1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'den kritik hamle!
Türkiye'den kritik hamle!

Türkiye'den kritik hamle!

Türkiye'den kritik hamle!

A+A-

Türkiye, Musul yakınındaki Başika Kampı  ile ilgili krizin çözülmesi ve Ankara'nın tezlerinin anlatılması için bu hafta Bağdat'a bir kurul gönderecek.

Musul operasyonuna günler kala, Ankara-Bağdat arasında ilgi çekici bir diplomatik trafik yaşanacak. Üst düzey diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanlığı'nın başkanlığında bir kurul, bu hafta Irak'a gidecek. Heyete Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Ahmet Yıldız'ın başkanlık etmesi bekleniyor. Genelkurmay ve MİT'ten de katılımın olacağı kurul, Bağdat'ta dışişleri bakanlığı, başbakanlık başta olmak suretiyle üst düzey görüşmelerde bulunacak.

KIRMIZI ÇİZGİLER ELE ALINACAK

Edinilen bilgiye göre, kurulun üç önemli gündemi olacak. Bunların başında, kısa zamanda başlayacak Musul operasyonu geliyor. Irak ve ABD, bu operasyonun Irak'ın mahalli öğeleriyle yapılacağını söylese de Türkiye'nin operasyona katılma talebi masada bulunuyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'yi istemezlerse B planımız var" diyerek bu kararlılığı ortaya koymuştu. Türk kurulu, Bağdat'ta yapacağı görüşmelerde, Türkiye'nin Musul'a yönelik tarihi ve demografik titizliğini, muhtemel etnik savaş tehlikesini anlatarak, operasyona neden ve nasıl katılmak istediğini ve kırmızı çizgilerini ifade edecek.

BAŞİKA İÇİN 3 GİZLİ GÖRÜŞME

Görüşmelerde bir diğer konu ise Başika Kampı olacak. Buna göre, Ankara-Bağdat arasında Başika Kampı sebebiyle geçen sene başlayan krizin çözümü için 3 kez gizli görüşme yapıldı. Görüşmelerin sonrasında tavsiyeleri içeren bir belge oluşturuldu. Ancak bu belge bir süre bekletildi ve ardından bir kenara bırakıldı. Başika geriliminin sahaya olumsuz yansımalarını engellemek için o dönemde ABD'nin devreye girerek çözüm için basitleştirici rol oynadığı da öğrenildi. Görüşmede, Türk kurulu Başika Kampı'nın neden kurulduğunu, amaçlarını ve hedeflerini, burada eğitilen mahalli güçlerin Musul operasyonuna katılımı gerektiğini, Başika Kampı'nın geleceğini gündeme getirecek.

GÜVENLİK ENDİŞESİ

Başika krizinin sonrasında Başika Kampı'nın yakınlarına düzenlenen saldırı, Basra'da Türk bayrağının yırtılması gibi olayların yaşanması, Ankara'yı ciddi derecede endişelendirdi. Türk kurulu görüşmede, Irak'taki Türk misyonlarının ve çıkarlarının korunması için Irak'ın elinden geleni yapması gerektiğini söyleyecek. Bağdat hükümeti, geçen hafta Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ve Erbil Başkonsolosluğu'na yönelik güvenlik önlemlerini artırmıştı.

NE OLMUŞTU?

Türkiye'nin Musul operasyonuna katılma talebi ve Başika Kampı ile ilgili geçen hafta Ankara- Bağdat arasında verilen beyanatlar, gerilimi iyice yükseltmişti. Ankara, Irak Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili kararının sonrasında, Irak'ın Ankara Büyükelçisi Dr. Hişam Ali Ekber İbrahim el-Alevi'yi Dışişleri Bakanlığı'na çağırmıştı. En son ABD'nin de Musul operasyonuna kimlerin katılacağına Irak'ın karar vereceğini söylemesi, tansiyonu artırmıştı.

BAHAR BAKIR / GAZETE HABERTÜRK