1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türk Futbol'unda Yeni Bir Kriz Kapıda!
Türk Futbol'unda Yeni Bir Kriz Kapıda!

Türk Futbol'unda Yeni Bir Kriz Kapıda!

Trabzonspor ve Beşiktaş Elenmezlerse...

A+A-

Trabzon ve Beşiktaş Avrupa'da yollarına devam eder, Türkiye Kupası'ndan da elenmezlerse, maçların tamamlanması için yeterli boş tarih yok.

 Türk futbolu, olağanüstü bir sezon yaşıyor. Sezon 5 hafta geç açıldı; bir de üstüne play-off sistemi eklendi. Bu tabloda devre arası kısaltılsa da, kupada grup sistemi kaldırılsa da Euro-2012 nedeniyle sezon 13 Mayıs'a kadar tamamlanmak zorunda olduğu için takvim müthiş sıkıştı.

 

Sabah spor servisi sıkışan futbol takvimini masaya yatırdı. Daha doğrusu kapıdaki tehlikeyi yazdılar. Avrupa Ligi'nde iki temsilcimiz Trabzonspor ve Beşiktaş yola devam ediyor. Bu iki takım, Türkiye Kupası'nda da son 16'ya kaldı. Bu iki takımdan biri bile hem Avrupa Ligi hem de Türkiye Kupası'nda finale kadar yürürse takvimde maçlarını oynayabileceği boşluk bulunmuyor. Çünkü Mart, Nisan ve Mayıs'ta Avrupa maçları oynanmayan üç boş çarşamba var. Bunlarda Türkiye Kupası'nın tamamlanması bile (4, tur, çeyrek final, yarı final, final) mümkün değil.

TAKVİMİN SIKIŞMAMASI İÇİN ELENME ŞART


Dolayısıyla Avrupa maçlarına ayrılmış çarşambalarda Türkiye Kupası maçlarının oynatılması gerekiyor. Diğer bir deyişle, Türkiye Futbol Federasyonu, kupa ve lig fikstürünü tamamlayabilmek için bu iki takımın ya Türkiye Kupası'ndan ya da Avrupa Ligi'nden elenmesi için duacı.

SADECE ÜÇ ÇARŞAMBA


Şubat ayının 8'i boş geçiyor... 15-16 ve 22-23 Şubat Avrupa Kupaları'na; 29 Şubat da milli maça ayrılmış durumda. Mart'taki 4 hafta içinin üçü yine Avrupa Kupaları'nın... Temsilcilerimiz Avrupa'da devam ederse 21 Mart dışında kupanın dördüncü turunun oynanabileceği yer yok. Nisan'da Avrupa maçı olmayan sadece ayın 11'i... Orada kupa çeyrek finalleri oynansa, yarı finaller 2 Mayıs'a, final de 16 Mayıs'a kalıyor. Bu kez de play-off'taki 6 hafta için sadece 5 hafta sonu kullanılabiliyor. Play-off'un tamamlanabilmesi için 8 Nisan'dan (Ligin 34. haftası) sonraki boş iki Çarşamba'dan (15 Nisan ve 2 Mayıs) birinin kullanılması gerekiyor ki; o zaman da kupa finali yetişmiyor. Takvime play-off'lar arası final müsabakasını da koyduğunuzda işler iyice içinden çıkılmaz hale geliyor. Süper Lig statüsüne göre Türkiye Kupası finali, play-off müsabakaları tamamlandıktan sonra, play-off'lar arası final müsabakasından önce oynanıyor.

İŞTE FUTBOL TAKVİMİ

8 Şubat Çarşamba: Boş

12 Şubat Pazar: 26. hafta

15-16 Şubat Çrş-Prş: Avrupa

19 Şubat Pazar: 27. hafta

22-23 Şubat Çrş-Prş: Avrupa

26 Şubat Pazar: 28. hafta

29 Şubat Çarşamba: Milli maç

4 Mart Pazar: 29. hafta

7-8 Mart Çrş-Prş: Avrupa

11 Mart Pazar: 30. hafta

14-15 Mart Çrş-Prş: Avrupa

18 Mart Pazar: 31. hafta

21 Mart Çrş: Tür. Kupası

4. tur 25 Mart Pazar: 32. hafta

28-29 Mart Çrş-Prş: Avrupa

1 Nisan Pazar: 33. hafta

4-5 Nisan Çrş-Prş: Avrupa

8 Nisan Pazar: 34. hafta

11 Nisan Çrş: Boş

15 Nisan Pazar: Play-off

18-19 Nisan Çrş-Prş: Avrupa

22 Nisan Pazar: Play-off

25-26 Nisan Çrş-Prş: Avrupa

29 Nisan Pazar: Play-off

2 Mayıs Çrş: Boş

6 Mayıs Pazar: Play-off

9 Mayıs Çrş: Avrupa

13 Mayıs Pazar: Play-off