1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türk Kızılayı yaraları sarıyor
Türk Kızılayı yaraları sarıyor

Türk Kızılayı yaraları sarıyor

Filipinler'de yaşanan Tayfun sonrasında bölgede hayat neredeyse durdu, yerleşim birimlerinin tamamı yaşanılamaz hale geldi. Bölgeye ulaşan Türk Kızılayının yardımlarıyla yaralar sarılmaya çalışılıyor.

A+A-

Binlerce kilometre uzaktan uzanan yardım elinin şaşkınlığını yaşayan Filipinlilerin yüzleri gülüyor.Büyük can ve mal kayıplarına yol açan tayfunun hemen ardından 550 çadır, 550 mutfak seti ve 5.125 battaniyeden oluşan yardım, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalaybaşkanlığındaki bir heyetle bölgeye ulaştırıldı. Çalışmalarını AFAD ve TİKA ile koordineli gerçekleştiren Türk Kızılayı, Filipinler Kızılhaçı ile de bölgede yapılacak yardım dağıtımlarını planladı.

14 BİN GIDA KOLİSİ DAĞITILDI

Tayfun sonrasında yerleşim birimlerinin tamamı yaşanılamaz hale gelen Filipinler’in Tacloban kentine ilk ulaşan uluslararası yardım kuruluşlarından biri de Türk Kızılayı oldu. Yerelden temin edilen gıda malzemeleri henüz hiçbir kuruluşun yardım elini uzatamadığı Mayorga’daki ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Tayfunun oluşturduğu zor koşullarda hayata tutunmaya çalışan 70 bin afetzedenin karnı, Türk Kızılayı’nın yardımları sayesinde doydu. Yerel tüketim alışkanlıkları göz önünde bulundurularak hazırlanan 14 bin gıda kolisi ihtiyaç sahibi ailelere teslim edildi. Türkiye’nin yardımseverliği ile tanışan Filipinliler, binlerce kilometre öteden uzanan yardım elinin şaşkınlığını ve mutluluğunu bir arada yaşadı.

HASTANELERE HİJYEN DESTEĞİ

Tayfunda yaralanan insanların tedavi edildiği Ormoc Bölge Hastanesi yetkilileriyle görüşen Türk Kızılayı ekibi, yerelden temin edilen hijyen malzemelerini hastane yönetimine teslim etti. İlaç, tıbbi cihaz ve her türlü tıbbı malzemeye ihtiyaç duyulan bölge hastanesi başta olmak üzere, diğer hastanelere yardım konusunda planlama ve tedarik çalışmaları da devam ediyor.Tayfunun etkili olduğu bölgelerden binlerce yaralının çevre illerdeki hastanelere sevk edildiğini, binlercesinin bulundukları bölgede zor şatlarda tedavi edilmeye çalışıldığını belirten Ormoc Bölge Hastanesi Başhekimi Maria Dilara, bölgedeki hastanelerin tamamının ağır hasarlı olduğunu, yaralılara tam anlamıyla hizmet verilemediğini belirtti. Özellikle çocukların bu durumdan daha fazla etkilendiğini ifade eden Dilara, tüm dünyayı yardıma çağırdı.

FİLİPİNLER DESTEĞİMİZİ BEKLİYOR

Türk Kızılayı bölgedeki insani yardım çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Yardımseverler, Türk Kızılayı'nın 168 Çağrı Merkezi, www.kizilay.org.tr veya 2868 SMS bağış hattını kullanarak yardımlarını bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırabiliyor.