1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Turist kazıkçısına rekor ceza gelebilir
Turist kazıkçısına rekor ceza gelebilir

Turist kazıkçısına rekor ceza gelebilir

Ülkemiz turistik bölgelerinde önceki yıllarda turistlere uygulanan yüksek ücretler yabancı basında yer bulmuştu. Son olayda İstanbul’a tatil için gelen ABD’li yönetmen Thomas M. Vogt gittiği mekanda çok yüksek ücret ödemesinin hesabını mahkemede çözmeye ç

A+A-

 ABD’li yönetmen Thomas Michael Vogt, İstanbul’da Pera Bar’a gitti. İki kadın ve şampanya ardından 520 liralık hesap geldi. Garsonlara direnince cebindekinden de oldu, açılan davada sanıklara rekor ceza istendi.

ABD’li yönetmen Thomas M. Vogt, 3 günlük tatil için geldiği İstanbul’da başı derde girdi. 10 Ocak 2013’te geldikten sonra Taksim’deki The Marmara Pera oteline yerleşen Vogt, akşam 20.00 sıralarında dolaşmak üzere dışarı çıktı. Otelin önüne çıkan Vogt’un yanına yaklaşan bir kişi İngilizce “gel şurada güzel bir yer var” gidelim” dedi. Önce teklifi kabul etmeyen Vogt, kimliği belirsiz kişinin ısrarı üzerine beraber “Pera Bar” isimli eğlence mekanına geldi. Thomas M. Vogt’un masaya oturmasının ardından yanına iki konsomatrist kadın ve şampanya geldi.

Dayak yememek için verdi

Rahatsız olan Vogt, hiçbir şey içmeden masadan kalkmak istedi. Ancak bu defa da 520 liralık hesapla karşılaştı. Sipariş vermediğini ve bir şey de içmediğini söyleyen Vogt hesaba itiraz etti.Bu defa da garson “Bu hesabı ödeyeceksin” diyerek hesap kağıdını yüzüne fırlattı. Darp edilmekten korkan Vogt cebinden 200 lira çıkartarak garsona uzattı. Garsonun “bu yetmez” diyerek baskısını sürdürmesi üzerine iyice korkan Vogt cüzdanını çıkartarak uzattı. Cüzdandaki 100 doları da alan garsonun gitmesine izin verdiği Thomas M. Vogt soluğu karakolda aldı. İfadesinin ardından polislerle birlikte yeniden Pera Bar’a gelen Vogt, olayları seyreden işyeri sahibi Mehmet S.Ç., garsonlar Burak K., Mehmet A. ile konsomatrisler Mujgan S. ve Fatma M.’yi teşhis etti. Savcılıktaki sorgularının ardından serbest bırakılan şüpheliler hakkında TCK’nın 149/1. Maddesi uyarınca nitelikli yağma suçundan 5 yıldan 15 yıla kadar değişen hapisle cezalandırılmaları istemiyle dava açıldı. Şüphelilerin yargılanmalarına önümüzdeki günlerde İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanılacak.