1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye mutabakat belgesini imzaladı
Türkiye mutabakat belgesini imzaladı

Türkiye mutabakat belgesini imzaladı

Başbakan Erdoğan’ın daha önce Avrupa Birliği üyeliğiyle ilgili açıklamalarında bahsettiği Şangay Beşlisi formülü gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Kazakistan’da Türkiye ile Şanghay İşbirliği Örgütü arasında gerçekleştirilecek işbirliğine dair

A+A-

 Kazakistan'da Türkiye'nin girişimi ile başlatılan Afganistan konulu toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Genel Sekreteri ile bir araya geldi.

Başbakan Erdoğan, Avrupa Birliği'ne alternatif olarak daha önce şaka yollu zikrettiği “Şanghay Beşlisi” formülü gerçek oldu.

Dışişleri Bakanı, atılan imza için "El ele, omuz omuza yürüyeceğimiz uzun bir yolun başlangıcı" dedi.

ŞANGAY İŞBİRLİĞİ ÖRGÜTÜ İLE MUTABAKAT

Toplantının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, önemli bir görüşme daha yaptı. Şanghay İşbirliği Örgütü Genel Sekreteri Dmitri Mezentsev ile bir araya gelen Davutoğlu, örgüt ile gerçekleştirilebilecek işbirliğine dair mutabakat belgesini imzaladı.

Atılan imza ile Türkiye ve Örgüt, pek çok alanda gidilecek işbirliği için kapsamlı bir çalışma yürütecek.

DAVUTOĞLU: ORTAK KADER BEYANI

İmzalanan mutabakat belgesinin önemine dikkat çeken Davutoğlu, "Bu hem bir ortak kader beyanı, hem de Türkiye ile örgütün el ele ve omuz omuza yürüyeceği uzun bir yolun başlangıcı" dedi.

MEZENTSEV: TÜRKİYE, ŞANGAY RUHUNU GÜÇLENDİRECEK

Örgütün Genel Sekreteri Mezentsev de işbirliği çerçevesine Türkiye'nin katılımının "Şanghay ruhunu" güçlendireceğini söyledi.

Davutoğlu, Kazakistan temasları sırasında Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından da kabul edildi.

Görüşmede, bölge ülkeleri arasında özellikle ulaştırma alanındaki işbirliği ve bağlantıların geliştirilmesi üzerinde durularak, "Orta Koridor" demiryolu bağlantısının önemi vurgulandı.