1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye'de finansman sıkıntısı olmaz!
Türkiye'de finansman sıkıntısı olmaz!

Türkiye'de finansman sıkıntısı olmaz!

5,5 Trilyon Dolar Basıldı Türkiye Para Sıkıntısı Çekmez...

A+A-

Avrupa'daki darboğaz sebebiyle Türkiye'de likidite sıkıntısı yaşanıp yaşanmayacağı konusunda AK Parti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli iyimser.

AB Merkez Bankası'nın cayır cayır para bastığını vurgulayan Gedikli, "Sermaye akışı devam edecek. Aksini düşünen varsa gelsin görüşelim. Türkiye'de finansman sıkıntısı olmaz." dedi.

AK Parti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Bülent Gedikli, ekonomi yönetimi olarak proaktif davrandıklarını ve Avrupa'daki gelişmeleri önceden öngördüklerini söyledi. Ekonomi muhabirleri ile bir araya gelen AK Parti'nin ekonomi kurmaylarından Gedikli, Avrupa'daki krizin sermaye akışında sıkıntı oluşturup oluşturmayacağına ilişkin endişeler olduğuna işaret etti. Konuyu çok iyi analiz ettiklerini vurgulayan Gedikli, "Avrupa Birliği Merkez Bankası cayır cayır para basacak, dedik. Gördük ki şimdi para basılıyor. Para okyanusu olacak. Avrupa başta olmak üzere dünya genelinde 5,5 trilyon dolarlık para basıldı. Likidite sıkıntısı olacak diyenleri anlamıyorum. Sermaye akışı devam edecek. Aksini düşünen varsa gelsin görüşelim. Türkiye'de finansman sıkıntısı olmaz." dedi.

Son günlerde tartışılan memur zamlarıyla ilgili olarak Bülent Gedikli, yapılan zammın ilave 1,5 milyar liralık yük getirdiğini belirterek buna karşın vergi artışı gibi zamların gündemlerinde olmadığını ifade etti. Gedikli, son 10 yıllık dönemde memura verilen zammın enflasyonun altında kalmadığını kaydetti. Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan ilk dört aylık bütçe sonuçlarını değerlendiren Gedikli, verilerde herhangi bir sıkıntı olmadığı görüşünde. Faiz yükünün ilk üç aya yığıldığını ifade eden Gedikli, "Ondan gelen bir sıkıntı var. Ancak 2-B, özelleştirme ve bedelli askerlikten bütçeye gelir desteği olacaktır." şeklinde konuştu. Memur maaşlarına yapılan her 1 puanlık artış bütçeye 1 milyar liralık ilave yük getiriyor.

BÜYÜME TAHMİNLERİ AŞARAK YÜZDE 5'İ BULUR

AK Parti'nin ekonomi işlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gedikli, uluslararası kuruluşların büyüme tahminlerinin kötümser olduğu görüşünde. Türkiye'nin yüzde 4'lük büyüme hedefi olduğuna işaret eden Gedikli, "Büyümeye ilişkin veriler yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde netleşecek. Bana göre yüzde 5'i bulabilir." tahmininde bulundu. Toplantıda gazetecilerin tatil sezonunun geldiği ve vatandaşın nasıl harcama yapması gerektiğine ilişkin sorusu üzerine Gedikli, "Vatandaş gelirine bakacak, ona göre karar verecek. Tatile köye mi gideyim yoksa bir başka yere mi?" ifadelerini kullandı. Gedikli, G-20 toplantısında reyting kuruluşlarının da gündem maddelerinden biri olacağını belirterek, bu kuruluşların tetikçilik yapar hale geldiğini kaydetti. Euro Bölgesi'ndeki krize de değinen Gedikli, AB ile ilgili umut ışığı olmadığını, 'Euro tuzağına düştüğünü ifade etti. Gedikli, AK Parti olarak parti bilançosu yayınladıklarını, bu konuda CHP'yi ise ikna edemediklerini ifade etti