1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Türkiye'ye ve gençlerimize yakışmıyor !
Türkiye'ye ve gençlerimize yakışmıyor !

Türkiye'ye ve gençlerimize yakışmıyor !

Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, tribünlerde yaşanan manzaranın Türkiye'ye ve Türk gençliğine yakışmadığını belirterek, "Sonuçlara razı olmak ve adaletli bir sürecin işlemesini sağlamak zorundayız" dedi.

A+A-

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, 23-30 Temmuz 2011 tarihlerinde Trabzon'da yapılacak, ''11. Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları''nedeniyle Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü ve Trabzon 2011 Avrupa Gençlik Olimpik Oyunları Genel Koordinatörlüğünce ortaklaşa düzenlenen, ''Okullarda Olimpiyat Eğitim Projesi''nin tanıtım toplantısı kapsamında Esiroğlu beldesindeki Kenan Oltan Lisesi'nde düzenlenen toplantıya katıldı.

Özak burada yaptığı konuşmada Türkiye'nin geleceğinin teminatının gençler olduğunu belirterek, "Okullarda 'Olimpiyat Eğitimi Projesi' çok öncelerden başlatıldı. Bugüne kadar proje kapsamında Trabzon'da 32 ortaöğretim, 97 ilköğretim kurumu olmak üzere 129 okula gidilmiştir. Bu okullarda eğitim-öğretim gören 44 bin civarındaki öğrenciye olimpiyat kültürü ve gençlik olimpiyatları ile ilgili bilgiler verilmiştir'' dedi.

Proje kapsamında ildeki tüm okullara ve öğrencilere ulaşmayı planladıklarına belirten Faruk Özak, "Bunun için oluşturulan ekipler sürekli olarak okullara giderek çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Hedefimiz, kentlerin kaderini değiştiren ve ülkemizin olimpiyat statüsünde gerçekleştireceği ilk organizasyon olan gençlik olimpiyatları vesilesiyle bir spor kenti olan Trabzon'un bu fırsatı her alanda en iyi şekilde değerlendirmesini sağlamaktır. Bunun için herkesimden herkesle el ve gönül birliği yaptık ve yapacağız" diye konuştu.


"TRİBÜNLERDEKİ MANZARA TÜRKİYE'YE VE TÜRK GENÇLİĞİNE YAKIŞMIYOR"

Faruk Özak, Türkiye'de her ile yüzme havuzu yapmayı planladıklarını, bu projenin daha sonra ilçelere yayılacağını, sonrasında ise okullarda yüzmenin mecburi ders statüsüne alınabileceğini belirtti. Bir süre önce Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'un yürürlüğe girdiğini anımsatan Özak sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yasa çıkardık ama yasayla sporda şiddet ve düzensizlik önlenmez.

Yani tribünlerden sahaya taş atma, devamlı küfretme, bunu yasayla düzeltemeyiz. Bu, sıralardaki eğitimle olur. Çünkü olimpik ruh nedir biliyor musunuz, spor yapabilmektir, centilmence yarışabilmektir, rakibini alkışlayabilmektir yensen de yenilsen de güler yüzlü olabilmektir. Sevgiyi ve saygıyı her türlü sonucu paylaşabilmektir. Mesela ben futbol hayatımda hiç sarı kart görmedim, yenildim rakibimi tebrik ettim. Yendim o benim tebrik etti. Hiç küfretmedim. Kimsenin ayağına tekme atmadım. Bunu sizler

tribünlerde değiştirebilirsiniz. Bugünkü manzara Türkiye'ye ve Türk gençliğine yakışmıyor. Her maçtan sonra bir problem, her maçtan sonra kavga gürültü. Bunlar doğru değil. Sonuçlara razı olmak, adaletli bir sürecin işlemesini sağlamamız lazım.'' Program dahilinde olimpiyatların maskotu olan hamsilerle, öğrenciler kolbastı ve horon oynarken Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak, dağıtılan topları imzaladı ve öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.