1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Trafik cezalarına yeni düzenleme geliyor
Trafik cezalarına yeni düzenleme geliyor

Trafik cezalarına yeni düzenleme geliyor

Trafik kazalarının önüne geçilmesi için cezalar arttırılıyor. Emniyet kemeri bağlamamak, alkollü araç kullanmak, kırmızı ışıkta geçmek ve daha bir çok kural ihlalinde uygulanan trafik cezaları tekrar düzenlendi.

A+A-

 Emniyet'ten yeni düzenleme. Tutanak yok, alkollü sürücü direk mahkemeye...

Trafik cezaları artırılıyor. Ölçümde 1 promili geçen sürücüler iki yıl hapisle yargılanacak. Hız sınırını yüzde 50 ve üstü oranda aşan 700 lira ceza ödeyecek.

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik kazalarının önüne geçmek için emniyet kemeri takmama, aşırı hız ve kırmızı ışıkta geçme gibi en fazla kazaya yol açan bazı kural ihlallerine verilen para cezalarını artırmak üzere yasal düzenleme hazırladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, 2011’de meydana gelen 1 milyon 228 bin 928 trafik kazasında 3 bin 835 kişi olay yerinde hayatını kaybetti, 238 bin 74 kişi de yaralandı. Trafik kazalarının önüne geçebilmek için bu yılı ”seferberlik yılı” ilan eden emniyet, denetimleri artırıp eğitim programlarına ağırlık vererek ölümlü trafik kazalarını en az yüzde 10 oranında azaltmayı hedefliyor.

Çakar lambaya 343 TL

- Bakanlıkta son haline getirildikten sonra TBMM’ye gönderilecek tasarı ile hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 arasında aşan sürücülere verilen ceza 166, yüzde 30 ile 50 arasında aşan sürücülere verilen ceza ise 343 liraya yükseltilecek. Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşan sürücülere de 700 lira ceza verilecek.

- Kırmızı ışık ihlali yapanlar 343 lira, emniyet kemeri takmayanlar da 166 lira ceza ödeyecekler. Bebek koltuğu kullanmayan sürücülere 166 lira ceza verilecek. Sadece korunan ve koruyan araçlarda kullanılan ”çakar lamba” takan sürücülere verilen cezanın da 77 liradan 343 liraya çıkartılması öngörülüyor.

- Yeni düzenlemeyle sürücülere yedikleri yiyeceklerden kana karışacak miktar olan 1 promile kadar opsiyon tanınacak. Polis, 1 promil ve üstü alkollü halde araç kullanan sürücüler hakkında herhangi bir rapor hazırlamadan savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Alkollü yakalanan sürücüler, hastanedeki testlerin ardından 2 yıla kadar hapis talebiyle mahkemelere sevk edilecek.

Bunlara dikkat

- Tüketilen alkolün etkisi 45 dakikada en üst seviyeye çıkar.

- Aç karnına veya hızlı biçimde içmek alkolün etkisini arttırır.

- Alkol tütekimi yağlı yiyeceklerle birlikte alındığında etkisi daha az olur. Alkol alımı sırasında beyaz peynir yenmesinin temel nedeni de budur. Vücuttaki yağ oranı da alkolün etkisini azaltır.

- Az içmiş bile olsalar, araç sürücüleri son yudumu alır almaz hemen direksiyona geçmemeli; en az yarım saat beklemeli.

Kaç kadeh 0.50 promil?

Ortalama 40 yaşında, 70 kilo bir erkek için:

- 2 bira, 1 duble rakı, 2 kadeh şarap veya 1 duble votka

Ortalama 40 yaşında, 70 kilo kadın için

- 1 bira, 0.5 duble rakı, 1 kadeh şarap veya 0.5 duble votka

Ortalama 70 yaşında bir kadın için

- 1 bira, 0.5 duble rakı, 1 kadeh şarap veya 0.5 duble votka

Kaç kadeh 1 promil?

Ortalama 40 yaşında, 70 kilo bir erkek için:

- 4 bira, 2 duble rakı, 4 kadeh şarap veya 2 duble votka

Ortalama 40 yaşında, 70 kilo kadın için

- 3 bira, 1.5 duble rakı, 3 kadeh şarap veya 1.5 duble votka

Ortalama 70 yaşında bir erkek için

-2 bira, 1 duble rakı, 2 kadeh şarap veya 1 duble votka