1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin füze alımına ABD tepki gösterdi
Türkiye'nin füze alımına ABD tepki gösterdi

Türkiye'nin füze alımına ABD tepki gösterdi

Türkiye’nin geçtiğimiz hafta Çin ile füze konusunda yaptığı görüşmeler sonrasında ABD Dışişleri Bakanlığı'nın konu hakkında endişelerinin olduğunu Ankara'ya ilettiği Reuters ajansı tarafından haber yapıldı.

A+A-

Türkiye’nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesi ile ilgili ABD’nin yaptırım listesindeki bir Çin şirketi ile görüşmelere başlaması Washington’un tepkisini çekti.

Reuters ajansının haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, “Türk hükümetinin ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle, NATO sisteminde ya da kolektif savunma kapasitesi içinde kullanılamayacak bir füze savunma sistemi için görüşmeler sürdürmesiyle ilgili ciddi endişelerimizi ilettik. Bu konudaki görüşmelerimiz sürecek” dedi. ABD sözcüsü, Türkiye’nin Çin ile ortak üreteceği füzelerin NATO kapsamında kullanılamayacağını da açıkça ortaya koymuş oldu.

TÜRKİYE'NİN TERCİHİ SÜRPRİZ OLDU!

Hükümet, geçen hafta uzun menzilli füze ve FD-2000 füze savunma sistemi üretimi konusunda ABD, Rusya ya da Avrupa’daki şirketler yerine, Çin şirketi CPMIEC ile anlaşma imzalayacağını açıklamıştı. CPMIEC, “nükleer silahların yaygınlaştırılması anlaşmalarını” ihlal ettiği gerekçesiyle Şubat 2013’ten itibaren ABD’nin yaptırım uygulanan şirketler listesinde.

Bazı Batılı uzmanlara göre Amerikan şirketi Raytheon Co. ya da Fransız-İtalyan şirketi Eurosam SAMP/T. ile anlaşma yapması beklenen Türkiye’nin bu tercihi büyük sürpriz oldu.

Suriye sınırına ABD, Almanya ve Hollanda’dan ikişer Patriot füze savunma sistemi yerleştiren Türkiye’nin, yakın müttefiki ABD yerine Çin şirketini seçmesinin hem maliyeti düşürmek, hem de askeri üretime dahil olmak istemesinden kaynaklandığı belirtiliyor.

ORTAK ÜRETİM TEKLİFİ ETKİLİ OLMUŞTU

Savunma analistleri NATO üyesi Türkiye’nin Amerikan Raytheon Co şirketinin ürettiği Patriot füzelerini ya da Fransız-İtalyan ortak yapımı Eurosam SAMP/T sistemini tercih etmesini bekliyordu. İhalede Rusya da S-300 VM sistemiyle yarışıyordu. Ancak Çinli firmanın 4 milyar dolara mal olması beklenen sistem için 3 milyar doların altında teklif vermesi ve Türkiye ile ortak yapım teklif etmesinin ardından ihale için CPMIEC’in ürettiği FD-2000 sistemi tercih edildi.

RADARA YAKALANMAMA ÖZELLİĞİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin CPMIEC firması tarafından üretilen FD-2000 füze savunma sistemi 20 bin metre irtifa ve 100 kilometre menzile sahip. Radara yakalanmama özelliği bulunan füzeleri dahi tespit edebilen sistem, ikili ve altılı bataryalar halinde konuşlandırılıyor. İlk olarak 2009’da Cape Town’daki Afrika Savunma Fuarı’nda görücüye çıkan sistemin ilk müşterisi Türkiye. Sistemin Türkiye ile ortak olarak üretileceği ve yapılacak değişiklikler ile NATO kumanda ve kontrol sistemlerine uyumunun sağlanacağı belirtiliyor.

ÇİN BASINI: TARİHİ ADIM

Türkiye'nin ilk defa Çin ile askeri alanda böylesine önemli bir işbirliğine gitmesi, Çin basınında tarihi adım olarak nitelendiriliyor. Çin Bilim ve Teknoloji Dergisi Baş Editörü Sun Weilin, "Bu karar, ülkelerin birbirine olan güvenini artıran bir karardır" değerlendirmesinde bulundu. Çin Merkez Sosyalizm Araştırma Üniversitesi'nden Doç. Dr. Wang Zhen de "İki ülkenin yakınlaşması cdünya barışı için de çok önemli" diye konuştu.