1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'deki Ruslardan ilginç talep!
Türkiye'deki Ruslardan ilginç talep!

Türkiye'deki Ruslardan ilginç talep!

Türkiye'deki Ruslardan ilginç talep!

A+A-

Ruslar artık vekil istiyor.

Antalya Rus Topluluğu Duma'da kendi çıkarlarını koruyacak ve Rus-Türk Dostluğu Parlamento grubunda yer alacak milletvekillerinin yer almasını istiyor

 

Antalya'da yaşayan Ruslara göre, bu önlem Türkiye'de yaşayan Rusların parlamento seçimlerine katılmalarını sağlayacak.

 

"Life" haber ajansı Rus emekli memur Anatoliy Guseynov ile görüşme şansı elde etti. Guseynov, Türkiye'de yaşayan Rus vatandaşlarının durumuyla ilgilenecek milletvekilinin seçilmesi gerektiğini belirtti. Guseynov şunları söyledi:

 

"Uzakta olmamıza rağmen, vatanımızla bağlarımızı koparmıyoruz ve yeni seçilen milletvekillerinin bizi de dikkate almalarını istiyoruz. Antalya'yı Altay Okrugu'na bağladılar, Türkler ise etnik olarak Altay Grubu'na dahiller. İşte her şey böyle karışık. Türkiye'de yaşayan Ruslar kendilerine Duma seçimlerini etkileme imkanı tanındığı için Rusya'ya minnettar. Bir aile sorunumuz var, eşimle kime oy vereceğimiz konusunda tartışıyoruz. Ben Birleşik Rusya'yı, eşim ise Liberal Demokrat Partisi'ni destekliyor. 18 Eylül'de seçimimizi yapacağız. Bunun için çok minnettarız."

 

Türkolog Vladimir Zharov ise onların Türkiye'deki çıkarlarını koruyacak milletvekilinin ülkeye ziyaretlerde bulunabileceğini, Ruslarla bir araya gelebileceğini ve bu görüşmenin sonuçlarını Duma'ya sunabileceğini ifade etti. Zharov, "Burada daha fazla milletvekili görmek istiyoruz. Sadece önemli olaylarda değil. Onlarla hem mutluluğumuzu hem de sorunlarımızı paylaşabiliriz. O da bunları parlamentoya sunabilir" dedi.

 

Rus Kültür ve Sanat Birliği Başkanı İrina Balci, bu teklifin Rusya'nın Seçim Merkezi'nin yurtdışındaki Rus vatandaşlarının seçim hakkını temsil edebilmesinden sorumlu kişi Vasiliy Lihaçev'e sunulduğunu söyledi.