye devlet önünüzü açacak. Bunu farkında oldukça siz de kendinizi değiştiriyorsunuz. Artık alaylı usulden mektepli usule dönüyorsunuz. Siz de ölçeklerinizi büyütüyor, istihdam ettiğiniz kişilerde farklı nitelikler arıyorsunuz. Türkiye içinde ve dışında çok büyük projeleri gerçekleştiriyorsunuz.''

 

TOBB Genel Kurulunun hayırlı olmasını dileyen Gül, iş adamlarına da başarılar diledi.

Gül, konuşmasının ardından TOBB delegeliğinde 10, 20 ve 30. yılını dolduran delegelerle 52. yılını dolduran İstanbul Ticaret Borsası Meclis Üyesi Nejat Ekrem Basmacı'ya plaketlerini verdi ve toplu anı fotoğrafı çektirdi.

-Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ise genel seçimlere bir aydan az bir süre kaldığını hatırlatarak ancak kendilerinin buna rağmen Türkiye'de popülizme tevessül etmeden, yapısal reformları, makro ve mikro düzeydeki reformları konuştuklarını ve onları hayata geçirdiklerini anlattı. Bu konuda 2011 yılı içerisinde yaptıkları icraatları anlatan Ergün, hayata geçirdikleri icraatların samimiyetlerini ve başarılarını gösterdiğini bildirdi.

-Ödül ve Plaket alanlar

52 yılını dolduran TOBB Delegesi ve İstanbul Ticaret Borsası Onursal Başkanı Nejat Ekrem BASMACI

30 Yılını Dolduranlar

Mehmet ÖZÇİLOĞLU Kilis Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Ali Osman ULUSOY Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı

 A. Rona YIRCALI Balıkesir Sanayi Odası Meclis Başkanı

20 Yılını Dolduranlar

İsmail FERGANA  İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi

10 Yılını Dolduranlar

Bilal KORKMAZ  Alanya Ticaret ve Sanayi Odası  Meclis Üyesi

Galip SAKDER Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi

Metin CEYLAN Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyesi

Mustafa Kemal SÖZEN Karapınar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

M. Telat ÇARIKÇI Lüleburgaz Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkan V.

Erol DERİCİ Sinop Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı

Hasan İMAN Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Süleyman Ersin AKTUĞ Ceyhan Ticaret Odası Meclis Üyesi

Jan TAŞÇI Mersin Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı

Sırrı KARAHANCI Ankara Ticaret Borsası Meclis Üyesi

Ali MARMARA Aydın Ticaret Borsası Meclis Üyesi

Zeki EVREN Burdur Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.

Ahmet KARAOĞLU Eskişehir Ticaret Borsası Meclis Üyesi

Enver KOÇAK Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi

Hakkı KILIÇ Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi

Kasım HOROZ Gaziantep Ticaret Borsası Meclis Üyesi

İsmail Yalçın YILMAZ İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi

Ekrem İŞCAN Karacabey Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi