1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türkiye'nin Rakipleri Belli Oldu!
Türkiye'nin Rakipleri Belli Oldu!

Türkiye'nin Rakipleri Belli Oldu!

İşte Rakipler...

A+A-

Türkiye Basketbol Federasyonu Genel Sekreteri Ali Özsoy, A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ve Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş'ın da hazır bulunduğu kura çekiminde, 15 Ağustos - 11 Eylül 2012 tarihleri arasında düzenlenecek 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası Elemeleri'ne katılacak takımlar, EuroBasket 2011'de alınan sonuçlar dikkate alınarak 6 torbaya ayrıldı. Buna göre 2011 FIBA Avrupa Şampiyonası'na ikinci turda veda eden Ay-Yıldızlılarımız; Sırbistan, Almanya, Finlandiya, Gürcistan ve Hırvatistan ile birlikte 1. torbada yer aldı. A Milli Takımımız, F Grubu'nda İtalya (2. torba), Portekiz (3. torba), Çek Cumhuriyeti (4. torba) ve Beyaz Rusya (5. torba) ile eşleştikten sonra takımlar maç programının belirlenebilmesi için çekilen numaralara göre sıralandı.


24 takımının mücadele edeceği 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası'na ev sahibi Slovenya ile İspanya, Fransa, Rusya, Makedonya, Litvanya, Yunanistan ve Büyük Britanya direkt olarak katılacak. Kalan 16 takım ise 31 ülkenin 5'i beşli, biri de altılı olmak üzere toplam 6 grupta mücadele edeceği EuroBasket 2013 Elemeleri ile belirlenecek. Eleme gruplarını ilk 2 sırada tamamlayan takımlar ile üçüncü sırayı alan en iyi 4 ekip de Slovenya vizesi alacak. 2013 FIBA Avrupa Şampiyonası Eleme Grupları şu şekilde sıralanıyor:

A Grubu: Sırbistan, İsrail, Karadağ, Estonya, Slovakya, İzlanda

B Grubu: Almanya, Bulgaristan, İsveç, Azerbaycan, Lüksemburg

C Grubu: Hırvatistan, Ukrayna, Macaristan, Avusturya, Güney Kıbrıs

D Grubu: Gürcistan, Bosna Hersek, Letonya, Hollanda, Romanya

E Grubu: Finlandiya, Polonya, Belçika, İsviçre, Arnavutluk

F Grubu: TÜRKİYE, İtalya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti, Beyaz Rusya


BARBAROS AKKAŞ: "HEDEFİMİZ BÜTÜN MAÇLARI KAZANMAK"


Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş, 2013 yılında düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası'na, eleme grubundaki bütün maçları kazanarak gitmeyi arzu ettiklerini söyledi.

Almanya'nın Münih kentinde yapılan kura çekimi sonrasında A Milli Takımımızın mücadele edeceği eleme grubu belli olurken, Milli Takımlar İdari Menajeri Barbaros Akkaş da grubu değerlendirdi. Akkaş, yaptığı açıklamada İtalya'ya dikkat çekerken, "Maçlarımızı 15 Ağustos - 11 Eylül tarihleri arasında oynayacağız. Grubumuzda İtalya basketbol olarak kuvvetli durumda. İnanıyorum ki grupta birincilik ve ikincilik için İtalya ile mücadele edeceğiz. 2013 yılında Slovenya'da düzenlenecek olan şampiyonaya bütün maçları kazanarak gitmeyi arzu ediyoruz. Önümüzdeki günlerde A Milli Takımımızın kamp programı ve hazırlık turnuvaları şeklinde almaya başlayacaktır" dedi