1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. TÜSİAD'a ihanet suçlaması
TÜSİAD'a ihanet suçlaması

TÜSİAD'a ihanet suçlaması

Başbakan Erdoğan, TÜSİAD’ın “Şirketler üzerinde baskı kuran bir ülkeye yabancı yatırımcı gelmez” uyarısına sert tepki gösterdi. TÜSİAD’ın AK Parti’ye karşı tavır koyduğunu ifade eden Erdoğan “O zaman karşınızda bizi bulacaksınız” dedi.

A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı’nda konuştu. Erdoğan, “Vergi cezası veya başka türlü cezalarla şirketler üzerinde baskı kuran, ihale yasası onlarca kez değişen bir ülkeye yabancı sermayenin gelmesi mümkün değildir” şeklinde açıklama yapan TÜSİAD’a ağı ifadelerle yüklendi. Erdoğan’ın sözleri şöyle:

‘LOBİ YAPTILAR’

Ana muhalefetin lobisini yaptı bunlar, bunlarla beraber çalışıyorlar. Bundan sonra susmayacağız, yeri gelince teşhir edeceğiz. AK Parti’ye karşı bu kadar açık tavır koyanlar bilsinler ki biz de onlara karşı bu tavrı koyacağız. Hükümete karşı yapılan darbe girişimine karşı tavır koymadılar. Siz darbe girişimine karşı tavır koymuyorsunuz öyle mi? O zaman karşınızda bizi bulacaksınız.

‘CEVABINI ALACAKSIN’

TÜSİAD’ın Başkanı ‘Böyle bir ülkeye küresel sermeye gelmez’ ifadesini kullanamaz. Kullanıyorsa bu ülkeye karşı ihanettir. Bunu dediğin andan itibaren sen hangi yüzle bu hükümetin bakanlarını TÜSİAD’a davet edeceksin? Hangi yüzle yatırımlarında başta başbakan olmak üzere bizimle kalkıp da işini göreceksin? Yabancı sermaye gelmez diye kendi hükümetlerini tehdit ediyorlar. Öyle mi? O zaman cevabını alacaksın.

Dosya iddiasına Sarıgül’den cevap

Erdoğan, CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’le ilgili dosya açıklama çağrısı yaptı. Erdoğan, “Önce sen ey genel müdür o klasöre elini koyup durduğun pozun var ya, sana pazar gününe kadar müsaade. Pazar gününe kadar açıkladın açıkladın, yoksa ben sizin kendi hazırladığınız CHP’nin özet dosyasını açıklayacağım” dedi.

Sarıgül, Erdoğan’a Twitter’den cevap verdi. Sarıgül, “İftiralarla iktidarını korumaya çalışanlar tarih önünde hesap vereceklerdir. Pazar günü Kocamustafapaşa’da yurttaşşarımla birlikte olacağım. 11 yıl bekledin! 2 gün daha bekleme! Ne açıklayacaksan açıkla” ifadelerini kullandı.

TÜSİAD yüzde 50 istihdam sağlıyor

TÜ­Sİ­AD, üye­le­ri­nin oluş­tur­du­ğu kat­ma de­ğer, Tür­ki­ye­’de ka­mu dı­şın­da ya­ra­tı­lan kat­ma de­ğe­rin yak­la­şık ya­rı­sı­na denk ge­li­yor. Ener­ji it­ha­la­tı­nın dı­şa­rı­da bı­ra­kıl­ma­sı du­ru­mun­da, TÜ­Sİ­AD üye ku­ru­luş­la­rı top­lam dış ti­ca­re­tin yüz­de 80’i­ni ger­çek­leş­ti­ri­yor. Ka­yıt­lı is­tih­dam sek­tö­rün­de ta­rım ve ka­mu dı­şı ka­yıt­lı ça­lı­şan­la­rın yak­la­şık yüz­de 50’si TÜ­Sİ­AD üye ku­ru­luş­la­rı ta­ra­fın­dan is­tih­dam edi­li­yor.KAYNAK: BUGÜN GAZETESİ