1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'den flaş karar!
Türkiye'den flaş karar!

Türkiye'den flaş karar!

Reuters haber ajansı duyurdu!

A+A-

Reuters haber ajansı, Türkiye' ve Rusya arasında uçak krizine neden olan askeri angajman kurallarında değişiklik yaparak yumuşamaya gittiğini ve ve kuralların NATO'yla uyumlu hale getirildiğini açıkladı.

 

Rus uçağının düşürülmesiyle kamuoyu gündemine gelen angajman kurallarında yumuşamaya gidiliyor. Haberi Reuters haber ajansı duyurdu.

 

NATO müttefikleri Suriye sınırında yeterince gözlem uçuşu gerçekleştiremediği için Türkiye angajman kurallarını hafifletti. Reuters haber ajansı, Türkiye'nin askeri angajman kurallarında değişiklik yaparak, NATO müttefiklerine Suriye sınırında daha fazla gözlem uçuşu yapmasına izin verdiğini ileri sürdü.

 

BAZI ÜLKELER ŞİKAYET EDİYORDU

 

Ajansa açıklama yapan bir yetkilinin şu ifadelerine yer verildi: "Bazı NATO ülkeleri, özellikle Britanya, angajman kuralları çok sıkı olduğu için Türkiye'nin Suriye sınırında yeterince gözlem uçuşu gerçekleştiremediğinden şikayet ediyordu."

 

AGAJMAN KURALLARI NATO'YLA UYUMLU HALE GETİRİLDİ

 

Yetkili şöyle konuştu: "Görüşmelerden sonra, Türkiye angajman kurallarını hafifleterek NATO politikalarıyla uyumlu hale getirdi."

 

HENÜZ EK UÇUŞLAR YAPILAMIYOR

 

NATO'nun bu durum hakkında üç hafta önce bilgilendirildiğini söyleyen yetkili, koalisyon ülkelerinin henüz ek uçuşlar gerçekleştirmediğini belirtti.