1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. TRANSFER VE ERSUN YANAL
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

TRANSFER VE ERSUN YANAL

A+A-
Trabzonspor yönetimi yeni sezon için transfere hazırlanıyor. Şahsi kanaatime göre yönetim bu sezon yaşanan hayal kırıklığına hayıflanarak, keskin ve sorumsuz adımlar atmamalı. Tam tersine sütten ağzı yanmış misali son derece bilinçli ve sakin adımlar atmalı. Yine kişisel düşünceme göre eldeki yabancılardan üç, yerlilerden de bir ikisi satılarak, elde edilecek gelir ne kadar ise, geliri aşmayacak kadar bir bütçe ile iki veya üç nokta transfer yapılmalı. Bu adımlar çok dikkatli, titiz bir biçimde atılırken, kulüp yeni bir borçlanmanın altına sokulmamalı. Transferde gelir gider dengesi mutlaka ve titizlikle yapılmalı.

Transferle ilgili olarak yönetim Ersun Yanal’ın raporunu doğal olarak baz alacaktır. Ancak yönetim tamamı ile teknik adama teslim olmamalıdır. Transfer ortak akılla yapılacak bir iştir. Öyle de olmalıdır. Ersun Yanal’ın transfer konusunda zaman zaman pozitif yanları görülmüştür. Fakat özellikle yabancı transferi konusunda sınıfta kaldığını da bilmeyen yoktur. Transferine onay verdiği futbolcular, ne sahada, ne de kasada Trabzonspor’a hiçbir şey kazandırmamış, tam tersine çok şeyler alıp gitmişlerdir. Mesela tek bir örnek verecek olursak 2009-2010 sezonu devre arsında ‘Yalanzinho’ nun alınmasında son derece olumlu görüş belirten Ersun Hoca, o sezon şampiyonluğun kaçmasında önemli rol oynamıştır! Aynı sezon devre arasını iki kaliteli transferle geçen Beşiktaş ise, Trabzonspor’un 7 puan gerisinden gelerek ligi şampiyon bitirmiştir. Sayın Ersun Yanal’ın yabancı seçimindeki karnesinin zayıf olması dışında, kendisi için özel menajerlerin oyuncuları dışında, başka oyuncularla fazla ilgilenmediği de sürekli iddia edilmektedir. Kaldı ki Sayın Yanal’ın daha iki ay evvel devre arasında aldırdığı üç oyuncunun da, gereksiz ve nafile bir yatırım olduğunu gözden kaçırmamak lazım.

Tüm bu sebepler göz önüne alındığında, Trabzonspor yönetimi ortak akılla ve fazla popülist politikalar gütmeden az ve öz adımlar atmalıdır. Büyük çaplı bir sirkülasyon olmamalıdır. Hem kalitede sorun yaşamamalıdır. Hem de gelir- gider dengesinde yeni bir borçlanmaya neden olunmamalıdır.

CARDOZO TARTIŞILMAZ

Cardozo'yu tartışanın futbol bilgisine sadece güler geçerim.

Cardozo'da sorun yok. Cardozo'yu oynatacak takım yok.

Onun ayağına aldığı her top, attığı her gol, attığı her pas akıl dolu ve teknik kokuyor.

Bugün Cardozo Fenerbahçe forması giyiyor olsaydı,

eminim ki gol sayısı 20’nin altında değildi.

O’nu eleştirenler attığı gollerde ki beceri ve tekniği göremiyorsa,

lütfedip araştırsın, geçmiş kariyerini gözden geçirsinler!


Önceki ve Sonraki Yazılar