1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin Konuştuğu Nakildeki Gelişmeler!
Türkiye'nin Konuştuğu Nakildeki Gelişmeler!

Türkiye'nin Konuştuğu Nakildeki Gelişmeler!

A+A-

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ömer Özkan,"Hastaya yük olmaması için bacağı almak zorunda kaldık" dedi.

 


Ameliyatların ikinci gününde AÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, hastane bahçesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Özkan, bir ameliyatta ertesi günü birinci gün saydıklarını belirterek şöyle konuştu: "Bugün birinci gün. Her iki hasta birinci gününde sağlıklı durumda. Yüz nakli hastamızın en ufak problemi yok. Takip ediyoruz. Cerrahi sonrası sorun var mı diye. Kol ve bacak nakli yapılan hastamızda dolaşım problemi yaşandı. Kollarda sorun yok. Hastaya yük vermemek için bacağı aldık. Diğer hastada sorun yok. Bacağı aldık. Burada önemli olan hastanın sağlık durumudur. Bacağı feda ettik. Ama diğer bulgular normal. Kol çok önemli onu korumaya çalışıyoruz. Kol nakli olmasa tek başına

bacak nakli yapılmazdı. Doku nedeniyle vücuda daha fazla yük vermemek için bacağı ampute etmek zorunda kaldık. Zorlanılsa  belki de devam edilebilirdi. Ama zorlamamak gerekirdi. Hastamızın diğer sistemlerini korumak açısından bacağı aldık. Uyutulduğu için kendisinin haberi yok. Yarın her iki hastanın ailesini yanına alacağız." 

 

YÜZ NAKLİNDE SIKINTI YOK

 

İlk 10 günün riskli dönem olduğunu anlatan Özkan, sözlerine şöyle devam etti: "Hastaları kontrol altında tutuyoruz. Bu da testlerle oluyor. Bugün her iki hastamızda uyuyor, yarın uyandıracağız. Rutin kontrol uyguluyoruz. Bu ameliyatlar zaten zor ameliyatlardır. Yüzde önemli problemler olabilir. 10 gün boyunca olan gelişmelerin önemli olduğunu söylemiştim. Yüz naklinde bir problem yaşarsak gerçekten sıkıntı olur. Enfeksiyon problemi olabilir. Kol, bacakta dokuyu geri alırsınız ama yüzde dokuyu almak

gerçekten sıkıntılı olur." Bu arada iki kol ve bir bacak nakli yapılan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'ın annesi Ayşe Kavdır'ın, oğluna nakledilen bacağın uyum sağlamaması nedeniyle alınması üzerine gözyaşlarına boğulduğu  öğrenildi.