1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'de hala yüzde 25 darbeci kesim var
Türkiye'de hala yüzde 25 darbeci kesim var

Türkiye'de hala yüzde 25 darbeci kesim var

28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Karayel, kurumların içerisinde darbeci zihniyetin uzantılarının olduğunu söyledi

A+A-

TBMM Darbeleri Araştırma 28 Şubat Alt Komisyonu Başkanı Yaşar Karayel çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türkiye'de yüzde 25'lik bir kesiminin hâlâ darbecilikten medet umduğunu belirtti. Darbeleri destekleyen kurumların içerisinde darbeci zihniyetin uzantılarının mevcut olduğunu vurguladı. Bu uzantıların ülkedeki bütün müzakere süreçlerini baltaladığının altını çizdi.

PİŞMAN OLANLAR AZINLIKTA

28 Şubat’ı araştıran komisyonun Başkanı Yaşar Karayel dinledikleri 158 kişi içinden darbelerin kötü olduğunu söyleyenlerin de, aynı ortam olsa aynı yandaşlığı yapacağını ifade edenlerin de bulunduğunu belirtti.

Pişman olanların sayısının olmayanlardan az olduğunu vurguladı. Komisyona gelen belgelerden yaptıkları değerlendirmede hâlâ toplumun yüzde 25'inin cuntacılıktanmedet umduğunu anlatan Karayel, Türkiye'de hukuktan yana olmayan bir Ergenekoncu, ulusalcı kesim bulunduğunu kaydetti.

Bu anlayışın temizlenmesinin eğitim ve nesil değişimi işi olduğunun altını çizdi. Ülkenin bu zihniyetten kurtulması gerektiğini dile getirirken "Bunların basın yayın ayakları var. Sermaye ayakları var. Üniversite ayakları var" dedi.

ORDU SİVİL DENETİM ALTINA ALINMALI

Bir daha darbe olmaması için Türkiye'de sivil bir anayasanın yapılmasının şart olduğunu vurgulayan Karayel, önerilerini şu şekilde sıraladı: "Vesayet sistemine karşı bir eğitim sisteminin olması gerekir. Yargı sistemi düzeltilmeli. Tümaskeri unsurlar sivil denetim altına alınmalı. Sayıştay bütün askeri kurumlardaki harcamaların her türlüsünü denetlemeli. Bunlar olmazsa kendi hukukumuzu zor koruruz." Hukuk sisteminden vesayetle ilgili olan kanuni düzenlemelerin temizlemesinin elzem olduğunu ifade eden Karayel, şöyle devametti: "Bu iş İspanya'da 8 yıl, İtalya'da 16 yıl, Portekiz'de uzun süre almış. Güney Afrika'da silmiş yeniden yapmışlar. Türkiye'de yargıya intikal edeli 5 yıl oldu."

MİLLET KOVALAR

Terör ve hukuksuzluğun olmadığı, ekonominin iyi gittiği yerlerde darbe olmayacağını vurgulayan Karayel, "Bir yerde darbe varsa mutlaka anarşinin, yolsuzlukların,mafyanın toplumu tedirgin etmiş olması lazım. Aksi takdirde millet bunları sopa ile kovalar. Balyoz, Ergenekon ve 28 Şubat’ta bu tip hazırlıkların olduğunu gelen belgelerden vemağdurların anlattıklarından görüyoruz. Bunlar cehenneme odun taşıyanlar. Sivil toplum, üniversite, sermaye ayağı var" dedi. Komisyon çalışmalarının devlet sistemine bakışlarında önemli bir değişime neden olduğunu anlatan Karayel, "Devlete bakışımız değişti. Devlet dediğimiz sistemin mutlaka temizlenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunu temizlenmezse darbecilikten kurtulmakmümkün olmaz" ifadelerini kullandı.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ