1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin İlk Yerli Eğitim Uçağı!
Türkiye'nin İlk Yerli Eğitim Uçağı!

Türkiye'nin İlk Yerli Eğitim Uçağı!

Başbakan'ın Katılımıyla Görücüye Çıktı...

A+A-

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ve Türk havacılık tarihinin önemli isimlerinden Vecihi Hürkuş'un adını taşıyan, Türk Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağı (Hürkuş), Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı törenle hangardan çıktı.

 


Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi TUSAŞ'ın 2006 yılında çalışmalarına başladığı Hürkuş, Türk mühendislerin ürettiği özgün eğitim uçağı niteliklerine sahip. Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi EASA CS 23 kurallarına göre tasarlanan eğitim uçağında, öğretmen ve öğrenci pilot arka arkaya oturabiliyor.

 

Tek turboprop motorlu bir konfigürasyona sahip olan Hürkuş'un gece ve gündüz görev yapabilme kabiliyeti bulunuyor. Genel kullanım, aletli uçuş, seyrüsefer ve formasyon eğitim aşamalarını gerçekleştirebilme amacıyla üretilen Hürkuş'da standart uçak sistemlerinin yanı sıra kabin basınçlandırma, koltuk fırlatma sistemi, uçak üzeri oksijen üretimi sistemi (OBOGS) de yer alıyor.

 

Hürkuş'un tasarımında 50 mühendis, seri üretim safhasında ise 50 mühendis ve 350 teknisyen çalıştı. Buna bağlı olarak uçaktaki özgün bir tasarım, kendisini hemen gösteriyor. Öğretmen ve öğrenci pilotun arka arkaya oturabildiği eğitim uçağı hem gece hem de gündüz görev yapabiliyor. Ters uçuş kabiliyetine sahip olan Hürkuş'ta, farklı fiziksel boyutlardaki pilotlar için tasarlanmış ergonomik kokpit bulunuyor.

 

Kuş çarpmalarına karşı güçlendirilmiş kanopinin yer aldığı Hürkuş, askeri eğitim uçaklarına özgü yüksek şok dayanımlı iniş takımlarına sahip.