1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye İsrail'i Şiddetle Kınadı!
Türkiye İsrail'i Şiddetle Kınadı!

Türkiye İsrail'i Şiddetle Kınadı!

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuku ayaklar...

A+A-

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in uluslararası hukuku ayaklar altına aldığı, bu şekilde amaçladığı hedefe asla ulaşamayacağı belirtildi. Ortadoğu'da kalıcı barış için uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zemini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye çağırıyoruz denildi.

Bu tutumun, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üyelerinin 29 Kasım'da ezici bir çoğunlukla Filistin Devleti'ne "üye olmayan gözlemci devlet" statüsünü tanıyan kararının, İsrail yönetimince doğru algılanamadığını gösterdiği ifade edilen açıklamada, "İsrail'in 3 bin ilave konut inşa edilmesine onay vermesinin, Filistin'in Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda 'üye olmayan gözlemci devlet' statüsü kazandığı gün gerçekleşmesi manidardır. Bu ayrıca, İsrail'in iyi niyetten yoksun ve tahrik edici tutumunu da ortaya koymaktadır" denildi.

İsrail'in, izlediği tek taraflı politikalarla amaçladığı hedefe asla ulaşamayacağını anlaması gerektiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu çerçevede İsrail'i, Ortadoğu'da kalıcı barış için uluslararası hukuk doğrultusunda sorumluluklarını yerine getirmeye ve barış zemini tahrip eden tüm faaliyetlerine bir an evvel son vermeye çağırıyoruz.

Uluslararası toplumu, İsrail'in iki devletli çözüm perspektifini tahrip eden tek taraflı bu yasa dışı eylemlerinin kabul edilmeyeceğini daha güçlü bir şekilde vurgulamaya ve bölgenin barış ve istikrarına zarar veren bu tutumun değiştirilmesi için gereken önlemleri almaya davet ediyoruz."