1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Trabzon'un kentsel dönüşümü merak konusu!
Trabzon'un kentsel dönüşümü merak konusu!

Trabzon'un kentsel dönüşümü merak konusu!

Her gelen başkan bunu soruyor..

A+A-
 Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (KASİF), Karadeniz İşadamları Derneği (KARGİD) ve Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) işbirliği ile

Trabzon'a gelen ABD heyeti, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu'nu ziyaret etti.

Kentsel Dönüşümlere Hayran Kaldılar

             Trabzon Belediye Başkanı Dr Orhan Gümrükçüoğlu'nu ziyaret eden ABD heyeti şehirle ilgili bilgi aldı. ABD heyetinde Scott Cullinane (Reform ve Gözetim Alt Komisyonu ve Dışişleri komisyonlarında meclis uzman personeli) Monica C. Sanders (Meclis İç Güvenlik Komisyonu danışmanı) Ryan Kahdahl (Senatör), Susan Collins (Kahdahl'ın Askeri islerden sorumlu yardımcısı), Margaret Goodlander (Senatör Joe Lieberman'in Dışişleri Danışmanı), Justin LoFranco (Senato Gözetim ve Hükümet Reform Komisyonu Dijital Stratejiler Bölümü Başkan Vekili) yer aldı.

       Gümrükçüoğlu, Trabzon hakkında bilgi verdikten sonra belediye olarak yaptıkları çalışmaları anlattı. Gümrükçüoğlu, "Belediye olarak çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırarak tarihi dokuya sahip çıkarak şehri yenilemek için çalışmalar yürütüyoruz. Bu konuda Trabzon Türkiye'de çok yol almış bir kent. Trabzon Türkiye de önemli şehirlerden birisi, çok eğitimli insan yetiştirmiş olması bürokrasiye ve devlet idaresine çok insan vermiş olması ile birde çok güzel bir tabiat parçası içinde yer alır iken aynı zamanda insanlarının hem buradan kaynaklanan sosyal hayatı, kültürel hayatı, spor hayatı ön planda olan bir şeydir. Toplam nüfusumuz bizim şu anda Türkiye'de 81 il var. Bu illerimizin toplam nüfusu sınırları içinde yaşayan insan sayısı 763 bin. Çeşitli parametrelerin değerlendirildiği en iyi yaşanılabilir iller içinde de dördüncü sıradadır. Trabzon belediyesi toplamda 1953 personelle çalışıyor, buna belediyenin kendi personeli ve hizmet satın alma şirketleriyle çalıştırdığı elemanlar dahil. Bu bina ana hizmet binamız 20 bin m2 kapalı alanı var. Bunun dışında üç ana birimimizin çalıştığı binalar var ve biz buraya altı ay kadar önce taşındık ve tarihi bir binamız var bu binamızı da şimdi restore etmekle meşgulüz. Kent müzesi bir kısmı kent müzesi olarak planlanmakta, projesi hazırlanmakta bir kısmin da bir takım böyle kendi ürünlerimizin sunulduğu yöresel ürünlerin sunulduğu kefeler haline getirilmiş olacak. Trabzon deprem yönünden güvenlikli ulaşım yönünden hava, kara, denizyolu var demir yolu yok insanı sevecen ve mert yüreklidir. Bu konuda Trabzon Türkiye'de çok ön adım almış bir kenttir" dedi.

       ABD heyetinde bulunan Reform ve Gözetim Alt Komisyonu ve Dışişleri komisyonlarında meclis uzman personeli Scott Cullinane Trabzon'da yapılan kentsel dönüşüm projeleri hakkında bilgi sordu. Başkan Gümrükçüoğlu "Trabzon'da beş ana bölgede kentsel dönüşüm uyguluyoruz şu anda. Tabi ki bu kapital etap kullanılıyor bir anda 800 milyon dolar ortaya koymuyoruz, etap etap kullanıyoruz. Bu konuda önemli paydaşımız Türkiye'deki toplu konut idaresi yani merkezi idarenin bir kuruluşu olan toplu konut idaresi önemli paydaşımız. bu parayı etap etap yatırırken bir kısmını kentsel dönüşümlerin yapıldığı alandaki yeni yapılaşmaları ihale ile satarak masrafının bir kısmını karşılayabiliyor. Trabzon'da belki görme fırsatları olur, bu dediğim bölgeden bir batı girişinde Ayasofya müzesinin etrafını çarpık yapılaşmasının kaldırılması ve bir rekreasyon ihalesiyle kente hediye edilmesi. Hemen sağımızdaki vadiyi de iki etabı tamamlanan üçüncü etabı da ihale edilen Zağnos vadisi kentsel dönüşüm projesi. Üçüncüsü Mesela protokolü imzalanan şu etraftaki binaların olduğu alan bile var, altıncı proje olarak. Tüm bu işleri Trabzon ve Türkiye dinamikleri azami on yıl içinde bitirebilecek şekilde çalışıyor. Burada tabi insanlara hiçbir mağduriyet verilmemeye çalışılıyor. İsteyene binasının ücreti takdim ediliyor, isteyene yeni yapılan yerlerden karşılıklı mutabakatla bina, dükkân, daire veriliyor. Tüm bu değişim Trabzon için aslında çok büyük bir hamle, ben Avrupa'da bazı ülkelerde bir sokağın bile yirmi yılda yenilenebildiğini gördüm. Trabzon'da 5 ana bölgede kentsel dönüşüm oluyor. Toplam 800 milyon dolarlık bir yatırım" şeklinde konuştu.