1. YAZARLAR

  2. HALİL ŞANLI

  3. Tribünde gördüklerim...
HALİL ŞANLI

HALİL ŞANLI

Yazarın Tüm Yazıları >

Tribünde gördüklerim...

A+A-
TRİBÜNDE GÖRDÜKLERİM


Trabzonspor’da  Onur krizi soğuk savaş şeklinde devam ediyor. Kaptan Onur’un önceki akşam maç esnasında bazı taraftarlara karşılık verip bazılarına mesafe koyması, bir gurup taraftarın Onur’u yücelten , yönetimi yeren tezahüratları, tribünlerdeki Onur bölünmüşlüğü bunun en somut emareleridir.

ONUR UNUTMA Kİ…

Sırayla uyarılarımızı yapalım. Onur kardeşimiz, ne yazık ki yerini hala idrak edememiş. Bir gurup taraftara mesafe koyarken, o insanların yıllardır  kendisine kral tacı giydirdiğini de hatırlamalıydı. Ve Onur hem yetenekli bir kaleci, hem takımın kaptanı olarak şöyle düşünmeliydi: ‘Evet benim hatalarım oldu. Bir kulübün hiyerarşik düzeni olmak zorunda. Eğer ben başkanı dahi tehdit ediyor ve affedilip üç gün sonra maça çıkarılıyorsam, buna şükretmeliyim. Bu aynı zamanda bana verilen değerin göstergesidir. Daha fazla kapris yapmadan,  başarılı kariyerimin yanına disiplinli bir kaptan  davranışlarını ekleyerek yeniden tüm gönülleri fethetmeliyim’…

BİLMELİSİN Kİ…

Onur bilmeli ki, bu soğuk savaş kendisine asla yarar değil zarar verecektir. Kaptan bilmeli ki ‘biz’ mantığı ile hareket etmelidir. ‘Ben’ olarak bakarsa sonu felaket olur. Tecrübeli eldiven Trabzonspor’un büyük kulüp olduğunu, bu kulübe kaptanlık yapmak ve efsane olmanın şeref duyulacak bir hadise olacağını idrak etmeli. Onur her arkadaşına eşit mesafede olarak örnek teşkil etmeli. Bu takımın bütünlüğü, ekip ruhunun ilk adımı ondan  yani kaptandan geçecektir.

ONUR HEPİMİZİN AMA…

Onur’u desteklemeyi ödev bilenlere ise birkaç tavsiyemiz olacaktır. Evinizde, iş yerinizde oturup, olayları bilmeden, yaşamadan yargıda bulunmak Trabzonspor’a kötülüktür. Sadece takıma değil dahası çok sevdiğiniz iddiasında olduğunuz Onur’a haksızlıktır. Bu davranışınız, Onur’u takımın üzerine çıkarmaktır. Böylesi b ir yaklaşım ya da doğacak algı kulübe zarar vereceğinden ‘Onur’un kellesi’ bir zaman sonra koparılır. Bu takıma ve Onur’a zarar verir. Bilmelisiniz ki Trabzonsporlu olan ve o tribünlere gelen herkes Onur’u da diğer futbolcuları da sizler kadar sever ve düşünür. Aymazlığa lüzum yok. Kulübü yönetenler varken, hiçbir futbolcu yönetici olamaz. Hiçbir oyuncu boyunu aşan işlere giremez. Yoksa bu işin önü alınmaz. Hiç kimse Onur’u kaybetmek istemiyor. Tam tersine kaybolma arzusunda olan sağlıklı düşünemeyen ve şöhreti ‘güç’ olarak algılayan Onur’dur. Oysa hem yöneticiler, hem tüm taraftar Onur’u ikaz edip, silkeleyip kendine gelmesini sağlamak uğraşındadır.

EL ELE VERMELİYİZ

Ligin başlamasına bir hafta kala ve kongreye sadece dört ay kalmışken, Onur’u bahane ederek ‘Yönetim istifa’ sesleri yükseltmek sadece ego tatminidir. Ne kimse sizi dinler! Ne de ciddiye alır? Ne de bundan sonra haklı dahi olacağınız tepkilerinizde muhatap alınırsınız! Sözde hepimizin sevdası olan (ki inanmıyorum) Trabzonspor sancı ile kıvranırken bu tür yaklaşımlar, sadece sancıyı dayanılmaz boyuta taşır. Belki bu sancı  ‘sevdamız’ dediğiniz takımı ölümcül bir duruma taşır. Geçen akşam ki müsabakada yaptığınız, emin olun ki içinizdeki hırslarınızın neticesi olarak egonuzu tatmin etmek, Onur ve Trabzonspor’a zarar vermektir. Lige bir hafta , kongreye 4 ay kala ‘istifa’ ve ‘Onur’ inatlaşmasının başkaca hiçbir tarifi mümkün değildir. Eğer Trabzonspor’u seviyorsak, gelin el birliği ile tribünleri çatlak tek bir ses çıkmadan, sonuçlar ne olursa olsun, hiçbir oyuncuya ayırım yapmadan ligin onuncu haftasına kadar tıklım tıklım yaparak destekleyelim. Var mısınız? Hasta yatağından ancak bu şekilde kalkar. Hacıosmanoğlu’na veya Hurma’ya ya da bir başkasına kızsak bile şimdilik belli etmeyelim. Dört ay sonra kongrede hepimiz hesabımızı görelim. Ben inanıyorum ki; önceki akşam maçın 25 dakikalık bölümünde olumlu sinyaller veren takıma katılacak iki-üç oyuncu ile gücümüz daha da artacak. Ancak yine inanıyorum ki, asıl gücümüz taraftar olacak. Eğer ilk on hafta bütünlük ve coşku ile sonuçlara bakmadan tribünleri her maç dolduralım, bakın bu takım ne çok mesafe alacaktır.

HASETLİK SİZİ KÜÇÜLTÜR

Son olarak,TRT üst düzey yönetimine Trabzonspor’un Avrupa kupası müsabakalarında yorumcu olarak şahsıma verdikleri imkandan dolayı şükranlarımı sunuyorum. TRT televizyonunda yaptığım yorumlardan dolayı tarafıma Avrupa dahil gelen binlerce tebrik ve teşekkür mesajlarının sahiplerine de hürmet ediyorum. Seviyesiz, iftiracı insanlar bir tarafa. Onlar kimsenin ciddiye almadığı ahir zaman ibareleridir. Fakat seviyeli, kültürlü bildiğim insanların TRT ekranlarında ki ‘çekememezlik’  hezeyanı ile yaptıkları sataşmalar;  şahsım değil, Trabzon insanı adına esef vericidir. Dün yeşil sahada top koştururken ‘Bana sahip çıkın’ yalvarması içinde olan ve bugüne kadar mesleği ile alakalı hiçbir noktaya gelememiş, en son yapacağı iş olan ‘yorumculuk’ adına çıktığı ulusal Televizyonlarında diğer yorumcuların  oyuncağına dönüştürülmüş zavallı  ‘komedi başbakan’ lakaplı kişi  ile  sayın Giray hocamızın; ‘sol bekten sağ bek, sağ bekten sol bek çıkarmalıyız. Transferi kadro içinden çözmeliyiz’ diyerek görüşlerime katılmadığı noktasında şahsımı hedef alan yorumunu  acı bir gülümseme ile izledim. İddia ediyorum hala. Bu takıma kaliteli bir sol bek şart!

Sayın Bulak hocamızın teknik adamken, sol bekten sağbek, sağ bekten sol bek yaratma çabalarının nasıl hüsranla sonuçlandığını da unutmuyoruz! Kaldı ki çalıştırdığı takımlarda kaç tane bu tür oyuncu yaratma mahirliği gösterip, yarar sağladığını da  bilmiyoruz. Yani sırf iş olsun, sırf laf olsun diye boş yorum yapmasını da çok anlamsız ve yakışıksız buldum. Hatırlatırım ki, Morinho’da ciddi manada futbol oynamamıştır. Yılmaz Vural hiç oynamamıştır. Ama ikisi de teknik adamdır. Çünkü futbolda zeka ve gözlem kabiliyeti çok önemlidir. Dolaysıyla futbola teşhis koymak için eskiden futbol oynamış olmak gerekmiyor! Yani zeka en önemli faktördür. İsterseniz gelin hepimizin geçmişte yaptığı yorumları karşılaştırıp; zeka ise zekalarımızı, yorumlarda ki isabet oranları ise onları bir mukayese edelim. 

Önceki ve Sonraki Yazılar