1. HABERLER

  2. BİLİM-TEKNOLOJİ

  3. Türkiye icat çıkaranı koruyacak
Türkiye icat çıkaranı koruyacak

Türkiye icat çıkaranı koruyacak

Uzay teknolojisi gelecekte ülkelerin gücünü belirlemede çok etkili olacak. Türkiye de bu kapsamda kolları sıvadı.

A+A-

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yeni icatların hayata geçmesinde aracılık yapan melek yatırımcıların SPK Yasası kapsamına alındığını söyledi. Ergün “Adları melek ama içlerinde şeytanı da var” dedi. Bilim, Sanayi ve Tekonoloji Bakanı Nihat Ergün, çalıştığı alanlarla ilgili güncel konuları paylaştığı toplantıda, önemli mesajlar verdi.

Hepsini kontrole aldık

“Bol paramız var, orta halli ülke tuzağından çıkmak için sanayide ve ileri teknolojide hızla sıçramak istiyoruz” diyen Ergün, Ar-Ge’ye bütçeden ayrılan payın yüzde 1’e (binde 85) yaklaştığını, gelecek yıllarda bu oranın daha yükseleceğini anlattı. Girişimcilik, Ar- Ge ve inovasyon konularındaki soruları da cevaplandıran Ergün, girişimciliği her alanda desteklediklerini, bunun için de icatçı ile icraatçinin aynı noktada buluşması gerektiğini söyledi.

Yeni icatların hayata geçmesi ve ticarileşerek üretime dönüşmesi gerektiğini kaydeden Ergün şöyle konuştu: “Bu aracılığı sermaye koyarak yapan melek yatırımcılar çok önemli. Ama aralarında şeytanı da var.” Bu kesim için SPK Yasası’nda düzenleme yaptıklarını hatırlatan Ergün, yasada bu tür yatırımcılara risklerinden dolayı vergimuafiyeti de getirildiğini hatırlatarak, “Bu nedenle hepsini kontrolden geçiriyoruz” dedi.

Uyduları özel sektör yapacak

İlk yerli uydumuz Göktürk 2’nin 6 yıl sonra özel sektöre devredileceğini de açıklayan Ergün, fırlatma teknolojileri tecrübesinin ardından sırada katı yakıt üretme projelerinin olduğunu söyledi.

Sanayici idealist değil

Ergün, yerli otomobille ilgili sorulara ise “Sanayicimiz eskisi gibi idealist değil. Kendi arabası dışında herkesin arabasını ve parçasını yapıyor, kârmaksimizasyonunu düşünüyor” cevabını verdi. Sanayiciliğin zor bir iş olduğunu bildiğini belirten Ergün, Tofaş’ın eski arabaları kuş serisinin ve Anadol’un aslında yerli oto hikayesinin başlangıçları olduğunu söyledi ve Koç Topluluğu’na bu anlamdamesaj yolladı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ