1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye genelinde 28 il enflasyona yenildi
Türkiye genelinde 28 il enflasyona yenildi

Türkiye genelinde 28 il enflasyona yenildi

Son 1 yılda ikinci el konutlar yatırımcısına yüzde 13,04, yeni konutlar yüzde 12,67 kazandırdı. En yüksek artış yüzde 21 ile Gaziantep’te gerçekleşti. 28 ilde ise getiriler enflasyonun altında kaldı.

A+A-

Türkiye genelinde son bir yılda konut alan yatırımcı 63 ilde hanesine kâr yazarken 28 ilde yapılan yatırımlar enflasyonun gerisinde kaldı. 2013 yılında parasını gayrimenkule yatıran Türkiye genelinde ikinci elde yüzde 13,04, inşaatı devam eden yeni konutta yüzde 12,67 kazanç elde etti.

Merkez Bankası’nın iller bazında çıkardığı konut fiyat endeksine göre en yüksek artış yüzde 21 ile Gaziantep’te gerçekleşti. Aralarında Edirne, Samsun, Tokat, Erzurum ve Şanlıurfa’nın da bulunduğu 28 ilde yatırımcının anaparası yüzde 7,40 olan enflasyon karşısında eridi. Bu illerde getiriler yüzde 7,39 ile yüzde 4,20 seviyelerinde gerçekleşti. Getirisi en düşük il Diyarbakır ve Şanlıurfa oldu.

Gaziantep dolarla yarıştı

Son bir yıl içinde dolar bazında kıyaslandığında bazı illerde konutların getirilerinin dolar bazında getiriyle eşit olduğu gözlendi. 2012 yılının Ekim ayında 1,7980 lira olan dolar yüzde 21,24 getiriyle 2,18 liraya çıktı. Buna karşın Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksine göre Kilis, Adıyaman ve Gaziantep’te konut fiyatlarının aynı dönem getirisi yüzde 21,46 oldu. Adıyaman, Denizli ve Muğla’dan ev alanlar yüzde 19,90, İstanbul’dan ev alanlar yüzde 18,28, Van, Bitlis, Hakkâri ve Muş’tan ev alanlar ise yüzde 15,89 getiriye ulaştı.

Bu iller yatırımcısını üzdü

Merkez Bankası’nın konut fiyat endeksine göre anaparanın enflasyona göre eridiği iller şu şekilde sıralandı. Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Samsun, Çorum, Amasya, Tokat, Zonguldak, Bartın, Karabük, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Artvin, Giresun, Gümüşhane, Ordu, Rize, Trabzon, Çankırı, Kastamonu, Sinop, Ağrı Ardahan, Kars, Iğdır, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan ev alan yatırımcının anaparası enflasyon karşısında eridi.

Arsa yatırımcısı daha kârlı

Yatırım tercihini konut yerine arsadan yana kulanlar ise daha kârlı bir yılı geride bıraktı. Son bir yıllık süre içerisinde Kadıköy’deki arsaların fiyatları yüzde 40, Kağıthane’deki arsaların fiyatları ise yüzde 36 artış gösterdi. Emlakjet tarafından gerçek alım satımlar baz alınarak yapılan analizde Kartal, Esenyurt, Zekeriyaköy ve Küçükçekme-ce’deki arsaların fiyatlarının yüzde 30, Sarıgazi ve Zeytinburnu’ndaki arsaların fiyatlarının ise yaklaşık yüzde 26 yüksel-diği hesaplandı. Uzmanlar ulaşım yatı-rımları ve bölgeye değer katan yeniliklerle arsa fiyatlarının yükseldiğini dile getirdi. Dolar bazındaki karşılaştırmada yüzde 40 primin erimesi için kurun 2 lira 50 kuruşu geçmesi gerektiği aktarıldı.

18 ilde getiri yüksek

Türkiye genelinde konut getirileri açısından yapılan kıyaslamada Kilis, Adıyaman, Gaziantep, Aydın, Denizli, Muğla, İstanbul, Van, Bitlis, Hakkâri, Muş, Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa, Uşak, Antalya, Burdur ve Isparta’da fiyatlar Türkiye ortalaması olan yüzde 13,04’ün üzerinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde 63 ilde konut fiyatları ortalamanın altında kaldı. İzmir’den konut alan yatırımcı 1 yılda yüzde 11,86, Ankara’da konut alan yüzde 10,40, Bursa, Eskişehir ve Bilecik’te konut alan yüzde 9,48 kazanç elde etti.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ