1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye ile İran Karşı Karşıya!
Türkiye ile İran Karşı Karşıya!

Türkiye ile İran Karşı Karşıya!

Türkiye 2 Gün Sonra Önemli Adım Atıyor...

A+A-

Türkiye ve İran arasındaki doğalgaz anlaşmazlığı sürerken; Türkiye, iki gün sonra önemli bir adım atıyor.

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız daha önce yaptığı açıklamalardan birinde, İran ile doğalgaz fiyatı konusunda ortak bir noktada buluşamadıklarını belirtmiş ve "Uluslararası hakem heyetine gitmek kaçınılmaz oldu" demişti.

 

İran'la doğalgaz fiyatları konusunda anlaşmazlığın hala çözülememesi üzerine üzerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, artık çok beklemeyeceklerini 2 gün sonra tahkime gideceklerini söyledi.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İran'dan alınan doğalgaz fiyatlarının, piyasa fiyatlarının oldukça üzerinde olduğunu belirterek, "16 Mart'tan itibaren tahkim yolu açılıyor ve biz de çok beklemeyeceğiz tahkime başvuracağız" dedi.

 

13. Uluslararası Enerji Forumu (UEF) kapsamında Kuveyt'te bulunan Bakan Yıldız, ikili temasları kapsamında İran Petrol Bakanı Rüstem Gasemi ile de görüştü ve iki bakan görüşmede son kez doğalgaz fiyatlarını değerlendirdi.

Görüşme sonrasında açıklamalarda bulunan Yıldız, İran ile 16 Mart öncesinde son görüşmenin de yapıldığını belirterek, "16 Mart'tan itibaren tahkim yolu açılıyor. Biz müzakere edilebilecek herhangi bir şey var mı deyince, herhalde zorlanacağız, dediler. Biz de tamam dedik" diye konuştu.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız iki ülke arasındaki doğalgaz krizinden bahsederken fiyatları Rusya ile karşılaştırdı ve şöyle dedi:

 

"Fiyatın makul olup olmadığından bahsetmekten ziyade kanuni mazeretleri olduğunu söylediler. İran Rusya'dan sonra ikinci büyük doğalgaz tedarikçimiz ve arada fiyat farkı var"