1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. TÜİK: 3 çocuk için acele edin
TÜİK: 3 çocuk için acele edin

TÜİK: 3 çocuk için acele edin

TÜİK Başkanı nüfus artış hızı yavaşlayan Türkiye’yi uyardı.

A+A-

TÜİK Başkanı Birol Aydemir, Başbakan Erdoğan'ın tavsiye ettiği 3 çocuk çağrısının tam zamanında yapıldığını belirterek, "Geç kalınmış 3 çocuğun faydası yok. Bir an önce bu sayıya ulaşılmalı" dedi. Türkiye'nin nüfus projeksiyonları konusunda bilgi veren Başkan Aydemir, halen Türkiye'de çocuk oranının aile başına yüzde 2,01 olduğunu belirtirken, bu oranın en azından 3'e çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu ifade etti. Aydemir, 5 çocuk konusunda yorum yapmazken "3 çocuğa ulaşsak bu bile yeterli" dedi.

İŞ İŞTEN GEÇER

Aydemir, dünyadan 34 ülkenin katıldığı bir toplantıda nüfus konusunun tartışıldığına işaret ederken, bu ülkelerin hiç birinde nüfus sayısını düşürmeye yönelik politika yürütmediğini aksine 21 ülkenin nüfusu artırma çabası içinde olduğunu söyledi. "Kimse nüfusunu sınırlamıyor" diyen Aydemir, "Çocuk sayısını artırmaya yönelik müdahalede geç kalınırsa fayda sağlamaz. Geç kalmış 3 çocuğun faydası yok. 50 yıl sonra 'hadi 3 çocuk yapalım' dersek hiçbir işe yaramaz" dedi.

LOKANTADA YEMEK YİYENLER ARTTI

Aydemir'in verdiği bilgilere göre, enflasyon sepetinden greyfurt, kadın pantolon-ceket takım, kadın tayyör takım, çocuk okul giysileri ve dijital kamera çıktı. Bunların yerine ise sepete kivi, badem içi, tahin, kadın ceketi, bebek arabası ve araba koltuğu alındı. Enflasyon sepetinde en ağırlıklı ilk 20 madde ise, "Kira, taze sebzeler, ekmek, elektrik, otomobil, belediye suyu, benzin, cep telefonu görüşme ücreti, et, taze meyveler, tüp, dolmuş ücreti, LPG, sigaralar, doğalgaz, kömür, mazot, beyaz peynir, lokanta hizmetleri, deterjanlar" oldu. Aydemir, lokantalarda yemek yiyen vatandaşların sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

İstanbul dört ili yutmuş

TÜİK'in nüfus istatistikleri Türkiye'nin sosyoekonomik portresini ortaya çıkardı. Verilere göre İstanbul'da en çok Sivaslı, Ankara'da Çorumlu yaşıyor. Dünyada İstanbul'un nüfusundan kalabalık sadece 68 ülke bulunuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) adrese dayalı nüfus kayıt sistemi araştırmasına göre, 2012 sonu itibariyle Türkiye'de 75 milyon 627 bin kişi yaşıyor. İstanbul 13 milyon 854 binlik nüfusuyla dünya ülke nüfus sıralamasında 69'uncu sıraya oturdu. İstanbul'da en çok Sivaslı, Ankara'da ise Çorumlu yaşıyor.

YÜZDE 15'İ İSTANBULLU

Nüfus verileri üzerinden yapılan analizlere göre, İstanbul'un nüfusu Tunus, Portekiz ve Yunanistan'ın toplam nüfusunun da üzerinde bulunuyor. Türkiye'de nüfus yoğunluğu en fazla olan il de İstanbul. İstanbul'da yaşayan 13,8 milyonu aşkın nüfusun sadece 2 milyon 178 bini İstanbul nüfusuna kayıtlı. Geri kalan 11 milyon 676 bin vatandaşın nüfus kaydı ise Türkiye'nin diğer illerinde bulunuyor. Buna göre İstanbul'da yaşayan her 100 kişiden 85'inin "memleketi" farklı

EN FAZLA 5 ŞEHİRDEN

İstanbul'da yaşayanlar içerisinde ilk sırayı Sivaslılar, ikinci sırayı ise Kastamonulular oluşturuyor. Giresun, Ordu ve Tokat ilk 5 içerisinde yer alıyor. İstanbul'daki Sivaslı sayısı 728 bin 956'ya ulaştı. Bu sayı Sivas'ın 623 bin olan kendi nüfusunun dahi üzerinde. Aynı şekilde İstanbul'daki Kastamonulu sayısı 547 bine çıkarken Kastamonu'nun il nüfusu 360 binin altına düştü. Nüfusu 419 bin olan Giresun'un İstanbul'daki nüfusu 485 bini, 201 bin nüfuslu Sinop'un da İstanbul'daki nüfusu 364 bini aştı. Dolayısıyla İstanbul; Sivas, Kastamonu, Giresun ve Sinop'u bir anlamda yutmuş oldu.

ORTA ANADOLU ANKARA'DA

Başkent Ankara'da yaşayan 4 milyon 965 bin kişinin 1 milyon 584 bini Ankara nüfusuna kayıtlı. Geri kalan nüfus içerisinde ise ilk sırayı 368 binle Çorumlular alıyor. Başkentte Çorumluları Yozgat, Çankırı, Kırşehir, Kırıkkale, Sivas, Erzurum, Kayseri ve Bolu'dan gelen vatandaşlar izliyor. İzmir'de ilk üç sırada Manisa, Mardin ve Erzurumlular yer alıyor.

YÜZDE 70'İ KENDİ EVİNDE

Hanehalkı istatistik verilerine göre Türkiye nüfusunun yüzde 20'si, yani her 5 kişiden 1'i tek katlı konutta oturuyor. Bunların önemli bir bölümü gecekondu durumunda. 6 ve daha fazla katlı binada oturanların oranı yüzde 23,1. İstanbul'da yaşayanların yüzde 41,7'si çok katlı apartmanlarda oturuyor. Vatandaşların Yüzde 67,3'ü kendi evinde, yüzde 23,8'i kirada, geri kalanı lojmanlarda oturuyor. En çok kiracı İstanbul, Ankara ve Antalya'da. Nüfusun yüzde 7,5'i içinde tuvalet olmayan evlerde oturuyor. Oda başına 1,1 nüfus düşüyor. Ortalama hanehalkı büyüklüğü yüzde 3,8. Bu oran Şırnak'ta yüzde 8, Hakkari'de yüzde 7,9, Siirt'te yüzde 6,8. Nüfusun 4 milyon 882 bini engelli durumda.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ