1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk tankına saldıran DAEŞ'liler öldürüldü
Türk tankına saldıran DAEŞ'liler öldürüldü

Türk tankına saldıran DAEŞ'liler öldürüldü

Başika'da Türk tankına saldırıda bulunan DAEŞ'lilere operasyon yapıldı...

A+A-

Başika'da Türk tankına saldırıda bulunan DAEŞ'lilere operasyon yapıldı. 32 DAEŞ'li öldürüldü. TSK saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı.

Irak'ın kuzeyinde bulunan Başika'daki Gedu üs bölgesine DAEŞ unsurlarınca saldırı düzenlendi.

 

Hedef alınan Türk Silahlı Kuvvetlerine ait tankın mevzi değiştirerek saldırının yapıldığı binayı ve kaçmaya çalışan teröristlerin araçlarını vurması sonucu DAEŞ mensubu toplam 32 terörist etkisiz hale getirildi.

 

BİNA HAVAYA UÇURULDU! 32 DAEŞ'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

 

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın Başika bölgesinde DAEŞ tarafından vurulan tank ile ilgili açıklama yaptı.

 

TSK tankın sadece reaktif zırhlarının patlama etkisiyle havaya fırladığını ve DAEŞ hedeflerine yönelik taarruzda toplan 32 teröristin öldürüldüğünü ve operasyonların devam ettiğini bildirdi.

 

TSK'nın açıklaması şöyle;

 

18 Nisan 2016 tarihinde saat 16.15 sularında BAŞİKA bölgesindeki GEDU Üs bölgemizin 4-5 km ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarımızın yer aldığı bölgeye DAEŞ unsurlarınca CORVET tipi Tanksavar silahı ile saldırıda bulunulmuş, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar (tankın ana gövdesini ve merminin içeri nüfuzunu önleyen özel bir zırh sistemi) mermiyi püskürtmüş ve tank ve içindekiler zarar görmemiştir.

 

Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlamıştır. Periskopta hasar meydana gelmiştir. Görüntüde havaya fırlayan parçalar reaktif zırh parçalarıdır. Müteakiben aynı tank mevzi değişitirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurmuş ve 10 DAEŞ teröristi burada etkisiz hale getirilmiştir.

 

Bina ve civarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan araçlar (7 araç ve 4 motosiklet)) ile kaçmaya çalışmışlardır. Yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edilmişlerdir. Buradakilerle birlikte toplam 32 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Müteakiben bölgede tespit edilen DAEŞ hedefleri vurulmaya devam etmektedir.

 

TEK ASKERİMİZİN DAHİ BURNU KANAMAMIŞTIR

 

Tank görüntüsünde sivil gözüyle bakıldığında büyük bir tahribat olabileceği izlenimi oluşması normaldir; ancak tankın reaktif zırhları hem tankın ana gövdesini hem de içindekileri korumuştur. Tek askerimizin burnu dahi kanamamıştır.