1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye-Rusya ve İran'dan ortak bildiri
Türkiye-Rusya ve İran'dan ortak bildiri

Türkiye-Rusya ve İran'dan ortak bildiri

Türkiye-Rusya ve İran'dan ortak bildiri

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif'in Rusya Dışişleri Konukevindeki üçlü görüşmesinin ardından, Suriye'deki duruma ilişkin ortak bir metin yayınlandı.

 

Suriye konulu Türkiye- Rusya-İran toplantısı sonucunda yayımlanan ortak metinde, her üç ülkenin de Suriye rejimi ve muhalefeti arasında müzakere edilmiş, geleceğe dönük bir anlaşmaya garantör olmaya hazır olduğu vurgulandı.

 

İran, Rusya ve Türkiye'nin, etnik köken, din ve mezhep gözetmeksizin Suriye'nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne duyduğu saygının dile getirildiği metinde, üç ülkenin de Suriye sorununun askeri yollarla çözülemeyeceğinde hemfikir olduğunun altı çizildi.

 

Suriye sorununun çözümünde, Birleşmiş Milletler'in (BM), BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararı doğrultusunda ortaya koyduğu çabaların öneminin vurgulandığı ortak metinde, uluslararası topluma bu toplantıda varılan mutabakatların önündeki engellerin kaldırılması için iyi niyet göstermeleri çağrısı yapıldı.

 

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya, İran ve Türkiye'nin, Suriye krizinin çözümünde garantörlük yapmaya hazır olduğunu söyledi. Şoygu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile yapacağı üçlü görüşme öncesinde mevkidaşlarıyla ayrı ayrı bir araya geldi. Dehkan ile yaptığı toplantıda konuşan Şoygu, üç ülkenin uzmanlarının Suriye çözümüyle ilgili atılacak adımlara yönelik deklarasyon hazırladığını belirtti. Daha önce ABD ve ortaklarıyla üzerinde anlaşılan ortak adımların sahada gerçek bir etki yaratamadığı için başarısız olduğuna işaret eden Şoygu, "Rusya, İran ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde garantörlük yapmaya hazır." dedi.

 

Suriye çözümüyle ilgili yeni adımlara acilen ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Şoygu, çözüme dair deklarasyonun Rusya, Türkiye ve İran savunma ve dışişleri bakanlıkları tarafından da onaylanacağını ifade etti."Karlov'a terör saldırısı yapıldı"Şoygu, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un katıldığı bir fotoğraf sergisi açılışında silahlı saldırıda öldürülmesini "terör saldırısı" olarak nitelendirdi. Bakan Şoygu, Milli Savunma Bakanı Işık'la yaptığı toplantıda, trajik bir olay sonrasında görüştükleri için duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Bu, Büyükelçimiz timsalinde Rusya'ya karşı yapılmış terör saldırısıdır. Kapsamlı bir soruşturma yapılacağını ve suçluların bulunarak cezalandırılacağını ümit ediyoruz." dedi. Bakan Işık'a uluslararası terörizmle mücadele ve Suriye krizinin çözümü gibi önemli konuları konuşmak üzere Moskova'ya geldiği için teşekkürlerini ileten Şoygu, "Terörle mücadelemizi sürdüreceğiz ve ortak çabalarımızla sonuç elde edeceğimize eminim." ifadelerini kullandı.

 

Metinde, "İran, Rusya ve Türkiye; Doğu Halep'ten sivillerin ve silahlı muhalefetin gönüllü bir şekilde tahliye edilmesi için ortaya konan ortak çabaları memnuniyetle karşılar. Bakanlar, aynı zamanda Fua, Kefreya, Zebadani ve Madaya'dan sivillerin tahliye edilmesinden de memnun. Sürecin, kesintiye uğramadan, güvenli ve emin bir şekilde tamamlanacağını taahhüt ettiler." ifadesi yer aldı.

 

Uluslararası Kızılhaç Komitesine ve Dünya Sağlık Örgütü'ne de tahliye sürecindeki yardımları nedeniyle duyulan minnettarlığın dile getirildiği metinde şunlar kaydedildi:

 

"Bakanlar, ateşkesin, kesintisiz insani yardımın ve sivillerin serbest dolaşımının ülke geneline teşmil edilmesinin önemi konusunda mutabıktır. İran, Rusya ve Türkiye, Suriye Hükümeti ve muhalefet arasında müzakere edilmekte olan ileriye dönük anlaşmanın kolaylaştırıcıları ve garantörleri olmaya hazır olduklarını belirtir. Sahadaki gelişmeler üzerinde nüfuzu olan tüm ülkeleri aynısını yapmaya davet eder."

 

Ortak metinde, taraflar, bu anlaşmanın BMGK'nın 2254 sayılı kararı uyarınca, Suriye'de siyasi çözümün kaldığı yerden devamı için gerekli ivmeyi yaratmak konusunda yardımcı olacağına ilişkin güçlü inancını dile getirdi.

 

Bakanların, Kazakistan Devlet Başkanı'nın Astana'da konuyla ilgili toplantılar yapılması konusundaki nazik davetinin önemini vurguladığı metinde, "İran, Rusya ve Türkiye; DEAŞ ve El Nusra'yla ortak mücadele ve silahlı muhalif grupların bu örgütlerden ayrıştırılması hususlarındaki kararlılığı yineler." denildi.