1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Türk torpidosu sahnede
Türk torpidosu sahnede

Türk torpidosu sahnede

ASELSAN, Torpidoya Karşı Savunma Torpidosu'nu, 12. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda ilk defa gösterecek.

A+A-

Türk torpidosu sahneye çıkıyor… Dünyanın en büyük 4 savunma sanayi fuarından biri konumundaki IDEF, 5-8 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek. Fuarda yeni savunma sanayi ürünleri de görücüye çıkacak. Aselsan tarafından geliştirilen TORK da fuarda ilk kez sergilenecek. Denizaltılar ve su üstü gemileri için torpido tehdidine karşı en etkin savunma soft-kill (fonksiyonel imha) ve hard-kill (fiziksel imha) yöntemlerinin birlikte kullanılması ile sağlanıyor. TORK, su üstü gemilerine karşı atılacak akustik güdümlü, tel güdümlü, güdümsüz ve dümen suyuna güdümlü torpidoları imha etmek amacıyla geliştirilen bir anti-torpido özelliği taşıyor.

TEHDİDİ NASIL ETKİSİZ HALE GETİRİYOR

TORK, platforma yaklaşan torpido tehdidine hassas şekilde yaklaşarak mesafe ve yönü ölçüyor. İmha mesafesine gelindiğinde de patlayarak tehdidi etkisiz hale getiriyor.

ÖZGÜN TASATIM

TORK'un temel özellikleri ve sahip olduğu avantajlar şöyle sıralanıyor:

"Su üstü gemilerinin torpido tehdidine karşı savunma etkinliğini artırıyor. Tüm torpido tiplerine karşı etkili. Özgün ve güncel tasarıma sahip. Denizaltılara kolay adapte ediliyor. Akustik fonksiyonel imha karşı tedbir sistemleriyle entegre çalışabiliyor."