1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Trump ve Merkel birbirine girdi!
Trump ve Merkel birbirine girdi!

Trump ve Merkel birbirine girdi!

İki lider arasında tartışma çıktı.

A+A-

ABD lideri Trump ile Almanya Başbakanı Merkel arasında tartışma çıktı.

ABD lideri, Almanya Başbakanı Merkel'in "Biz Avrupa'da kaderimizi kendi ellerimize almalıyız" sözlerine dakikalar sonra Twitter'dan yanıt verdi: "Almanya ile devasa ticaret açığımız var, bir de NATO'ya ödemeleri gereken parayı vermiyorlar. ABD için çok kötü, bu değişecek."

Avrupa ile ABD arasında başlayan gerilimde köprüler atılıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel'in G7 zirvesinden sonra yaptığı açıklamalara sert yanıt veren ABD Başkanı Donald Trump, geri adım atmadı.

ABD lideri, Twitter hesabından "Almanya ile devasa ticaret açığımız var, bir de NATO'ya ödemeleri gereken parayı vermiyorlar. ABD için çok kötü, bu değişecek" diye yazdı.

Trump'ın Twitter mesajı, Merkel'in Hindistan'da sarfettiği "Biz Avrupa'da kaderimizi kendi ellerimize almalıyız" sözlerinden dakikalar sonra geldi.

Tweet Almanya'da depreme yol açtı

ABD liderinin sözleri Almanya'da deprem etkisi yarattı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) meclis grubu başkanı Thomas Oppermann'a göre, Trump'ın attığı tweet Almanya'yı siyasi hasım olarak gördüğünü açıkça belli ediyor.

Zirvede patlak verdi

Hafta sonunda yapılan G7 zirvesinde Avrupa ve ABD arasındaki görüş ayrılıkları su yüzüne çıkmıştı.

Merkel, ABD ile yaşanan hayal kırıklığını Berlin'de katıldığı bir etkinlikte dile getirmişti. Başka ülkelere güvenebilecek zamanların geride kaldığını belirten Almanya lideri Merkel, Avrupa’nın kaderini eline alması gerektiğini söylemişti.

Almanya Başbakanı, "Başkalarına tamamen güvenebileceğimiz dönemler bir parça geride kaldı. Bunu son günlerde yaşadım. Ancak biz Avrupalılar olarak kendi geleceğimiz için kendimiz mücadele etmemiz gerektiğini bilmemiz lazım, kendi kaderimiz için" demişti.

Alman basını: ABD artık güvenilir değil

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, yaşananları "Merkel yaptığı bu analizle ABD ile ilişkileri henüz tamamen kopartmadı. Ama yıkıcı ve acı verici bir hükme varmış oldu: ABD artık güvenilir değil. Bu güçlü bir yargı ve bedelini Almanlar da Avrupalılar da henüz bilmiyor. Merkel, açıklamalarında kader kavramını kullandı. Bu da bilinçli bir seçimdi" satırlarıyla yorumladı.

Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinde ise şu satırlar dikkat çekti:

"Angela Merkel haklı: Avrupalılar artık bu ABD'ye kayıtsız şartsız güvenemeyecek. Kendileri ve dünya için daha fazla sorumluluk almaktan da artık kaçamayacaklar.

Başbakan Merkel bir yandan da, kamuoyunu Avrupa Birliği içinde yapılması beklenen yeni reformlara hazırlıyor. Zira ortam buna uygun: Fransa'nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron AB'yi ileriye götürmek istiyor. Avrupa'da ortak savunma politikasını hayata geçirmek ve Euro Bölgesi'ni krizlerden etkilenmeyecek bir hale getirmek büyük önem taşıyor. Merkel ise zaten bunların çoğuna hazır.

Konuyu heyecan verici bir şekilde dile getirmek gerekirse; Merkel'in Münih'in Trudering semtinde bir bira çadırındaki sözlerini söylediği gün, muhtemelen Avrupa'nın yeniden kuruluşunun başlangıcı oldu."