1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türkiye - Fas İşbirliği
Türkiye - Fas İşbirliği

Türkiye - Fas İşbirliği

Türkiye-Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı...

A+A-

 

Türkiye-Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Köseoğlu’ndan Büyükelçi Aouad’a ziyaret

Türkiye-Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu ve beraberindeki heyet Fas’ın Ankara Büyükelçisi Mohammed Lotfi Aouad’ı ziyaret etti. Köseoğlu, Fas’la olan dostluk ilişkilerine ivme kazandıracaklarını söyledi.

 

Ziyarette konuşan Fas Büyükelçisi Mohammed Lotfi Aouad, TBMM Türkiye-Fas Dostluk Grubu üyelerini ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye ve Fas arasındaki mevcut ilişkilerin daha da güçlendirilmesi adına yeni dönemde TBMM ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyacağını kaydetti. Fas’ın Arap Baharından olumsuz etkilenmemesi hususunda Büyükelçi Aouad, Fas’ın son elli yıldır çoğulcu ve katılımcı demokrasi yolunda ilerlediğini, bu konuda katedilen mesafenin Sivil Toplum Kuruluşları, sendikalar, bağımsız medya gibi halkın memnuniyetsizliklerini demokratik yoldan ifade edebilecekleri mekanizmaları da beraberinde getirdiğini, her ülke gibi Fas’ta da sorunlar yaşandığını ancak bunların demokrasi çerçevesinde ele alındığını ve çözüme kavuşturulduğunu belirtti.

 

Türkiye-Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Köseoğlu da, Türk ve Fas halklarının güçlü ve tarihi bağlara sahip olduğunu, bu bağların daha da güçlendirilmesi ve etkin hale getirilmesi için çaba göstereceklerini belirterek, “Bu bağlamda, Dostluk Grubu Başkanı ve üyeleri olarak önümüzdeki dönemde Sayın Büyükelçi ile yakın temasta olacağız. İki ülke parlamentosu arasındaki ilişkilere ivme kazandırılması bağlamında karşılıklı ziyaretler gerçekleştireceğiz. Dostumuz ve müttefikimiz Fas ile Ülkemiz arasındaki ilişkilerin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak çeşitlenip güçlenmesi hedefiyle yola çıktık. Sıcak ve samimi karşılamaları için müteşekkiriz” dedi.

 

Köseoğlu, Avrupa’da Müslüman nüfusa karşı yerleşik yargıların kırılabilmesi için çaba sarf edilmesi gerektiğini, diğer konularda olduğu gibi bu hususta da Türkiye-Fas iş birliğinin gerekli olduğunu, parlamentoda ve siyasette kadınların yer alması konusunda yapılan değerlendirmelerden Fas’ın da bu konuda azımsanmayacak bir seviyeye gelmesinden dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

 

Köseoğlu, 17 Nisan’ın Türkiye- Fas ilişkilerinin resmi başlangıç tarihi olduğunu, bu çerçevede TBMM olarak bu anlamlı günde bir etkinlik yapmayı arzuladıklarını ve bu konuda Fas Büyükelçisi’nin önerilerine açık olduklarını da sözlerine ekledi. Köseoğlu, Büyükelçi Aouad’a ziyaretin anısına Trabzonspor forması ve keşan el dokuması hediye etti

 

Ziyarete Köseoğlu’nun yanı sıra Türkiye- Fas Parlamentolar Arası Dostluk Grubu üyeleri Dostluk Grubu Başkan Vekili AK Parti Adana Milletvekili Necdet Ünüvar, Genel Sekreter AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli, Sayman AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, üyeler AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpçu ve CHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek de katıldı.