1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türkiye'ye teşekkür
Türkiye'ye teşekkür

Türkiye'ye teşekkür

69 ülkenin temsilcileri Suriye’de yaşanan dramı ve yapılabilecek yardımları konuşmak için Kuveyt’te bir araya geldi. Yardımlar beklentinin altında kaldı. Suriye’ye 2.4 milyar dolarlık yardım sözü verildi.

A+A-

Suriye’ye Bağışçı Yardım Kuruluşları Konferansı” dün Kuveyt’te yapıldı. Toplantıya 69 ülkenin temsilcileri katıldı. Konferansta konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun, “3 yıldır süren savaş, ülkede gelişmişlik adına son 30-40 yılda kazanılan her şeyi yok etti. 140 bin kişi öldü. Ülke nüfusunun yarısı yokluk içinde yaşıyor” dedi. Savaş nedeniyle ülkenin birçok noktasına yiyecek ulaştırılamadığını vurgulayan Ban, “Açlık nedeniyle görülmeye başlanan ölümler, günümüzün en büyük insani krizi” değerlendirmesinde bulundu.

6,5 MİLYAR DOLARA ULAŞMADI

Ban, sığınmacılar için 2014’te 6,5 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyaç duyduklarını belirtti. Fakat yapılan yardım taahhütleri 6.5 milyar dolara ulaşmadı. Bağışçı ülkeler Suriye’ye toplam 2.4 milyar dolar insani yardım sözü verdi. Kuveyt, Suriye’ye 400 milyon dolarlık insani yardımda bulunurken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de Suriye’ye 380 milyon dolar insani yardım sözü verdi. Kuveyt insani yardım kuruluşları 142 milyon dolar, Uluslararası İslami Yardım Kuruluşu (İİCO) 80 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 35 milyon dolar, Katar’daki bir yardım kuruluşu ise 15 milyon dolar bağış yapacağını açıkladı.

Türkiye’ye teşekkür

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, komşu ülkelerin İslam dininin ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ prensibince milyonlarca Suriyeli’ye kapısını açtığını söyledi. Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’da milyonlarca sığınmacının yaşadığını belirten Guterres, “Özellikle Türkiye kendi cebinden bugüne kadar 2,5 milyar dolar harcadı. Tüm komşu ülkelere alkışlanacak bu davranışları nedeniyle teşekkür ediyorum” dedi.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ