1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türk Futbol'unda Devrim
Türk Futbol'unda Devrim

Türk Futbol'unda Devrim

Türk futbolu yenilenme sürecine giriyor.

A+A-

A Milli Takım'ın aldığı başarısız sonuçların ardından Türk futbolu tepeden tırnağa yepyeni bir sürece girmeye hazırlanıyor. Yeni sürecin kararlarını teknik direktör Abdullah Avcı ve Federasyon Başkanı Yıldırım Demirören birlikte aldı.

1 Ocak 2013'e kadar kademeli olarak gerçekleştirilecek ope-rasyonda TFF milyon dolarları bulacak bir tazminat yüküyle de karşı karşıya gelecek. Amaç özellikle altyapılarda son dönemlerde çöküş yaşayan Türk futbolunu yeniden yapılandırabilmek.

Bakın önümüzdeki dönemlerde neler değişecek:

1- Altyapı Antrenörleri gidiyor

Milli Takım'daki başta alt yapı antrenörleri olmak üzere bölge antrenörleri de değişecek. Alt yapılardaki başarısızlıklar nedeniyle bu antrenörler uzun süredir devam eden görevlerinden alınarak yepyeni bir ekiple yola devam edilecek. Böylece bir heyecan yaratarak Türk futbolunun alt yapısını bambaşka bir hüviyete kazandırmayı amaçlanıyor.

2- İzleme ekibi değişiyor

Milli Takım için futbolcu izleyen ve birçoğu eski futbolcu olan ekip görevden alınacak. Yerlerine daha genç, isimler atanacak. Abdullah Avcı bu operasyonla birlikte oyuncular hakkında çok daha sağlıklı rapor-lar alabilmeyi umuyor. Ayrıca Avrupa'da oynayan futbolcuların daha iyi taranması ve yabancı milli takımlara daha az oyuncu kaptırmak düşüncesi hakim.

3- Personel değişiyor

TFF'de Ankara, İstinye, Beylerbeyi ve Riva'da sayıları yüzlerle ifade edilen personel çalışıyor. Bu şişkinlik her ay TFF'ye büyük bir yük getiriyor. Görev tanımları yeniden yapılarak hem personel sayısı azaltılacak hem de heyecanını kaybetmiş olanlar yeni ekiple değiştirilerek yeni bir yapılanmaya gidilecek.

4- Şöhretler gidebilir

Futbol Federasyonu alt yapısında değişik yaş grupları milli takımlarında bir çok şöhretli isim görev yapıyor. Feyyaz Uçar, Tolunay Kafkas ve Müjdat Yetkiner gibi isimlerin, yeni yapılanmada yer bulamayacakları belirtiliyor.