1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye’nin oyalanması affedilir bir şey değildir
Türkiye’nin oyalanması affedilir bir şey değildir

Türkiye’nin oyalanması affedilir bir şey değildir

Başbakan Erdoğan yurt dışı seyahatleri kapsamında bulunduğu Çekoslavakya’nın başkentinden Avrupa üyesi ülkelere seslendi. Türkiye’nin Avrupa Birliği kriterlerini yerine getirmesine rağmen üyelik için bekletilmesinin affedilir bir şey olmadığını sert bir ş

A+A-

 ‘AB’nin bizi oyalaması dayanılır bir şey değil’

Avrupa Birliği’nin 54 yıldır Türkiye’yi oyaladığını söyleyen Başbakan Tayyip Erdoğan “Nereye kadar... Türkiye’nin bu kadar oyalanması hakikaten affedilir, dayanılır bir şey değildir” dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Prag’daki temasları çerçevesinde Çek Cumhuriyeti Başbakanı Petr Neças ile görüştü. İki Başbakan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakan daha sonra Türk-Çek İş Konseyi Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan her iki toplantıda yaptığı konuşmalarda Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri açısından önemli mesajlar verdi.

Türkiye’nin Maastricht Kriterleri’ne zorunlu olmadığı halde Avrupa Birliği ülkelerinde en fazla yaklaşan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Başbakan, “Türkiye’nin imkanlarına bu potansiyeline bu büyümesine rağmen Avrupa Birliği tarafından çıkarılan engeller açık söylüyorum Türkiye’ye değil doğrudan doğruya Avrupa Birliği’ne zarar verir ve zarar görür. Önümüze çıkarılan engellere, önümüze konulan yeni şartlara bakın. Makul olmadığını, mantıklı olmadığını, adaletle ve vicdanla asla izah edilemeyeceğini göreceksiniz. Altını çizerek tekrar ifade ediyorum. Bugün artık Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne değil, Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı var” dedi.

Nereye kadar

Müzakerelerin ilelebet devam edemeyeceğini ve sürüncemede bırakılamayacağını dile getiren Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti: ”Nereye kadar. 54 yıl kolay değil. 54 yıl sabır çeken Avrupa Birliği üyesi ülkeler içerisinde bir başka ülke yok sadece Türkiye var. Nedir, engel ne, neden dolayı. Bunların cevabı yok. Ama bazı samimi olanlar ikili görüşmelerde bunu bize çok açık net söylüyorlar. Niye olmadığını söylüyorlar. Onun için biz bunu biliyoruz ama bunu bilmemize rağmen yine de bilmemezlikten geliyoruz, ’ha gayret’ diyoruz. Sabırlıyız, ama bir yere kadar. Avrupa’da büyüyen ekonomik krizin önlenmesine Türkiye katkı sağlar, sağlayabilir. Niye 1,5 milyarlık İslam dünyası Türkiye’nin Avrupa Birliği içinde yer almasını bekliyor, istiyor ve destekliyor. Bu ciddi bir potansiyel” dedi.

Mesafe alıyoruz

Bir gazetecinin, ”Türkiye’nin AB süreci eğer umduğunuz istikamette devam etmezse size göre Şanghay Beşlisi AB’nin bir alternatifi midir?” sorusu üzerine Erdoğan, şunları söyledi: ”Demek ki mesafe alıyoruz. Bundan dolayı ayrıca mutluyum. Şu anda Dışişleri Bakanlığımız yetkilileri AB Bakanımız süreci takip ediyorlar. Ve belirlenecek tarihte bizler Brüksel’e olan ziyaretimizi gerçekleştireceğiz. Brüksel ziyaretimizin çok boyutu var. Hem AB boyutu var hem de AB dışında özellikle Belçika’ya olan ziyaretimiz var. Burada işlenecek konular... 35 tane faslın neresinden başlasam ki, diye başlığı atıyorum. 35 fasıl var.”

Adama sorarlar

Türkiye’nin AB’ye müracaatının üzerinden 50 yıl geçtiğini söyleyen Başbakan, “63 yılında resmi müracaat süresi başlamıştır. Ve bu süre içerisinde Türkiye’nin bu kadar oyalanması hakikaten affedilir, dayanılır bir şey değildir. Adama sorarlar, ‘54 yıl siz Türkiye gibi bir ülkeyi bu kapıda neden bekletiyorsunuz? Yapamadığı veya yapmadığı, yerine getirmediği ne var?’ Ağızlarında tek şey var;

Ankara Anlaşması. Ankara Anlaşması’nın şöyle biraz daha gerisine git bakalım, orada ne var. Buralara tabii girmek istemiyorlar. Biz bütün bunlara varız. Eş zamanlı olarak yapılacak bir çok şeyler var. Şu anda AB üyesi ülkelerin bir çoğunun standartları Türkiye’nin yakaladığı AB müktesebatı içerisindeki standartları tutmaz” dedi.

Başka oluşumlar da var

AB’nin zaman içinde geçirdiği süreci hatırlatan ve son olarak siyasi-sosyal bir işbirliği noktasına vardığını anlatan Erdoğan, dünyada başka oluşumlar olduğunu da belirtti. Bunlardan birinin de Şanghay Beşlisi olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye’nin de bu birlik içinde diyalog ortaklığına kabul edilmiş ülke konumunda olduğunu söyledi. Şanghay Beşlisi’nin sadece güvenliği esas alan bir birlik olmadığını, ekonomi ve işbirliğini de kapsadığını aktaran Erdoğan, ”Bilen de konuşuyor, bilmeyen de konuşuyor bu konuda. Bizler de bu noktada adımızı attık ve bunu geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.