1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. TRT’nin 50. Kuruluş Yıldönümü
TRT’nin 50. Kuruluş Yıldönümü

TRT’nin 50. Kuruluş Yıldönümü

TRT Türkiye’yi, Dünyayı Ve Bölgeyi Hafızasına Alarak Sorumlu Yayıncılık İlkesiyle Çalışmalarına Devam Ediyor.

A+A-

TRT’nin 50. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla KTÜ Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi’nde TRT Medya Seminerleri programı düzenlendi. Programa Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ile öğrenciler katıldı.

EV SAHİPLİĞİ YAPMAKTAN DOLAYI MUTLUYUZ

Sempozyumda bir konuşma yapan Valisi A. Celil Öz, “Kamu yayıncılığını ve sorumlu yayıncılık anlayışını bugüne kadar en iyi şekilde yerine getiren ve her geçen gün önemli aşamalar kat eden Türkiye Radyo Televizyon Kurumumuzun 50. kuruluş yıldönümü dolayısıyla yapılan etkinliklere ve medya seminerlerine Trabzon olarak ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

EMİN ADIMLARLA YOLUNDA İLERLİYOR

TRT’nin tarihi Türkiye’nin tarihiyle paralel gidiyor. Radyo yayıncılığı ile başlayıp siyah beyaz yayınla devam eden sonra renkli yayınlar ve dışa açılmayla beraber farklılaşan ve özel kanalların açılmasıyla bir dönem sarsıntı geçirip sonrasında da toparlanan tekrar kaliteyi yakalayıp hem ulusal hem de uluslar arası alanda rekabet edebilen bir yayın kalitesini yakalayan TRT bugün emin adımlarla yolunda ilerliyor.

TÜRKİYE’NİN KALKINMA SÜRECİNE AYAK UYDURAN ÖNEMLİ BİR KURUMUMUZDUR

TRT bugün 15 televizyon 18 radyo kanalıyla Türkiye’nin bölgesel ve küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen, Türkiye’nin ekonomik ve demokratik anlamdaki kalkınma sürecine medya olarak ayak uyduran ve yön veren önemli kurumlarımızdan birisidir. Hem Türki Cumhuriyetleri, hem dünyanın dört bir yanına yayın yapıp bizim gözümüz kulağımız olan ve onlarla bizim aramızda gönül köprülerini, kültür bağlarını kuran önemli bir kurumdur. Geçmişteki kültür, sanat, spor gibi haberlerle ilgili hafızamızı ve birikimimizi büyük ölçüde TRT’nin arşivinden yararlanarak tazeliyoruz. Yarın da yine bugünü TRT’nin birikiminden yararlanarak okuyacağız. TRT geçmişte olduğu gibi bugün de yarınlara yönelik Türkiye’yi, Dünyayı ve bölgeyi hafızasına alarak sorumlu kamu yayıncılık ilkesiyle yolunda emin adımlarla ilerliyor” dedi.

TRT BİR OKULDUR

TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ise, TRT’nin 50. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla ülkemizde ve Trabzon’da çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirterek, “TRT bir okuldur. TRT izleyici kesimi itibariyle en çok izlenen kanallar arasındadır. Bu durum bizi daha çok hırslandırıyor ve kamçılıyor. Daha kaliteli yayınlar yaparak halkımızın önüne çıkmayı istiyoruz. Onun için de TRT okul olmayı sürdürüyor. TRT yeni medya alanında en güzelini ortaya çıkarmaya çalışıyor. Yeni medya alanında neler yapabilir de daha etkili oluruz diye biraz kafa yormamız gerekiyor. İçeriği kaliteli, zengin ürünler üretmeliyiz. Böyle yaparsak bunu dünyaya izletebiliriz. Eğer bunu başaramazsak başkalarının ürettiklerini izlemek zorunda kalırız. Onun için bizlere çok büyük görevler düşüyor” diye konuştu. KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal da, yaptığı konuşmasında TRT'nin doğru ve tarafsız yayın anlayışı ile Türkiye'nin sesi olduğunu ifade etti.

Programın ardından Vali Öz ve Genel Müdür Şahin beraberindekilerle TRT’ye ait verici istasyonunu gezerek incelemelerde bulundu.