1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'nin üstünlüğünü kabul ettiler
Türkiye'nin üstünlüğünü kabul ettiler

Türkiye'nin üstünlüğünü kabul ettiler

Avrupalı firmalar, Afrika ve Ortadoğu pazarına girmek için Türk şirketleriyle işbirliği yapmak istiyor. Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, “Bizim bölgedeki üstünlüğümüzü kabul ettiler” dedi.

A+A-

İlki geçen şubat başında Mersin’de, ikincisi Antalya’da gerçekleştirilen Avrupa Birliği-Türkiye Küresel İş Köprüleri Girişimi’nin üçüncü toplantısı, 26- 27Mayıs’ta Mısır’da gerçekleştirilecek. Girişimin, Türkiye ayağını TOBB ve DEİK organize ediyor. Afrika ayağında ise Afrika Ticaret Odaları ve Borsalar Birliği Federasyonu Başkanı Ahmet El Vekil bulunuyor.

Üstünlüğümüzün kabulü

İskenderiye toplantısında enerji, inşaat malzemeleri, gıda, perakende, ulaştırma ve lojistik sektörlerinden Avrupalı, Türk ve Afrikalı firmalar bir araya gelecek. Bir sonraki toplantı ise haziranda Tunus’ta. Toplantılarla ilgili bilgi veren DEİK Türk-Mısır İş Konseyi Başkanı Zuhal Mansfield, Avrupalı firmaların gerek Afrika gerek Ortadoğu pazarına açılabilmek için Türk firmalarıyla ortaklık yapmak istediklerini söyledi. Avrupalılar ortak yatırımlar için kendi networklerini ve sermayelerini koymak istiyor. Bunun önemine işaret eden Mansfield, “Bu durum, bizim ticari üstünlüğümüzün ve bölgede ciddi bir üretici olduğumuzun onayı ve kabulüdür” dedi.

Dersimizi iyi çalışalım

Kârları düşen, üretim maliyetleri yükselen ve teknolojilerini yenilemekte zorlanan Avrupalılar için, Afrika ve Ortadoğu pazarına hakim durumdaki Türk şirketlerinin umut haline geldiğini belirten Mansfield, şöyle devam etti: “Bizimle işbirliği yaparak üçüncü ülkelere gitmek istiyorlar. Bu durum büyümek isteyen Türk şirketleri için fırsat olabilir. Uluslararası işbirliği imkanları doğabilir.” Böyle bir işbirliğinin risklerine de dikkat çeken ve Türk firmalarının masada zayıf kaldığını vurgulayan Mansfield, “Dersimizi iyi çalışmalıyız” diye konuştu.

Mısır’ın yanındayız

Türk-Mısır ticari ilişkileri hakkında bilgi veren Zuhal Mansfield, bunun son dönemde zirve yaptığını söyledi. 2012’de 5,2 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştiğini, kısa vadeli hedefin 10 milyar dolar olduğu anlatan Mansfield, “Mısır potansiyeli çok büyük bir ülke. Tarım, sanayi ve teknolojide dönüşmek için 15 yılları daha var. Bu süreçte onlara hem yol gösterip hem çözüm ortağı olacağız” dedi.

KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ