1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'yi kızdıracak karar!
Türkiye'yi kızdıracak karar!

Türkiye'yi kızdıracak karar!

Türkiye'yi kızdıracak karar!

A+A-

Fransa'da Ermeni soykırımını iddialarını inkâr edenlerin cezalandırılmasını öngören yasa tasarısı Senato'da kabul gördü. Tasarıya 146 senatör 'hayır' oyu verirken 156 senatör ise kabul edilmesi yönünde oy kullandı.

Fransa'da Ermeni lobisinin 2006 soykırım iddialarını inkâr edenleri cezalandırmak için başlattıkları siyasi mücadele de François Hollande döneminde hedefine ulaşmış oldu. Senato da kabul edilen tasarının tekrar meclise gönderilecek tartışma yapılmayacak değişikliklerle 3 hafta sonra yasallaşacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı İsmail Kahraman, Fransa Senato Başkanı Gerard Larcher ile Senato Başkanı resmi konutunda akşam yemeğinde bir araya gelmişti. Oylamada Senato Başkanı Larcher çekimser oy kullandı.

Fransa'da Nicolas Sarkozy'nin Cumhurbaşkanlığı döneminde kabul edilen inkar tasarısını Anayasa Konseyi, ifade Hürriyetini sınırlandırdığı gerekçesiyle iptal etmişti.

Tasarının tekrar Anayasa Konseyi'ne taşınması için Senato ya da Meclis Başkanı'nın itirazı ya da en az 60 senatör ya da vekilin imzası lazım.

Üçüncü olarak bu hususta herhangi bir vatandaş bir yıl hapis ve 40 bin Euro ceza alırsa bireysel olarak Anayasa Mahkemesi'ne dava açarak bu hususta yasaya karşı olan senatörler olduğunu belirterek iptal isteyecek.

Fransa Türk Tarihini Koruma Mücadele Derneği karşı görüş olarak yasa onaylandıktan sonra dava açmaya hazırlanıyor.