1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tunceli'den kahreden haber: 12 şehit
Tunceli'den kahreden haber: 12 şehit

Tunceli'den kahreden haber: 12 şehit

Tunceli'den kahreden haber: 12 şehit

A+A-

Tunceli'de Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait Sikorsky S-70 tipi helikopter düştü. Düşen helikopterin içerisinde 1 hakim, 1 astsubay, 3 mürettebat ve 7 polis memuru toplam 12 kişi bulunuyordu. Uzun süren arama- kurtarma çalışmalarının ardından iki askeri helikopter kaza alanına indi. Helikopterdeki 12 kişi şehit oldu

 

Tunceli'den kalktıktan sonra Pülümür ve Ovacık'ta 16 Nisan'da görev yapan hakim ve özel harekat timini taşıyan Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait helikopterle telsiz teması Ovacık İlçesi'ne bağlı Çambulak kırsalı yakınlarında saat 11.50'da kesilmişti. Kazada helikopterde bulunan 12 kişi şehit oldu.

 

HELİKOPTERDEKİ 12 KİŞİ ŞEHİT OLDU

 

Uzun süren arama- kurtarma çalışmalarının ardından iki askeri helikopter az önce kaza alanına indi. Helikopterdeki 12 kişi şehit oldu

 

PÜLÜMÜR BELEDİYE BAŞKANI: ŞARTLAR ÇOK KÖTÜ, ÇOK KAR VAR

 

Pülümür Belediye Başkanı Müslüm Tosun, "Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin tekrar devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar. Bölge koşulları çok kötü. Çok kar var. Sisten dolayı helikopterler çalışabiliyor. Belli bir bölgeye kadar ekipler gelebildi. Sonrasında yayan yürümek durumundayız. Kocatepe'den sonra bir saatlik yoldayız. Hedeflenen noktaya 45 dakika sonra ulaşabileceğimizi tahmin ediyoruz.. Henüz varılmadı, enkaz bulunmadı. Şuanda bizim bulunduğumuz noktada da karla karışık yağmur yağıyor. 112'nin aranmasını teyit ettiremedik, teyit edilmiş bir bilgi değil. Vatandaşlarla birlikte 100'e yakın kişi arama-kurtarma çalışmalarına katılıyor. Dozerler yolu açmaya çalışıyor. Koşullar çok kötü, bazı bölgelerde 1-1,5 metre kar var. Yolların da açılması gerekiyor" dedi.

 

HELİKOPTER PERSONELİ 112'Yİ ARADI

 

NTV'nin geçtiği bilgiye göre, helikopter personeli acil kodla 112'yi aradı 'yaralı var' dedi. DHA'nın haberine göre helikopter personeli 7 yaralı bilgisini verdi.

 

Anadolu Ajansı'nın haberine göre; Tunceli İl Sağlık Müdürü Sercan Özaydın ise, Tunceli'de irtibat kesilen helikoptere ilişkin "Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair hiçbir çağrı almadık." dedi.

 

Özaydın, Tunceli'de polis helikopteriyle irtibatın kesilmesinin ardından 112 komuta merkezine herhangi bir çağrı gelmediğini belirtti.

 

Basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özaydın, "Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair hiçbir çağrı almadık." diye konuştu. Özaydın, bölgeye sağlık ekiplerinin de sevk edildiğini dile getirerek "Biz olay duyulduktan 1 dakika sonra 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 7 tane cip ve ambulans ile 30'u aşkın personelimizle olay yerine ulaşmaya çalışıyoruz." dedi.

 

HELİKOPTER REFERANDUMDA GÖREVLİ HAKİM VE POLİSLERİ TAŞIYORDU

 

Tunceli ile Ovacık arasında irtibatı kesilen helikopterde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel olmak üzere 12 kişinin bulunduğu belirtiliyor. Polislerin Özel Harekat Şube Müdürlüğü'nde görevli olduğu, hakimin ise referandumda ilçe seçim kurulunda görev yaptığı belirtildi. Ovacık'tan sonra Diyarbakır'a gelecek olan helikopterle, kalktıktan 10 dakika sonra telsiz bağlantısı kesildi. Bölgede yoğun sis ve yağmurun etkili olduğu belirtiliyor.

 

Helikopteri aramak için irtibatın kesildiği nokta olan Ovacık'ın Çambulak mevkiine, Diyarbakır'dan bir askeri ekip ile 10 kişilik AFAD ekibi gönderildi. Ayrıca Barış Kartalı erken uyarı ve kontrol uçağı da yer tespiti için bölgeye yönlendirildi.

 

KARAKOLDAN 2 TİM ÇIKTI

 

Tunceli'nin Pülümür İlçesi'nden içerisinde 1 hakim, 1 astsubay, 7 polis ve 3 mürettebat olduğu halde saat 11.40'ta kalktıktan 10 dakika sonra bağlantı kesilen ve düştüğü belirtilen helikopterin bulunduğu bölgeye en yakın olan Kocatepe Jandarma Karakolu'ndan 2 timin bölgeye sek edildiği belirtildi.

 

Diyarbakır'dan kalkan helikopterde mürettebat olarak 1 sözleşmeli pilot, 1 komiser pilot ve 1 teknisyenin bulunduğu öğrenildi.

 

ERZURUM VE ERZİNCAN'DAN TAKVİYE

 

AFAD'dan edinilen bilgiye göre, ilçenin Çambulak ve Kocatepe köylerinin 2 bin 500 metre yüksekliğindeki kırsalına düştüğü öngörülen helikopterin koordinatları belirlendi.

 

Koordinatları tespit edilen alana, Tunceli İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü arama kurtarma ekipleri hareket etti. Arama kurtarmaya destek için Diyarbakır, Elazığ, Erzincan ve Erzurum'daki AFAD ekibi de dahil olmak üzere, tırmanma ve dağcılık alanında uzman toplam 43 personel olay yerine gönderildi. Erzurum AFAD Müdürü Selahattin Karslı, "Erzurum'dan AFAD'a bağlı 6 profesyonel dağcı, Tunceli'nin Pülümür İlçesi'ndeki polis helikopteriyle irtibatın kesildiği bölgeye gönderildi. Ekibimiz bölgeye ulaşmak üzere" dedi. Yine arama kurtarma faaliyelerinde bulunmak üzere Erzincan'dan da 11 kişilik ekip Tunceli'ye hareket etti. Bölgede yolların kardan ve heyelan nedeniyle kapalı olmasından dolayı arama kurtarma ekiplerinin bölgeye gitmede sıkıntı çekmesi nedeniyle çok sayıda iş manikenisinin deÿbölgeye sevk edildiği öğrenildi.

 

VALİLİK'TEN İLK AÇIKLAMA

 

Helikopterin düştüğü Ovacık'ın Çambulak mevkiinde yoğun sis ve yağmurun olduğu belirtiliyor. Helikopterin düşüşüyle ilgili Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada kazanın olumsuz hava koşulları nedeniyle meydana geldiği belirtiliyor.

 

Tunceli Valiliği'nin açıklaması şöyle: "18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi Polis Helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonra sinyal alımı kesilmiştir. Söz konusu Helikopterde (7) Polis Memuru (1) hakim, (1) Astsubay ve (3) mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

HELİKOPTERDEKİLERİN İSİMLERİ

 

Helikopterde, Hakim Onur Alan, Polis memurları Ekrem Dereli, Sadettin Demir, Candaş Kaplan, Mesut Özdemir, Ahmet Cihan Kilci, Hasan Yıldırım, Azam Gündede, Komiser Pilot Abdullah Ortanca, Polis memuru teknisyen Murat Ködük, sözleşmeli pilot Dilaver Karsavuranoğlu'nun olduğu öğrenildi.