1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Trafik 5 Can Aldı!
Trafik 5 Can Aldı!

Trafik 5 Can Aldı!

Erzurum'un Tortum ilçesinde yolcu otobüsünün köprüden dereye yuvarlanması sonucu 5 kişinin öldüğü kazaya otobüsün bozuk frenlerinin neden olduğu belirlendi

A+A-

 Erzurum'un Tortum ilçesinde yolcu otobüsünün köprüden dereye yuvarlanması sonucu 5 kişinin öldüğü, 41 kişinin yaralandığı kazada, otobüsün freninin arızalandığı ortaya çıktı.


Bülent Koçak yönetimindeki 75 AT 961 plakalı yolcu otobüsünün Tortum ilçesi Ardahan-Artvin-Erzurum yol ayrımındaki Aksukapı Köprüsü'nden dereye devrilmesi sonucu yaralanan şoför ile ikinci şoför Mustafa Ekinci'nin (48) Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki tedavileri sürüyor.


Sol dizinin kırık olduğunu belirlenen şoför Ekinci, gazetecilere yaptığı açıklamada, otobüsle Ardahan'dan Bursa'ya gittiklerini anımsatarak, kazadan önce otobüsün freninin arızalandığını iddia etti.


Erzurum'un Oltu ilçesinden yolcu aldıktan sonra Tortum'a hareket ettiklerini anlatan Ekinci, şunları kaydetti:

''Dağdan aşağı inerken frenler iyi değildi. Ben işe yeni başladım. Arkadaş da otobüsün ortağıymış. Şoför arkadaşa 'frenler sıkıntılı, bunlara baktır' dedim. O da 'yok sen geç bu tarafa, ben devam ederim' dedi. O sırada şoför arkadaşla yer değiştirdik. Tortum yol ayrımındaki demir bariyerlerin oraya geldik. Yolcular, balata kokusu geldiğini söylemişti. Tam orta kapının oraya geldiğimde, fren boşaldı, araç kendini bıraktı. Sonrasını hatırlamıyorum.''


Kazada sol ayağı kırılan ve vücudunun çeşitli yerlerinde sıyrıklar oluşan yolculardan Feray Alver de kaza anında 2,5yaşındaki çocuğunun kucağında olduğunu ifade ederek, ''Fren tutmuyor' diye sesler gelmeye başladı. Ama kazadan önce yanık balata kokusu geldi. Baktım araç sağa sola savrulmaya başladı. O arada sadece çocuğum Ömürhan'ı düşündüm. Kucağıma aldım ve sardım. Araç köprüden düştü. Düştükten sonra baktım çocuğum kucağımda. Otobüsten kendi imkanımla çıktım'' diye konuştu.

Kazadan önce şoförlerin yer değiştirdiğini ileri süren Alver, ''Aracı süren şoför, diğer şoförle yer değiştirdi. Biz o zaman bir sıkıntı olduğunu anladık. Sonra otobüs devrildi'' ifadelerini kullandı.


Yolculardan Memduh Kaya (40) ise frenlerin arızalanmasının ardından otobüsün hızlandığını belirterek, ''Frenler boşalınca şoförler yer değiştirdi. Araç önce demir bariyerlere çarptı, sonra da köprüden düştü. Biz şoförlere balatalardan koku geldiğini öncesinde söylemiştik'' dedi.

Bu arada, Erzurum'daki çeşitli hastanelerde tedavileri süren 41 yaralından 12'si taburcu edildi. Kazada hayatını kaybeden ve kimliği belirlenemeyen biri kadın 2 kişinin, Fatma Tok ile eşi Ramazan Tok olduğu öğrenildi.