1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Ustadan Rekor!
Türk Ustadan Rekor!

Türk Ustadan Rekor!

İşte Malzemeler...

A+A-

 Çin’in Şanghay kentinde bir otelde 1068 metre uzunluğunda dünyanın en uzun yılbaşı pastası yapıldı. Guinness heyeti tarafından ölçülen pasta dünyaca ünlü oteller zinciri Şangri La otelin iki büyük binasının lobileri arasında kurulan 130 masada boylu boyunca uzanarak dünya rekoru kırdı. ESKİ REKOR SADECE 208 METRE 


Otelin pasta şefi olan Türk ustanın şefliğinde yapılan pasta geçen sene Fransa’da yapılan bu konuda bir önceki Guinness rekoru sahibi 208,80 metrelik yılbaşı pastasının rekorunu defalarca katlayarak kırdı. 

Otelin pasta şefi Yusuf Yaran yaptığı açıklamada, pastanın şu anda yapılmış olan en uzun yılbaşı pastası olduğunu vurgulayarak, 150 kişinin 24 saat boyunca durmadan çalışarak bu pastayı yaptığını söyledi. 

İŞTE MALZEMELER

Yaran, pastanın yapımında 633 litre krema, 401 kilogram çikolata, 904 yumurta, 204 kilogram şeker, 1004 kilogram buğday unu ve özel olarak yurt dışından sadece bu pasta için getirilen 34 kilogram vanilya kullandıklarını belirtti. 

Pastanın rekoru kırmasının ardından orada bulunanlara satılacağını belirten Yaran, gelirin de tamamen hayır için kullanılacağını ifade etti. Pastanın satışından elde edilen gelir Fudan Üniversitesine bağlı Şanghay Çocuk Hastanesinde kemoterapi gören çocuklara aktarılacak.