1. HABERLER

  2. KARADENİZ HABERLERİ

  3. Türkçe Olimpiyatları Trabzon'da!
Türkçe Olimpiyatları Trabzon'da!

Türkçe Olimpiyatları Trabzon'da!

Vali Kızılcık: Türkçe Olimpiyatları Dünya Barışına ve Hoşgörüye Katkı Sağlıyor...

A+A-

Türkçe Olimpiyatları Trabzon il etkinliği yarın akşam saat 20.30'da da Hüseyin Avni Aker Stadı'nda gerçekleştirilecek. Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Türkçe Olimpiyatları'nın kültürlerin birleşmesi sonucunda dünya barışına, hoşgörüye ve arkadaşlığa katkı sağladığını belirtti.

 

Bu yıl 10'uncusu yapılan Türkçe Olimpiyatları'nın il etkinlikleri için 21 ülkeden 65 öğrenci yarın akşam Hüseyin Avni Aker Stadı'nda yapacakları gösteri için Trabzon'a geldi. Öğle saatlerinde Rize'den Trabzon'a gelen misafir öğrenciler, Uzunsokak'ta kısa bir kortej yürüyüşü yaptı. Endonezya, Azerbaycan ve Kenyalı öğrencilerden oluşan 5 öğrenci daha sonra Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret etti.

 

Vali Kızılcık, kabulde yaptığı konuşmada, Türkçe Olimpiyatlarının alt yapısını oluşturan okullara ve organizasyon heyetine teşekkür etti. Bazı okulları bizzat gördüğünü ve oradaki öğrencilerin çok güzel imkanlarla okuduğunu anlatan Kızılcık, "Kendi arkadaşlarınıza, çağdaşlarınıza göre daha avantajlı konumda eğitim ve öğretim görüyorsunuz. Ama aynı zamanda Türkiye'mizin de kültünü tanımış oluyorsunuz. Olimpiyatlar sayesinde de kendi kültürlerinize de Türkiye'de tanıtma fırsatı yakalamış oluyorsunuz. Aslında böylece kültürlerin birleşmesi sonucunda dünya barışına da, hoşgörüye de, arkadaşlığa da katkı sağlamış oluyorsunuz." dedi.

 

İnsanoğlu'nun renk, dil, coğrafya farklı olsa da bu dünyada kardeşlik, barış ve huzur içerisinde yaşamak istediğini anlatan Kızılcık, sözlerine şöyle devam etti: "İnsanoğlu özgür bir ortam da bunları ister evvela. Sizler de bu imkanlar sayesinde bu arzularınızı gerçekleştirme fırsatına kavuşuyorsunuz. Ama aynı zamanda dünya barışına da daha yetişme safhanızdan itibaren katkı sağlıyorsunuz. Mesleklerinizi icra etmeye başladığınızda eminin ki bu katkıyı daha da üst noktalara taşıyarak dünya barışı ve kardeşliğine katkı sağlayacaksınız. Tabi bu anlamda bizleri, Trabzon'u, bölgemize ziyaret ettiğiniz, bizlerin misafiri olmayı kabul ettiğiniz için de sizlere teşekkür ediyoruz. Bu buluşmayı temin edenlere de teşekkür ediyorum."

 

Misafir öğrencilerle yakından ilgilenen Vali Kızılcık, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.

 

Yarın akşam Trabzonlularla buluşacak olan Azerbaycan, Belarus, Benin, Bosna Hersek, Brezilya, Endonezya, Filipinler, Gürcistan, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kenya, Mısır, Moldova, Norveç, Tacikistan ve Tunus'tan gelen öğrenciler, şarkı, şiir, halk oyunları ve özel beceri dalında hünerlerini sahneleyecek.