1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin kredi notu yükseldi
Türkiye’nin kredi notu yükseldi

Türkiye’nin kredi notu yükseldi

Dünya ülkelerinin ekonomik gelişmelerini takip eden ve nabızlarını tutan kuruluşlar arasında yer alan Standart&Poor's ülkemizin kredi notunu yükseltti. Standart&Poor's (S&P), Türkiye'nin BB olan kredi notunu BB + ya çıkardı.

A+A-

 Standard and Poor’s da Türkiye’nin notunu ‘BB+’ya yükseltti. Not artırımında Kürt açılımının sağlayacağı ekonomik faydaya dikkat çekildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor’s (S&P), Türkiye’nin uzun vadeli kredi notunu BB’den, BB +’ya yükseltti. Görünümü ise durağan olarak değerlendirdi.

S&P’nin artırdığı not yatırım yapılabilir seviyenin bir altı olarak dikkat çekti. S&P bir kademe daha not artırımı yaparsa Türkiye tam olarak yatırım yapılabilir ülke statüsü kazanmış olacak. Zira bir ülkenin notunun gerçekten yatırım yapılabilir statüye kavuşması için dünyanın referans aldığı 3 değerlendirme şirketinden en az ikisinin bu seviyeye çıkması gerekiyor.

Açılıma vurgu

2012 yılının Kasım ayında Fitch Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Herkes ikinci not artışının Moody’s tarafından geleceğini beklerken S&P daha proaktif davrandı ve Kürt açılımının sağlayacağı ekonomik faydaları hızlı bir şekilde nota yansıttı.

Türkiye’nin kredi notu görünümünü ‘durağan’ olarak belirleyen S&P tarafından yapılan açıklamada, “Türkiye ekonomisi güçlü mali performansına zarar vermeden yeniden dengelenme yolunda görünüyor” denildi. Ancak en temel vurgunun Kürt açılımına yapılması dikkat çekti. S&P değerlendirmesinde, “Kürt sorunu barışçıl şekilde çözülebilir ve bu mali durum ile dış ticarete olumlu yansırsa uzun vadede kredi notu pozitif etkilenebilir” ifadesi kullanıldı. Türkiye’nin dalgalı kur rejimi, döviz borçlanmadaki ihtiyati sınırlamalar ve derinleşen TL cinsi sermaye piyasalarının ekonomiyi sermaye girişlerindeki oynaklığa karşı daha güçlü hale getirdiği vurgulanan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Kredi notundaki artış aynı zamanda Kürt sorununun çözümüne yönelik alınan mesafeyi de yansıtıyor. Türkiye ekonomisi güçlü mali performansına zarar vermeden yeniden dengelenme yolunda görünüyor.”

Şimşek: Cesaret verici

Türkiye ekonomisinin büyüme hızının gelecek yıllarda artacağını öngören S&P, gelecek 2 yılda cari çık/GSYH’nin tekrar yüzde 7’ye yaklaşmasını bekliyor. S&P, “Maliye ve para politikası seçimlerden bağımsız yürütülebilirse kredi notu daha da artırılabilir” mesajını da verdi. Maliye Bakanı

Mehmet Şimşek, ise not sonrası, “Cesaret verici. Ama Türkiye daha iyi notları hakediyor” dedi.