1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye ile AB arasında 'vizesiz Avrupa' imzaları atıldı
Türkiye ile AB arasında 'vizesiz Avrupa' imzaları atıldı

Türkiye ile AB arasında 'vizesiz Avrupa' imzaları atıldı

Tür­ki­ye ile AB ara­sın­da Türk va­tan­daş­la­rı­na yö­ne­lik vi­ze uy­gu­la­ma­sın­da ye­ni bir sü­re­ce gi­ril­di. Vi­ze Ser­bes­ti­si Di­ya­log Sü­re­ci res­men baş­la­dı. Baş­ba­kan Er­do­ğan, AB’­ye ‘En­di­şe­ye ge­rek yo­k’ uya­rı­sı yap­tı.

A+A-

Türk vatandaşlarına Avrupa Birliği’nde (AB) vize uygulaması konusunda yeni bir süreç başladı. Ankara Palas’ta, Türkiye ile AB arasındaki Vize Serbestisi Diyaloğu ve Geri Kabul Anlaşması süreci anlaşması imzalandı.

Törende konuşan Başbakan Erdoğan, Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir sürecin başladığını kaydetti. Anlaşmalarla vizesiz Avrupa’nın kapılarının açıldığını vurgulayan Erdoğan, “Uzun bir mücadelenin ardından bir yol haritası üzerinde mutabık kalındı. 3-3,5 yıllık bir süre sonunda vatandaşlarımıza vizesiz Avrupa seyahati başlamış olacak” diye konuştu.

SÜREÇ CEBİMDE

Her Bakanlar Kurulu toplantısında AB sürecini görüştüklerini ifade eden Erdoğan, “Ben süreci hep cebimde taşıyorum. Her zaman yanımda. Şu gördüğünüz AB ile ilgili bütün fasıllara yönelik şu ana kadar hangileri halloldu, hangileri şu anda görüşülmekte, hangileri hallolacak” diyerek cebinden çıkardığı kitapçığı gösterdi. AB ülkelerine vize uygulamasının 12 Eylül 1980 sonrasında, darbe rejiminin uygulaması olduğunu hatırlatan Erdoğan, darbe döneminde ülkesini terk etmek zorunda kalan sanatçı ve düşünürlerin ülkelerine döndüğünü belirtti.

ENDİŞE OLMASIN

Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 2002’de 42 ülkeye vizesiz seyahat edebildiğini, bu rakamı 69’a çıkardıklarını vurguladı. En son Rusya ile vizelerin kalktığını ve hiçbir sorun yaşanmadığını kaydeden Erdoğan, “AB ile vizeler kalktığında da hiç kimsenin endişesi olmasın, ne Türkiye ne AB üyesi ülkeler bundan en küçük sorun yaşamayacaklardır. Tam tersine vizeler kalktığında işadamlarımız, sanatçılarımız, sporcularımız, sivil toplum örgütü mensuplarımız daha rahat seyahat edecek ve bu da AB’ye çok önemli katkılar sağlayacaktır. Yük olmaya değil, yük almaya geliyoruz” şeklinde konuştu.

3,5 YIL UZUN, KISALTILMALI

Bugüne kadar vizelerin kalkmamış olmasının Türkiye’den çok AB’ye zarar veren maliyet yüklediğini savunan Erdoğan, 3,5 yıllık geçiş sürecinin daha da kısaltılması için hükümet olarak üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti. Düzensiz göçle kararlı şekilde mücadele ettiklerini kaydetti.

Anlaşmaları AB adına İçişleri Komiseri Cecilia Malmström, Türkiye adına Vize Serbestisi Diyaloğu Mutabakat Metni’ni Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Geri Kabul Anlaşması’nı ise İçişleri Bakanı Muammer Güler imzaladı.

 BUGÜN GAZETESİ