1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türk ordusuna büyük övgü!
Türk ordusuna büyük övgü!

Türk ordusuna büyük övgü!

Rus gazetesi Pravda'da yayımlanan yazıda Türk ordusuna övgüler yağdırıldı

A+A-

 Rus gazetesi Pravda'nın İngilizce edisyonunda bugün Yuriy Mavaşev imzasıyla yayımlanan yorumda Rusya'nın, güçlü Türk ordusunun konuşlandığı güney sınırına özel bir dikkatle bakması gerektiği belirtildi.Pravda'nın İngilizce edisyonunda bugün Yuriy Mavaşev imzasıyla yayımlanan "Türkiye'nin savunma gücü imrenilecek bir hızla artıyor" başlıklı yazıda, Türk ordusunun kısa tarihi ve bugünkü yapısı hakkında bilgi verildikten sonra, son dönemde özellike silah üretiminde kaydettiği başarıya dikkat çekildi.

"Modern Türk silahlarının üretimine özel bir dikkatle bakmak gerekli" denilen yazıda "Türk savunma sanayisinin başlıca çabası kendi uçağını, zırhlı araçlarını, tanklarını ve muhtelif elektronik ve füze silahlarını üretmek hedefine yönelik" ifadelerine yer verildi.

Türk donanmasının Karadeniz'deki en büyük donanma olduğuna dikkat çekilen yazıda, Türk ordusunun 1974 Kıbrıs harekatıyla gücünü ve harekata hazırlığını ispat ettiği hatırlatıldı.

Yazıda "Kuzey Kıbrıs'ın durumu bugün hala açık bir mesele olarak kalsa da Türk ordusunun parlak bir biçimde geçekleştirdiği operasyon övgüyü hak ediyor" denildi.

Türkiye'de hükümetin gayretleriyle ordunun politikadaki rolünün azaldığına işaret edilen yazıda "...Türk ordusu çok güçlü. Coğrafi konumu dolayısıyla, ülkenin rolü devasa. Ülke, Ortadoğu ve Arap dünyasına ("Arap baharı" bağlamında) büyük ilgi gösteriyor" ifadesine yer verildi.

Rusya ile Türkiye arasında tarihte 30'dan fazla savaş yaşandığı hatırlatılan yazıda, Türkiye'nin bugün Rusya'daki Müslüman, özellikle de Türk kökenli halkların temsilcilerine "kur" yaptığı vurgulandı. Türkiye'nin Kafkasya, Orta Asya ve Kırım'da etkisini artırmaya çalışığı belirtilirken,
"Bugün Rusya, güçlü Türk ordusunun konuşlandığı güney sınırlarına özel bir dikkatle bakmalıdır" denildi.